[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O materacach Jak wybrać materac przy skoliozie u dorosłych i jak się lepiej wyspać?

Jak wybrać materac przy skoliozie u dorosłych i jak się lepiej wyspać?

Cierpisz na skoliozę i źle śpisz? Czy aby poprawić jakość snu rzeczywiście potrzebny jest dobry materac? Jak w ogóle wybrać odpowiedni materac? Poniżej przedstawiamy Ci podstawowe fakty na temat skoliozy i jej związku ze snem.

Czym jest skolioza kręgosłupa? 

Skolioza to choroba, która powoduje odchylenie kręgosłupa na bok. Abyśmy mogli lepiej zrozumieć tę chorobę, musimy poznać kilka faktów na temat naszego kręgosłupa. Nasz kręgosłup nie jest naturalnie prosty, ale ma kształt podwójnej litery "S". Dzięki temu działa jak sprężyna i amortyzuje wstrząsy podczas chodzenia, biegania itp. Składa się z 33 do 34 kręgów, podzielonych na odcinki - szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i guziczny. 

Skolioza to schorzenie często związane z niezdrowym skręceniem kręgów, które zawsze objawia się tym, że kręgosłup tworzy dwa łuki. Jeden łuk powoduje odchylenie kręgosłupa, drugi odpowiada za jego powrót do prawidłowej osi. Gdy do skrzywienia dochodzi w odcinku piersiowym, odchylenie od normy jest najbardziej widoczne. Kręgosłup z jednej strony napina żebra, podczas gdy z drugiej strony naciska na nie. Choroba ta nie wpływa tylko na kości i mięśnie, często uciska również narządy, a w ciężkich przypadkach może negatywnie wpływać na funkcjonowanie serca i płuc.  
 
W jakim wieku występuje skolioza? Może wystąpić u każdego. Skolioza kręgosłupa u dorosłych nie jest rzadkością, ale częściej występuje u dzieci i nastolatków.   
  

Jakie są typy skoliozy? 

Skoliozę można podzielić ze względu na kąt odchylenia, liczbę zakrzywień kręgosłupa lub obszar, w którym występuje krzywizna. Możemy spotkać się z skoliozą piersiową, lędźwiową lub piersiowo-lędźwiową. Skolioza odcinka szyjnego występuje rzadko. 
 
Skolioza to choroba, która jest uleczalna. W przypadku łagodnych przypadków zaleca się regularne wykonywanie specjalnych ćwiczeń. Inną opcją leczenia może być pobyt na oddziale ortopedycznym, gdzie rehabilitacja odbywa się pod fachowym nadzorem. Gdy krzywizna kręgosłupa jest już bardziej zauważalna, pacjenci otrzymują ortezy. W przypadku ciężkiej skoliozy konieczna jest operacja.   
 

Skolioza odcinka lędźwiowego 

Ten rodzaj skoliozy najczęściej dotyka kobiet. Zazwyczaj dochodzi wtedy do odchylenia pierwszych kręgów w odcinku lędźwiowym. Odchylenie spowodowana tą chorobą rzadko przekracza 70°. Skolioza lędźwiowa prowadzi do bólu krzyża i najczęściej pojawia się w średnim wieku. 
 

Skolioza odcinka piersiowego 

Ten rodzaj skoliozy jest najczęstszy. Ponownie częściej dotyka kobiet. Objawami mogą być wystająca łopatka lub asymetria ramion i piersi. Często ludzie chodzą z takimi objawami, nie zdając sobie sprawy, że są spowodowane skoliozą. Krzywizna kręgosłupa w tym przypadku jest długa i stopniowo się pogarsza. Nawet jedna czwarta osób cierpiących na tę chorobę kończy z krzywizną o kącie do 100°. 
 
Mniej powszechnym typem jest kombinacja dwóch rodzajów. Osoby cierpiące na ten typ schorzenia często zaczynają mieć jedno biodro wystające na bok. 
  

Jak skolioza wpływa na sen 

Warto wiedzieć, że stwierdzono związek między skoliozą piersiową a zaburzeniami oddychania podczas snu. Zdeformowana klatka piersiowa może ograniczać zdolność do oddychania, co może prowadzić do bezdechu sennego. Jakość snu może być również obniżona przez wspomnianą wcześniej ortezę. Osoby śpiące w ortezie mogą wielokrotnie budzić się z jej powodu w środku nocy. Szczególnie często może się to zdarzać w dorosłym wieku, gdy osoba dotknięta tym zaburzeniem śpi na bardzo twardym materacu. O tym, jakie problemy zdrowotne niesie ze sobą złej jakości sen i mikroprzebudzenia przeczytasz tutaj

Jak pisaliśmy wcześniej, nieleczona skolioza kręgosłupa lędźwiowego może prowadzić do bólu pleców w średnim wieku, dlatego tak ważne jest, aby stworzyć jak najlepsze możliwe warunki do regeneracji ciała. 
 

Jak wybrać materac przy skoliozie  

Wybór materaca będzie zależał od tego, czy skolioza dotyka dorosłego czy dziecko. Materace dziecięce powinny być twardsze, ponieważ kręgosłup dziecka wciąż się rozwija i potrzebuje podczas snu odpowiedniego podparcia. Bez względu na to, czy dziecko cierpi na skoliozę czy nie, materac przeznaczony dla dorosłego nie będzie dla niego odpowiedni. Zawsze więc szukaj materacy dziecięcych, np. z monobloku piany wysokoelastycznej. 
 
W przypadku osób dorosłych dotkniętych skoliozą warto skupić się na materacach będących wyrobami medycznymi. Dokonaj wyboru w oparciu o pozycję snu, w której spędzasz większość nocy. Najzdrowszą pozycją do spania jest spanie na plecach lub na boku. Jednak najlepiej jeżeli skonsultujesz się z lekarzem, który powie Ci w jakiej pozycji powinieneś spać. 

Do nowego materaca trzeba się też przyzwyczaić. Może to potrwać do 14 dni. W tym czasie możesz być zaskoczony porannym bólem pleców, ale nie martw się, jeśli masz odpowiedni materac, ból powinien ustąpić.  

WSKAZÓWKA: Dowiedz się, jak wybrać materac na ból pleców.  
 

Jak wybrać poduszkę przy skoliozie 

Najlepiej porozmawiać z lekarzem, jaką pozycję snu powinieneś przyjąć w przypadku skoliozy. W zależności od zalecanej pozycji snu powinieneś wybierać odpowiednio dopasowany materac i poduszkę. Na przykład jeśli śpisz na plecach, potrzebujesz niższej poduszki niż przy spaniu na boku. Anatomiczne poduszki, dzięki swojej konstrukcji i technologii, starają się wypełniać przestrzeń między odcinkiem szyjnym a materacem. Często mają również certyfikat wyrobu medycznego. 
 
Aby uniknąć bólu kręgosłupa szyjnego spowodowanego poduszką, należy dobrać odpowiednio poduszkę do materaca, dlatego pamiętaj o tym dokonując wyboru i kupuj je razem. 

WSKAZÓWKA: Dowiedz się, jaki materac jest dla Ciebie odpowiedni. Sprawdź nasz przewodnik wyboru materacy

Poduszka z piany pamięciowej Memory Moore, 72x42x12 cm

W magazynie
469 zł

Materac masujący z piany pamięciowej Air Massage Memory 3.0, 90x200 cm

W magazynie
3 379 zł
2 703 zł