[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O łóżkach Wysokie vs. niskie łóżka: jaka jest idealna wysokość łóżka?

Wysokie vs. niskie łóżka: jaka jest idealna wysokość łóżka?

Gdy decydujesz się na zakup łóżka, musisz podjąć wiele ważnych decyzji. Tapicerowane czy drewniane? Z miejscem do przechowywania czy bez? Stelaż tradycyjny czy elektryczny? W gąszczu decyzji warto pamiętać też o wyborze odpowiedniej wysokości łóżka. Dlaczego? Wybierana przez nas wysokość łóżka jest istotna z wielu powodów. Odpowiednio dobrana wysokość łóżka wspiera prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, pomaga utrzymać higieniczne środowisko naszego materaca. Osoby starsze lub alergicy zdecydowanie docenią wyższe łóżka.

Wysokość powierzchni spania vs. wysokość ramy łóżka 

Wysokość ramy to informacja, którą uzyskamy już podczas zakupu łóżka. Nie oznacza to jednak całkowitej wysokości łóżka. Ta jest zależna także od wysokości stelaża i materaca. Przy zakupie dowiemy się również, jak głęboko stelaż może być osadzony w łóżku. Ręcznie wykonane łóżka często oferują kilka wysokości umieszczenia stelaża, co pozwala częściowo kontrolować ogólną wysokość łóżka. Jest to przydatne, gdy z upływem lat zaczniemy preferować wyższą pozycję.  
 
Jeżeli już uwzględnimy wysokość umieszczenia stelaża i wysokości materaca, poznajemy wtedy wysokość poziomu spania. Oczywiście możemy ją dostosować, wybierając wyższy lub niższy materac. Materace o wysokości 24 cm i więcej uważane są za wysokie. Wysokie materace dobrze więc rekompensują nisko ustawiony stelaż lub niskie łóżko. 
 

Jaką wysokość łóżka wybrać?  

Jeśli nie należysz do osób upierających się przy bardzo niskich łóżkach, lepiej zdecyduj się na wyższe łóżko. Nie zapomnij, że wysokie łóżko z litego drewna może posłużyć Ci przez wiele lat, a docenisz je szczególnie na starość. Z ortopedycznego punktu widzenia optymalna wysokość ramy bocznej łóżka powinna wynosić ok. 50 cm. Odpowiednia wysokość łóżka wraz z materacem (powierzchnia spania) powinna wynosić między 50 a 65 cm. Wzrost i wiek osoby śpiącej na łóżku odgrywają tutaj również znaczącą rolę. Także alergicy docenią podwyższone łóżka. Śpiąc wyżej nad podłogą, nie będą podczas snu odczuwać podrażnień spowodowanych przez kurz leżący pod łóżkiem.  
 
WSKAZÓWKA: Dowiedz się, jak wybierać poduszki i materace dla alergików
 
Dokonując zakupu, określ wymagania, jakie powinno spełniać Twoje idealne łóżko. Oszczędzi Ci to czasu i jasno określi, jaki rodzaj jest odpowiedni dla Ciebie. Jeśli potrzebujesz miejsca do przechowywania i nie przepadasz za drewnianymi łóżkami, zwróć uwagę na wysokie tapicerowane łóżka, które oferują także miejsce do przechowywania. Jednak przy tanich wysokich łóżkach miejsca do przechowywania jest zazwyczaj niewiele.  
  

Wysokość łóżka dla dzieci 

Czy niskie łóżeczka dziecięce są odpowiednie dla maluchów? Jeśli są to małe dzieci, odpowiednie będzie niższe łóżeczko. Jednak, gdy dziecko osiągnie 100 cm wzrostu, zaleca się zakup klasycznego łóżka pojedynczego o wymiarach 90x200 cm. Ponieważ takie łóżko może służyć przez wiele lat, warto pomyśleć o zakupie wyższego. Zwłaszcza jeśli sam posiadasz wyższe łóżko, istnieje prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko również będzie go potrzebować.   
 
Na rynku dostępne są również niskie łóżka piętrowe dla dzieci. Nadają się one do małych pokoi dziecięcych, w których chcemy zaoszczędzić miejsce. Przestrzeń pod łóżkiem może być wykorzystywana przez dziecko jako kącik do nauki, jeśli umieścimy tam stolik z krzesłem i odpowiednie oświetlenie. Młodsze dzieci docenią z kolei miejsce do zabawy, które z łatwością może stać się bunkrem.   
  

Wysokość łóżka dla seniorów 

Dla starszych osób idealna wysokość ramy łóżka wynosi 55 cm. W połączeniu z materacem wysokość łóżka dla seniorów powinna wynosić do 65 cm. Dla wyższych osób warto rozważyć górną granicę, czyli 65 cm. Jeśli chodzi o osoby z chorobami stawów, zaleca się podobną wysokość powierzchni spania jak wysokość specjalistycznych łóżek po operacji stawów, czyli 70 cm. Wynika to z faktu, że podczas siedzenia na łóżku nogi nie powinny być zgięte bardziej niż pod kątem prostym. 
  

Jaką rolę odgrywają materac i stelaż 

Jak już przeczytałeś powyżej, umieszczenie stelaża w ramie i wysokość materaca wpływają na całkowitą wysokość łóżka. Jeśli więc kupisz wyższe łóżko, ale będziesz mieć w nim nisko umieszczone stelaże i niższy materac o wysokości do 24 cm, to rzeczywista wysokość powierzchni, na której będziesz spał może się nie zmienić.