[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O łóżkach Łóżko ze schowkiem –⁠ na co zwrócić uwagę?

Łóżko ze schowkiem –⁠ na co zwrócić uwagę?

Jeśli zawsze brakuje Ci miejsca do przechowywania i ciągle potrzebujesz mieć go więcej, to idealny rozwiązaniem dla Ciebie będzie łóżko z opcją schowka. Nim jednak przystąpisz do wymiany swojego starego łóżka warto dowiedzieć się jakie są rodzaje łóżek ze schowkiem. Które z nich są lepsze? W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Rodzaje łóżek ze schowkiem - na co warto spojrzeć przed wyborem łóżka?

Jeśli już przed zakupem wiesz, że chcesz mieć schowek, zmierz, ile miejsca będzie wokół niego. Istnieją dwa podstawowe rodzaje takich łóżek. Jednym z nich jest łóżko ze schowkiem wysuwanym spod łóżka. Drugi typ to schowek, który jest dostępny po podniesieniu stelaża.  Możesz wybrać zarówno łóżko pojedyncze jak i podwójne z miejscem do przechowywania.

Przy wyborze zawsze kieruj się ilością miejsca w sypialni i staraj się opasować rodzaj łóżka tak, aby najlepiej pasowało do danej przestrzeni. Sypialnia na poddaszu z niskim sufitem prawdopodobnie nie będzie odpowiednia dla łóżka z podnoszoną powierzchnią spania. W przypadku mniejszej sypialni zastanów się, czy będziesz mieć miejsce na wysunięcie szuflady spod łóżka? Kupujesz łóżko do pokoju gościnnego i chcesz zaoszczędzić miejsce? Być może odpowiednia będzie rozkładana sofa z miejscem do przechowywania.
 

Ile miejsca potrzebujesz?

Jeśli sprawdziłeś rozmiar swojej sypialni i wiesz, jaki rodzaj schowka pod łóżkiem będzie dla Ciebie odpowiedni, dalej musisz kierować się swoimi potrzebami. Najpierw odpowiedz sobie na następujące pytania:
  • Do czego będziesz używać schowka pod łóżkiem?
  • Jak często będziesz otwierać i zamykać schowek?
  • Ile miejsca potrzebujesz?
 

Łóżko z podnoszoną powierzchnią spania

Ten typ łóżka może być wykonany w różny sposób. Powierzchnia do spania może być podnoszona od przodu (czyli z tej strony gdzie kładziemy nogi) lub z boku. W przypadku łóżek podwójnych jeżeli mamy do czynienia z powierzchnią do spania podnoszoną od przodu, możemy mieć dwa stelaże, z których każdy jest podnoszony osobno, lub jeden duży podnoszony stelaż.
 

Zalety 

Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca na szuflady wokół łóżka, jest to rozwiązanie dla Ciebie. Nadaje się również do przechowywania większych przedmiotów, takich jak nieporęczne kołdry. To rozwiązanie będzie odpowiednie dla tych, którzy nie będą często otwierać tego schowka.
 

Wady 

Często po otwarciu i zamknięciu schowka konieczne jest ponowne pościelenie łóżka. Podniesienie stelaża z materacem może spowodować przesunięcie pościeli i prześcieradła.
 

Łóżko z szufladami

Szuflady pod łóżkiem mogą mieć różne wymiary. W przypadku niektórych łóżek podwójnych możliwe jest umieszczenie szuflad tylko na jednej połowie łóżka, jeśli nie potrzebujesz aż tyle miejsca. Szuflady możesz umieścić z boku lub mieć jedną dużą wysuwaną szufladę od przodu. Wymiary szuflad zależą od wielkości łóżka. Łóżko 180x200 ze schowkiem będzie miało większe szuflady niż łóżko 160x200 ze schowkiem.
 

Zalety

Zaletą szuflad jest to, że można je dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Niektóre łóżka podwójne pozwalają na zakup do czterech szuflad bocznych, aby zapewnić jak najwięcej dodatkowej przestrzeni. Dzięki kółkom lub prowadnicom, rzeczy są łatwo dostępne w szufladach, w przeciwieństwie do łóżek z podnoszoną powierzchnią spania.
 

Wady

Wadą tego rodzaju schowków jest to, że wymagają więcej miejsca wokół łóżka. Dlatego lepiej nadaje się do bardziej przestronnych sypialni. Jednocześnie szuflady są bardziej podatne na zakurzenie.
 

Łóżka dziecięce z miejscem do przechowywania

Jeśli przestrzeń do przechowywania ma być dostępna dla dzieci, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie łóżko dziecięce z szufladami. Wynika to przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, ale także ze względu na łatwiejszy dostęp. Dla starszych dzieci, na przykład nastolatków, odpowiednie będzie łóżko 120x200 z miejscem do przechowywania, ponieważ nastolatki docenią więcej miejsca do leżenia.
 

Akcesoria do łóżek 

Kupując nowe łóżko, oprócz miejsca do przechowywania, należy również pomyśleć o odpowiednim materacu i stelażu. Łóżko zawsze dostosuj do potrzeb osób, które będą z niego korzystać. Gdy szukasz np. łóżka dla osoby starszej pamiętaj o tym, że odpowiednie będzie łóżko o wymiarach 140×200 cm z podnoszonym stelażem, co ułatwi mu wstawanie z łóżka. 

Przy zakupie łóżka zaplanuj też zakup nowego materaca, kołder i pozostałych koniecznych dodatków, żebyś podczas zakupów o niczym nie zapomniał.