[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog Porady o zdrowym śnie Pozycja podczas snu i jej wpływ na zdrowie

Pozycja podczas snu i jej wpływ na zdrowie

Sen zajmuje nam 1/3 naszego życia. Jego niedostatek może mieć ważny wpływ na nasze zdrowie. Tylko mało ludzi wie, że na stan naszego zdrowia wpływa także pozycja, na której śpimy. Aż 90% ludzi zasypia co wieczór w tej samej pozycji. Lecz każda pozycja ma niespodziewany wpływ na zdrowie. Temat…

Sen zajmuje nam 1/naszego życia. Jego niedostatek może mieć ważny wpływ na nasze zdrowie. Tylko mało ludzi wie, że na stan naszego zdrowia wpływa także pozycja, na której śpimy.

Aż 90% ludzi zasypia co wieczór w tej samej pozycji. Lecz każda pozycja ma niespodziewany wpływ na zdrowie. Temat został opisany przez ekspertów z Daily Mail.
 

Ustabilizowana pozycja

Pozytywne: gastro refluksne choroby - pieczenie zgagi

Pozycja na boku, znana jak ustabilizowana pozycja, pozytywnie wpływa na trawienie, twierdzi Jim Horne z centrum badawczego spania na Loughborough University. Obniża bowiem ryzyko chorób gastro-refluksnych, które powstają cofaniem soku żołądkowego do przełyku. To unikanie kwasu żołądkowego jest spowodowane osłabionym przejściem pomiędzy żołądkiem, a przełykiem i powoduje palący ból.

Podczas badania pacjentów cierpiących na pieczenie zgagi w Graduate Hospital w Philadelphii, okazało się, że kiedy śpimy na prawym boku,  powrót soku żołądkowego z przełyku do żołądku trwa dłużej. Dlatego spanie na lewym boku jest lepsze.

Negatywne: zmarszczki

Pozycja na boku zapobiega bólu brzucha i pieczeniu zgagi, lecz dodają lat. Dennis Wolf, członek brytyjskiej asocjacji dermatologów tłumaczy, że w tej pozycji dochodzi do większego nacisku na fałdę nosowo wargową, znaną jako zmarszczki śmiechu.

Według tego, na którym boku śpicie, może być linia na tej samej stronie uśmiechu głębsza i wyraźniejsza. Jest to winikiem długotrwałego naciśnienia twarzy poduszką.

Rozwiązanie: Jeżeli problemy ze zgagą i  trawieniem nie cofają się, polecamy spać z głową wyżej niż jest żołądek. Przeciw zmarszczkom jest według niektórych specjalistów czynne używanie poduszki z jedwabiu, lecz chodzi tylko o domysły.

 

Pozycja na plecach

Pozytywne: artrytyda

"Spanie na plecach jest dobre dla wszystkich cierpiących na artrytydę i bóle stawów," mówi fizjoterapeutka Sammy Margo. I to dzięki temu, że spanie na plecach rozłoży wagę ciała równomiernie i nie wytwarza się niepotrzebne napięcie w konkretym punktcie.

Negatywne: astma, chrapanie, apnoea, choroby serdca

"W pozycji na plecach mięśnie w szczęce i języku rozluźniają się i pod wpływem grawitacji spadają. Następnie dochodzi do naciśnienia gardła, skutkiem czego dochodzi do wibracji i chrapania," przestrzega John Shneerson, dyrektor Centrum spania w szpitalu Papworth w Cambridge. To dotyczny przede wszystkim osób z nadwagą, u których jest waga brody wyższa.

Apnoea to ważny stan, kiedy gardło całkowicie zamknie się i dochodzi do dorywczych przerw oddychania, trwających 10 sekund lub dłużej. Anopee także pogorsza spanie na plecach, z powodu działania grawitacji na gardło.

Rozwiązanie: zainwestujcie w dobre poduszki i materace, które nadadzą Waszej szyi i ramionom dostateczne oparcie. Zapobiec chrapaniu możecie umieszczieniem poduszki do górnej części pleców. Poduszka zmusi Was do częstszego zmieniania pozycji.

 

Pozycja embrionalna

Pozytywne: bole w krzyżu

Pozycja na boku z kolanami przy ciele jest bardzo popularna i odpowiednia dla ulgi od bolu pleców, i to przedewszystkim bólu w krzyżu. W ciągu dnia dochodzi do obciążania płytki pod wpływem grawitacji. Podczas spania w tej pozycji mogą płytki odetchnąć i woda w ciałe pomoże je "poprawić".

Negatywne: ból kręgosłupa szyjnego i głowy

Fizjoterapeutka Sammy Margo natomiast przestrzega, że jest bardo ważne, żeby szyja była w tej samej linii jak kręgosłup. To znaczy, że poduszka nie może być za wysoka, albo za niska. To może doprowadzić do napięcia mięśni, nerwów oraz bolu głowy i szyi.

Rozwiązanie: "Kupcie poduszkę, która prawidłowo wypełni przedział pomiędzy ramionami i szyją i pomaga zapobiegać napięciu mięśni szyjnych, powodującemu ból głowy. Zapytajcie partnera, czy Wasza szyja i kręgosłup są w jednej linii. Poduszka między kolanami pomaga utrzymywać kręgosłup w prostej linii i zapobiega niepotrzebnemu kręcaniu biodrami i miednicy." mówi Sammy Margo.

 

Pozycja w ramionach

Pozytywne: obniżenie stresu

Spanie w ramionach partnera, kiedy on swoim ciałem nasladuje Wasze ciało, bardzo umacnia wasz związek. Według studium amerykańskiego neurologa i psychologa James Coana fizyczny dotyk, nawet kiedy śpicie, pomaga obniżać stres. Tak samo u kobiety i u mężczyzny.

Negatywny: odgniecenia i odleżyny

Natomiast potrzeba dopasowania się do partnera może wymagać pozycji podwyższającej napięcie mięśni i stawów.

Spanie na boku z partnerem przed, czy za Wami może powodować bóle pleców i ramion. Ponadto kiedy zaśniecie na ramieniu lub klatce piersiowej partnera, szyja nie będzie w linii z kręgosłupem i często dochodzi do bólu mięśni szyjnych.,

Rozwiązanie: Podczas spania z partnerem w wspólnym łóżku musicie być trochę egoistami. Wybierzcie taką pozycje, która jest dla Was wygodna, nawet kiedy odstęp między wami zwiększy się," mówi Sammy Margová. Jeżeli to jest możliwe, wybierzcie dla siebie własny, odpowiedni typ materaca. Popularne są tzw. materace partnerskie, które można zamieniąć i każdy z partnerów może wybierać, czy chce miększy czy twardszy materac.

 

Pozycja na brzuchu

Pozytywne: chrapanie

Spanie na brzuchu jest świetnym początkiem chrapania, ponieważ mięśnie szyi i gardła nie uginają się pod wpływem grawitacji.

Negatywne: zgrzytanie zębami, ból i niewrażliwość rąk

Niestety spanie na brzuchu często powoduje zgrzytanie zębów, to jeżeli na to cierpicie, starajcie się znaleźć inną pozycje spania. Spanie na brzuchu także może powodować problemy z nerwami górnej części ciała, bo często mamy za wysoką lub za niską poduszkę, co może powodować kompresję nerwów, przedewszystkim u starszych ludzi. Mówią specjaliści.

W tej pozycji dochodzi do prawidłowego obciążenia tylko jednej części ciała według tego, na którą stronę przekręcacie głowę. To może podwyższać  ryzyko artrytydy kręgów. Kanaliki nerwowe się ściśniają.

Osoby śpiące w tej pozycji często narzekają na niewrażliwość i drętwienie palców u rąk.

Rozwiązanie: Możecie spać na poduszce wiodącej od żołądka do ramion, zabraniającej niepoprawej pozycji kręgosłupa. Wybierzcie także elastyczny materac z pianką.