[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O materacach Jak wybierać poduszki i materace dla alergików?

Jak wybierać poduszki i materace dla alergików?

Alergia w domu to nic przyjemnego, zwłaszcza w chwili, gdy kładziemy się do łóżka i chcemy odpocząć. Co możemy zrobić w takich momentach i czy są jakieś materace i poduszki polecane dla alergików?

Co powoduje alergie – roztocza 

Czym są roztocza? 

Roztocza kurzu są niewidoczne dla naszych oczu, mimo to mieszkają z nami pod jednym dachem. Najczęściej spotykanymi roztoczami w naszych domach są roztocza kurzu domowego lub spichrzowe. Możemy również spotkać się z innymi rodzajami roztoczy. 

Te stworzenia znajdziemy w naszych łóżkach, zasłonach czy dywanach. Jeden gram kurzu może zawierać nawet 2 tysiące roztoczy. Sama w sobie obecność roztoczy nie powoduje u nas alergii. To, co wywołuje reakcję alergiczną, to ich odchody unoszące się w powietrzu wraz z kurzem. W ten sposób mają kontakt z naszymi błonami śluzowymi, powodując ich podrażnienie. 
 

Skąd się biorą w materacu? 

Dlaczego roztocza znajdują się w materacach? Roztocza żywią się łuskami naszej skóry. Te łuski spadają z nas cały dzień, ale większość czasu poruszamy się po różnych miejscach. Gdzie jednak spędzamy kilka godzin dziennie, a nasza starzejąca się skóra się gromadzi? Tym miejscem jest właśnie łóżko, a konkretnie materac. Roztocza lubią ciepłe i wilgotne środowiska. W naszych łóżkach nie tylko panuje wyższa temperatura, ale również naturalnie się w nich pocimy. Dlatego właśnie jest to dla nich idealne miejsce do życia. Jeśli nie dbamy o nasz materac tak, jak powinniśmy, ten problem tylko się nasila. 
 

Jak objawia się alergia na roztocza?  

Jeżeli odpowiesz twierdząco na któreś z poniższych pytań możesz podejrzewać u siebie. Odpowiadając na pytania bierz pod uwagę, swój stan zdrowia, omawiane sytuacje nie dotyczą np. momentu, w którym jesteś przeziębiony, chory.  
  • Trudno Ci oddychać nosem?  
  • Masz ataki kichania i ciągły katar? 
  • Często masz zaczerwienione i swędzące oczy, lub doświadczasz częstych zapaleń spojówek? 
  • Często odczuwasz swędzenie w nosie, gardle lub uszach?  
  • Często czujesz się jakbyś miał zatkane wszystkie drogi oddechowe? 
  • Masz suchy i drażniący kaszel? 
  • Odczuwasz ucisk w klatce piersiowej?  
  • Kiedy oddychasz, wydajesz odgłosy chrząkania lub gwizdania?  
  • Swędzi Cię skóra i często dostajesz wyprysków na skórze?  
Każdy z tych objawów może wskazywać na alergię na roztocze. Jeśli odczuwamy którykolwiek z tych objawów, powinniśmy udać się do lekarza.
 

Czy roztocze mogą wpływać na zdrowie osób niealergicznych? 

Alergie rozwijają się, ponieważ jesteśmy do nich genetycznie predysponowani. Niektórzy z nas mają alergie od urodzenia, innym mogą rozwinąć się w późniejszym okresie życia, na przykład w reakcji na stres. Alergie mogą być również wywoływane przez środowisko, w którym żyjemy. Jeśli wielokrotnie stykamy się z alergenami i jesteśmy genetycznie predysponowani do nich, istnieje duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później do tego dojdzie. Dlatego też, jeśli jesteśmy narażeni na kontakt z roztoczami kurzu przez dłuższy czas, możemy "nabawić się" alergii. 
 

Jak dbać o materac przeciw roztoczom?  

Materace dla alergików powinny być regularnie czyszczone. Jeśli używamy ochraniacza na materac i mamy antyalergiczny pokrowiec na materacu, roztoczom będzie trudniej się zagnieździć. Pościel powinna być zmieniana co 14 dni. Zalecamy regularne pranie pościeli i ochraniacza. Podczas zmiany pościeli warto także wyczyścić materac. Jak czyścić materac, opisaliśmy tutaj

Kołdry i poduszki antyalergiczne, które nie zawierają alergenów w swoim wypełnieniu, również pomagają złagodzić reakcje alergiczne. Antyalergiczne kołdry często można z łatwością prać w pralce. Chociaż nie wszystkie antyalergiczne poduszki można prać, ponieważ są one wykonane z różnych rodzajów pian, często mają pokrowiec, który można prać w wysokich temperaturach. Pamiętaj by przed praniem zawsze uważnie sprawdzić metkę i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli mamy silniejszą alergię, dobrym pomysłem będzie również spanie w antyalergicznej pościeli, która może złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. 
 

Jakie materace są odpowiednie dla alergików? 

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że antyalergiczne materace są odpowiednie dla wszystkich alergików. Nie musimy więc szukać specjalnie materacy dla alergików "przeciw roztoczom". W takim razie jakie są najbardziej odpowiednie? 

Istnieje wiele materacy, które są odpowiednie dla alergików. Wybór można zawęzić, jeśli mamy ulubiony stopień twardości materaca. Twardość wyraża się na skali od 1 do 5, gdzie 1 to najbardziej miękki typ materaca. Twardość 1 i 2 jest zalecana dla tych, którzy śpią na boku lub po prostu lubią uczucie spania jak na chmurce. Taki rodzaj materaca jest jednak nieodpowiedni na przykład dla seniorów lub dzieci. Średnio twardy materac o twardości od 2 do 4 jest zalecany dla tych, którzy śpią na brzuchu lub dla już wspomnianych seniorów. Najtwardsze materace, oznaczone liczbą 4 i 5, są idealne dla tych, którzy śpią na plecach i lubią spać na twardym. Są również dobre dla dzieci, które potrzebują mocnego podparcia kręgosłupa. 

Gdy już wiemy, jaka twardość jest dla nas odpowiednia, możemy teraz wybierać spośród materacy pianowych lub sprężynowych. Materace pianowe, które są obecnie bardzo popularne, często łączą w sobie kilka rodzajów pian naraz. Dzięki temu zapewniają dużą wygodę podczas snu. Nowe materace sprężynowe dostarczą nam takiej samej jakości snu jak te pianowe, dzięki kieszeniowym sprężynom, które nie przenoszą ruchu. 
 

Jak wybrać materac  

Podczas wyboru materaca, oprócz wspomnianych wyżej kryteriów, powinniśmy również wziąć pod uwagę naszą wagę. Niektóre materace mają limit obciążenia tylko do 90 kilogramów. Jeśli śpimy na takim materacu i ważymy więcej, traci on nie tylko gwarancję, ale także swoje właściwości. Dlatego musimy również kierować się tym, ile kilogramów ważymy. 

Kolejną kwestią, której musimy być pewni przed zakupem, jest rozmiar materaca. Jeśli położymy się na materacu, z głową na poduszce i wyciągniemy nogi, materac powinien kończyć się około dwadzieścia centymetrów za naszymi stopami. Jeśli tak nie jest, materac musi być odpowiednio dłuższy lub krótszy. Jeśli planujemy zakup samego materaca pamiętaj, że zarówno jego szerokość jak i wysokość powinna być dostosowana do łóżka, które już posiadamy. 
 

Najczęściej kupowane materace dla alergików i dlaczego właśnie te? 

Najczęściej kupowanymi materacami dla alergików w naszym sklepie internetowym są materace pianowe, zwłaszcza te, które łączą ze sobą różne rodzaje pian, tworząc tzw. materace warstwowe. Dzięki temu możemy wybrać materac dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Kiedy połączymy materac z odpowiednią poduszką dla alergików, zapewnimy sobie wysokiej jakości sen bez reakcji alergicznych na wiele nocy. 
 

Najczęściej kupowany materac dla alergików 

Materac ze strefami anatomicznymi Memory Basic, 90x200 cm

W magazynie
2 779 zł