[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty

Jak wybrać materac

Kiedy ostatni raz obudziłeś się wypoczęty, w dobrym humorze i pełen sił? Kluczem do zyskania takiego odczucia, jak i kluczem do dobrego snu, jest wybór odpowiedniego materaca. Ponieważ wybór nie jest prostą sprawą, nasz przewodnik Ci w tym pomoże.

W dalszej części tekstu doradzimy, jak wybrać materac, który będzie idealnie do Ciebie dopasowany. Jeśli jednak nie masz ochoty zagłębiać się w lekturę, to zawsze możesz zwrócić się do naszego experta ds. snu. Skontaktuj się z nami poprzez linię telefoniczną +48 690 093 100 lub poprzez chat (wystarczy kliknąć w prawym dolnym rogu tej strony na tekst „Zapytaj“).

Kiedy ostatni raz obudziłeś się wypoczęty, w dobry humorze i pełen sił? Kluczem do dobrego snu i dobrego samopoczucia jest wybór odpowiedniego materaca. Ponieważ taki wybór nie jest prostą sprawą, przygotowaliśmy przewodnik, który Ci w tym pomoże. Przeczytaj go, możesz później skorzystać z naszego  filtrowania produktów gdzie zaznaczysz wszystkie istotne parametry po to, by wybrać idealny dla Ciebie materac. 

Gdyby się tak zdarzyło, że nawet po przeczytaniu wszystkich naszych porad nie będziesz pewien wyboru, nie martw się – nie popełnisz błędu. Rozumiemy, że wybór materaca jest trudną a zarazem ważną kwestią. Przecież to właśnie na nim będziesz spędzać kilka godzin dziennie każdej nocy i to przez wiele lat. Jeśli dojdziesz do przekonania, że wybrany materac jednak Ci nie odpowiada, możesz go zwrócić do 45 dni.

Co jest istotne przy doborze materaca?

Wiek

Wiek to tylko liczba…, która jednak przy wyborze materaca jest istotna, zwłaszcza u dzieci i seniorów. Dzieci do 15 roku życia zdecydowanie nie powinny spać na miękkim materacu. Ich kręgosłup dopiero się kształtuje, dlatego potrzebuje odpowiednie podparcia. Dlatego na skali twardości od 1 do 5 wybierz te o twardości min.3, a najlepiej 4-5. W przypadku seniorów, najlepiej dokonać wyboru tzw. „złotego środka”. Materac nie może być zbyt twardy, żeby nie powodował bólu bioder i ramion. Jednocześnie, aby się z niego dobrze wstawało, nie może być zbyt miękki. A w przypadku, kiedy nie jesteś ani seniorem, ani dzieckiem? W takim przypadku, możesz sobie pozwolić na wybór materaca według kryterium odczucia, które lubisz, albo odpowiedniego do pozycji, w której najczęściej śpisz.

Pokaż materace dla seniorów

Pokaż materace dla dzieci

Waga

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest masa ciała. Każdy materac będzie się inaczej zachowywać pod kimś, kto waży 120 kg, a inaczej pod kimś, kto ma zaledwie połowę tej wagi. Wszystkie nasze materace są przewidziane minimum na obciążenie 90kg, niektóre mają wytrzymałość nawet do 150 kg. Jeśli ważysz mniej niż 90 kg, możesz w ogóle nie przejmować się wagą, a materac dobierać według pozostałych kryteriów. Jeśli jednak ważysz ponad 90 kg, z pewnością polecimy Ci materac o twardości 3-5, taki materac zapewni Ci potrzebne podparcie ciała.

Pokazać materace dla osoby ważącej ponad 90 kg

Pokazać materace dla osoby ważącej ponad 120 kg

Pokazać materace dla osoby ważącej ponad 150 kg

Stopnie twardości, odczucia i pozycje w trakcie snu

Jeśli wyżej omówione kategorie Cię nie dotyczą, wybieraj na podstawie swojego odczucia i odpowiednio do pozycji, w której najczęściej śpisz. Nie da się uogólnić, że twardy materac jest lepszy od miękkiego, albo że miękki jest lepszy od twardego. Dobry materac, przede wszystkim musi się dostosować do Twojego ciała i musi dać Ci oparcie. Wśród materacy, które oferujemy, nie znajdziesz ani jednego, który by tego nie potrafił, możesz zatem wybierać przede wszystkim na podstawie odczucia, które Ci się najbardziej podoba. Lubisz mieć wrażenie, że leżysz na miękkim obłoczku? Wybierz materac o twardości 1-3. Albo na odwrót: chcesz czuć pewne oparcie? W takim przypadku wybierz materac o twardości 3-5.

Pokazać materace o miękkim odczuciu

Pokazać materace o uśrednionym odczuciu

Pokazać materace o twardym odczuciu

Możesz wziąć pod uwagę również pozycję, w której spędzasz największą część nocy. Materac powinien Cię podeprzeć, jednocześnie powinien dostosować się w miejscach, w których jest na niego wywierany największy nacisk, tzn. łopatki, ramiona, biodra i pięty. Jeśli przez większą część nocy leżysz na plecach, to przede wszystkim potrzebujesz podparcie. Spokojnie sięgnij po twardszy materac (3-5), Twoje biodra się do niego nie zapadną, a Ty nie będziesz się budzić z bólem pleców. Jeśli przez większość nocy śpisz na brzuchu, polecamy wybrać materac o uśrednionej twardości 2-4.  Twardszy materac byłby niewygodny i zmuszałby Cię w nocy do obracania się i wiercenia, natomiast do materaca bardziej miękkiego – zapadałbyś się. Miłośnikom spania na boku zazwyczaj polecamy miękkie materace (1-3). Taki materac powinien bowiem poddać Ci się w okolicach ramion i bioder, w przeciwnym razie te miejsca będą Cię boleć, co będzie Cię zmuszać do nieustannego przewracania się. A im więcej jest przewracania się w nocy, tym jest mniej regenerującego snu. Na koniec wspomnimy jeszcze jedną opcję – jeśli w nocy nieustannie zmieniasz pozycje, w której śpisz, nieustannie się przewracasz, to wybierz uniwersalną twardość 2-4. A przede wszystkim: jak najszybciej zaopatrz się w nowy materac. Częste przewracanie się jest oznaką tego, że Twój sen nie jest tak dobry, jak by mógł być.

Pokaż materace przewidziane do spania na plecach

Pokaż materace optymalne do spania na brzuchu

Pokaż materace do spania na boku

Pokaż materace uniwersalne

Jeśli wciąż nie jesteś pewien, albo jeśli chcesz mieć w łóżku małżeńskim dwa jednakowe materace, przy czym każdy z Was ma inne oczekiwania, dobrym rozwiązaniem są materace o wielu odczuciach. Dzięki użyciu kombinacji różnych materiałów w rdzeniu i pokrowcu materaca, materace te z każdej strony mają inną twardość, lub inne odczucie. Przy wyborze takiego materaca, jedna osoba może spać na miękkiej stronie, podczas gdy druga osoba identyczny materac obróci w taki sposób, by spać na twardym.

Pokazać materace o wielu odczuciach

Materiały najczęściej stosowane w materacach

Jeśli chodzi o materiał użyty w materacu, nawet tu nie możemy sugerować, że jeden materac jest lepszy od drugiego. Wszystko zależy od Twoich preferencji, od Twoich oczekiwań wobec materaca. Opiszemy zatem te najczęściej używane materiały oraz powiemy o ich głównych zaletach.

1. Materace pianowe – wygoda, rozłożenie nacisku i długa żywotność

Współcześnie, materace pianowe są najpopularniejszym, a jednocześnie najczęściej wyszukiwanym przez klientów typem materacy. Istnieje cały wachlarz pian o różnych właściwościach. Często, w ramach jednego materaca, umieszcza się piany różnego typu, po to, by był jak najbardziej wygodny i jak najlepiej rozkładał nacisk ciała. Owo równomierne rozłożenie nacisku jest główną zaletą materacy z pianki. Materace te są kompatybilne praktycznie z każdym typem stelaża.

Pianka PUR: podstawowy materiał, we wszystkich sklepach należy do najczęściej kupowanych. Materac z pianki PUR jest elastyczny, przystosowuje się do ciała, ale jego największa zaleta spoczywa gdzie indziej – jego cena jest niska. Jeśli rozglądasz się za tanim, ale dobrym materacem pianowym, to pianka PUR będzie materiałem dla Ciebie.

Piana wysokoelastyczna (HR): W przeciwieństwie do pianki PUR, materace z piany wysokoelastycznej mają wyraźnie większe pory, dzięki czemu są bardziej przewiewne i lepiej odprowadzają ciepło. Te właściwości bezpośrednio wpływają na ograniczenie rozprzestrzeniania się roztoczy i pleśni, co wpływa korzystnie na tworzenie zdrowego środowiska dla snu. Dla tych materacy charakterystyczną jest długa żywotność oraz zachowywanie swojego fabrycznego kształtu.

Piana pamięciowa (zwana też leniwą lub visco): Jak sama nazwa wskazuje, jest to materiał, który potrafi się doskonale przystosować do Twojego ciała. Reaguje na nacisk i ciepło, zmieniając swój stopień twardości. Nie musisz się głowić, czy materac jest zbyt miękki lub zbyt twardy – rozłoży nacisk Twojego ciała, dzięki czemu możesz całą noc cieszyć się niezmąconym snem. Materiał bardzo powoli powraca do swojego pierwotnego kształtu, dzięki czemu nie wytwarza przeciwciśnienia (ciśnienia zwrotnego), co z kolei wpływa na zmniejszenie odczuwanego bólu placów, prewencję powstawania odleżyn i stabilizację ciała w optymalnej dla snu pozycji.

Materace lateksowe: są wytwarzane albo z naturalnego, albo ze sztucznego lateksu (kauczuku). Materace te, charakteryzują się dużą sprężystością i szybką reakcją na ruch.

TEMPUR: TEMPUR jest materiałem dla tych najbardziej wymagających. Dla klientów, którzy chcą spać na tym co, w aktualnie dostępnej na rynku ofercie przemysłu materacowego, jest najlepsze i nie zgodzą się na żaden kompromis. Żaden inny materiał na świecie nie potrafi się dostosować do ciała tak dobrze, jak to potrafi TEMPUR. Jeśli masz problemy zdrowotne, lub jeśli sen jest dla Ciebie kluczową częścią życia, to TEMPUR jest dla Ciebie.  Unikalny materiał wytworzony dla NASA otoczy Cię, podda Ci się tam, gdzie chcesz i podeprze Cię tam, gdzie tego potrzebujesz.

Materace z pianki PUR 

Materace z pianki wysokoelastycznej (HR)

Materace z pianką pamięciową

Materace TEMPUR

2. Materace sprężynowe – przewiewność, higiena i przyjemne odczucie kołysania

Minęły czasy, kiedy na sprężynowym materacu już po miesiącu użytkowania pozostawało nieznikające wgłębienie, kiedy już po miesiącu materac się „wyleżał”. Dzisiejsi producenci pracują z dużo lepszymi materiałami, w tym np. ze stopem tytanu. Łączą ze sobą wysokiej jakości materiały i piany w taki sposób, by zagwarantować wygodę, przy jednoczesnym zachowaniu specyficznych dla materacy sprężynowych walorów – dobrej przewiewności i odczucia dynamicznego podparcia. W materacach używa się różnego rodzaju sprężyn: prostych, bonell, kieszonkowych. Sprężynami najlepszej jakości są właśnie sprężyny kieszonkowe, gdzie każda ze sprężyn jest osadzona w samodzielnym pokrowcu, co zwiększa jej żywotność i wpływa na lepsze rozłożenie masy ciała.

Ogólnie są to jedne z najbardziej przewiewnych materacy. Sprawdzą się w bardziej wilgotnym środowisku i u klientów, którym w nocy bywa gorąco. Oferowane przez nas materace hybrydowe, które łączą w sobie sprężyny i piany, nadają się do położenia zarówno na stabilną bazę, jak i na stelaże z lamelami.

Materace sprężynowe (hybrydowe)

3. Kolejne specjalne typy materaców

Oprócz, wyżej wymienionych, podstawowych typów, w wielu materacach łączy się wymienione materiały. Takie materace nazywamy sendwiczowymi, bowiem poszczególne warstwy piany są w nich poprzekładane jak w kanapce. Na rynku możesz również natrafić na materace żelowe, które swoim zachowaniem przypominają piankę pamięciową. Z pewnością słyszałeś również o materacach z różnymi strefami, które mają różnoraką ilość stref o różnej twardości, zawsze wyprodukowanej w taki sposób, by jak najlepiej się dopasowała do danej części ciała. Oczywiście, podział na strefy materaca nie jest wymysłem, to działa; jednakże taki podział nie jest potrzebny w materacach wyprodukowanych z materiałów wysokiej jakości – taki materac potrafi się do Ciebie dostosować nawet jeśli nie ma podziału na strefy.

Materac wielowarstowy

Materace posiadające podział na strefy

Podsumowanie

Dobór materaca może się na pierwszy rzut oka zdawać czymś prostym, ale w rzeczywistości tak nie jest. Ufamy jednak, że udało nam się wyjaśnić Ci wszystkie najważniejsze kwestie, i że teraz podjęcie decyzji, który materac wybrać, będzie dla Ciebie łatwiejsze. Jeśli chcesz zawęzić pole poszukiwań spośród ogromnego wachlarza produktów, które oferujemy, tak, by ułatwić sobie wybór, skorzystaj z naszego filtru produktów i wprowadź tam właściwości, które Cię interesują.  

Poradnia

Jeśli cały czas chodzi Ci coś po głowie, lub nie jesteś czegoś pewien, śmiało możesz się z nami skontaktować.

Od 08:00 do 20:00 chętnie pomożemy Ci i poradzimy poprzez chat, który bezpośrednio znajduje się na tej stronie (w prawym dolnym rogu). W tych godzinach jesteśmy również dostępni pod numerem telefonu +48 690 093 100, albo pod adresem mailowym  [email protected].