[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog Porady o zdrowym śnie Jak różne pozycje do spania wpływają na Twoje zdrowie?

Jak różne pozycje do spania wpływają na Twoje zdrowie?

Jaka jest Twoja ulubiona pozycja do spania? Śpisz jak Superman z ręką wyciągniętą ku górze czy może jak dziecko w pozycji embrionalnej? Czy wiesz, że pozycja, w której śpisz, wpływa na jakość snu i Twoje zdrowie? W poniższym artykule znajdziesz swoją ulubioną pozycję i dowiesz się, jaki ma wpływ na Twój sen, a dzięki tym informacjom będziesz wiedzieć, jak najlepiej wybrać materac czy odpowiednią poduszkę dopasowaną do pozycji, w której śpisz.

Prawidłowa pozycja podczas snu ma znaczenie dla Twojego zdrowia. Nie istnieje jednak idealna pozycja, która nie wpływałaby na nas w żaden sposób. Uważa się jednak, że jedna konkretna pozycja jest dla naszego zdrowia mniej szkodliwa niż pozostałe, czy wiesz, o której mowa? Która pozycja do spania będzie najzdrowsza?  
 

Spanie na plecach z rękoma wzdłuż ciała 

Spanie na plecach z rękoma wzdłuż ciała jest ogólnie uważane za najzdrowszą pozycję dla Twojej kręgosłupa, w tym odcinka szyjnego, ale tylko pod warunkiem, że nie używasz zbyt wielu poduszek. Mówi się, że ludzie śpiący na plecach mają tendencję do chrapania bardziej niż ci, którzy śpią w innych pozycjach. W wielu przypadkach winna jest nie pozycja spania ale źle dobrana poduszka. Podczas snu na plecach waga ciała równomiernie rozkłada się, a z użyciem odpowiedniej poduszki do spania na plecach można uniknąć bólów pleców. Poduszka powinna utrzymywać kręgosłup szyjny w jednej linii z resztą pleców, nie powinna być zbyt wysoka ani zbyt niska. Zalecamy połączenie jej z twardszym materacem, co zapewni odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. 
 

Spanie na plecach z rękoma do góry 

To kolejna pozycja, która jest dobra dla Twoich pleców. Niezależnie od tego, czy masz ręce wokół poduszki czy nie, spanie na plecach może pomóc w zapobieganiu powstawaniu zmarszczek i otarć na twarzy. Niemniej jednak, podobnie jak w przypadku spania na plecach z rękoma wzdłuż ciała, ta pozycja może prowadzić do problemów z chrapaniem i zgagą. Tutaj ratunkiem także może okazać się dobrze dobrana poduszka. Ponadto, jeśli masz ręce nad głową, może dojść do nacisku na nerwy w ramionach, co prowadzi do bólu. Oprócz specjalistycznych poduszek do spania na plecach, wysoką jakość snu zapewni Ci na przykład uniwersalna poduszka anatomiczna. Jeśli lubisz spać w takiej pozycji, zwróć tez uwagę na swój materac. Bez względu na to, czy wybierasz sprężynowy czy pianowy materac, wybieraj spośród twardości między 3 a 5.  
 

Spanie na brzuchu 

Spanie na brzuchu może poprawić trawienie, ale tylko jeśli nie wykształcisz nawyku oddychania przez poduszkę, co najczęściej skutkuje nienaturalnym przechylaniem głowy na jedną lub drugą stronę poduszki. Taka pozycja następnie wywiera duży nacisk na szyję. Ponieważ kręgosłup nie ma żadnego wsparcia, spanie twarzą w dół może powodować bóle pleców. Niemniej jednak sen na brzuchu ma również swoje zalety. Na przykład otwiera drogi oddechowe, co pomaga osobom, które często chrapią. Problemem jest jednak fakt, że taka pozycja wywiera nacisk na klatkę piersiową. Jeśli lubisz spać na brzuchu koniecznie zwróć uwagę na to jaki masz materac i jaką poduszkę. Tutaj ich rola będzie bardzo ważna. Negatywne skutki spania na brzuchu możesz próbować łagodzić wykorzystując wysokiej jakości, średnio twardy materac, który nie wywiera takiego nacisku. Dopasowanie odpowiedniej poduszki do spania na brzuchu dodatkowo poprawi jakość Twojego snu. 
  

Spanie w pozycji embrionalnej 

Pozycja, która naśladuje ułożenie płodu w łonie matki, w której człowiek jest całkowicie zwinięty, z zakrzywionymi nogami i podbródkiem skierowanym w dół, może być wygodna, ale może także powodować szereg problemów z plecami i szyją. Skrajne zwinięcie w kulkę może również ograniczać głębokie oddychanie. Ta pozycja jest więc uważana za odpowiednią w przypadku osób, które mają problemy z chrapaniem. Zawsze jednak należy zwrócić uwagę na to, aby spać na poduszce. Obecnie dostępne są liczne poduszki anatomiczne specjalnie zaprojektowane do spania na boku. Ich specyficzny kształt stara się wyrównać kręgosłup szyjny i utrzymać głowę w równej linii z resztą pleców. Dla tych, którzy śpią w tej pozycji, odpowiednim rozwiązaniem będzie miękki materac, który poddaje się w okolicy bioder i ramion, ale jednocześnie odpowiednio podtrzymuje kręgosłup. 
  

Spanie na boku z rękoma wzdłuż ciała 

Kiedy leżysz na boku z rękoma wzdłuż ciała, kręgosłup otrzymuje najlepsze możliwe podparcie uwzględniając jego naturalne wygięcie. Tym sposobem możesz zmniejszyć bóle pleców i szyi, a jednocześnie poprawić problemy z oddychanie podczas snu. Spanie na boku to po spaniu na plecach druga najzdrowsza pozycja snu. Jednak, to prawda tylko w przypadku, gdy śpisz na wysokiej jakości produktach. Jeśli odczuwasz ból biodra podczas spania na boku, może to świadczyć o zbyt twardym materacu, który naciska na ten obszar. Dlatego wybierając produkty do spania decyduj się przede wszystkim na miękkie materace idealnie w połączeniu z poduszką do spania na boku

A co z wadami? Długotrwałe spanie na boku może przyczynić się do jednostronnego starzenia się skóry z powodu grawitacji, zgodnie z wybrana pozycją.  
 

Spanie na boku z rękoma przed sobą 

Ta pozycja ma wiele tych samych zalet co spanie na boku z rękoma wzdłuż ciała. Jednak każda pozycja na boku może powodować bóle ramion i rąk z powodu ograniczonego przepływu krwi i nacisku, który jest wywierany się na nerwy, po stronie, na której śpisz. Bólu ramion możesz uniknąć, jeżeli będziesz miał odpowiedni materac dostosowany do swoich potrzeb. Nie tylko pozycja snu ma znaczenie, ale także to, ile ważysz, jakiego jesteś wzrostu czy ile masz lat. Przy wyborze materaca należy uwzględnić wszystkie te aspekty. To jedyny sposób, aby wybrać dla siebie idealny materac do spania na boku.  
  

Spanie na prawym boku 

Jeśli jesteś typowym "śpiochem na boku", ważne jest, na którym boku leżysz. Sen na prawym boku może pogorszyć zgagę, podczas gdy sen na lewym boku wywiera nacisk na wewnętrzne organy, takie jak wątroba, płuca i żołądek (jednocześnie łagodząc zgagę). Kobietom w ciąży zazwyczaj zaleca się, aby spały na lewym boku, ponieważ ta pozycja może poprawić przepływ krwi do płodu.