[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O poduszkach Jak dobrać poduszkę do spania na boku?

Jak dobrać poduszkę do spania na boku?

Lubię spać na boku – to zdanie jest Ci bliskie? Czy wiesz, że najprawdopodobniej śpisz na nieodpowiedniej poduszce? Dlaczego? Bo większość z nas popełnia błąd i do spania na boku wybiera klasyczne poduszki, które nie zawsze sprawdzają się u osób, które śpią na boku. Jak więc wybrać odpowiednią poduszkę?

Liczy się kształt i budowa poduszki 

Kształt ma znaczenie. Każda poduszka ma być nie tylko wygodna, ale przede wszystkim odpowiednia dla kręgosłupa. Poduszka do spania na boku powinna być na tyle wysoka, aby kręgosłup znajdował się w linii prostej. Jeśli spojrzysz na prawidłowy obraz kręgosłupa np. na zdjęciu rentgenowskim, powinien on układać się w linii prostej od głowy do miednicy. Ułożenie głowy podczas snu jest inne niż w trakcie dnia, nie kontrolujemy tego, to właśnie poduszka pełni rolę wsparcia dla kręgosłupa, źle dobrana poduszka będzie wymuszała na nas nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa. Z tego względu to właśnie od pozycji, w jakiej śpisz, powinien zależeć wybór poduszki. 
 
Obecnie na rynku można znaleźć poduszki o najróżniejszych kształtach np. poduszki o kształcie anatomicznym. Mogą one mieć typowy kształt fali lub kształt motyla. Najpopularniejszą poduszką anatomiczną do spania na boku jest wspomniana wcześniej poduszka w kształcie fali. Jej wyższa część znajduje się nad ramionami i podpiera szyję, podczas gdy niższa część znajduje się przy głowie. 

Poduszka anatomiczna zapewniająca wyjątkowe podparcie TEMPUR® Original M, 50x31x10/7 cm

Na zamówienie
558 zł

Poduszka anatomiczna, zapewniająca wyjątkowe podparcie w czasie spania na boku TEMPUR® Millennium M, 54x32 cm

Na zamówienie
592 zł

Poduszka z bio-piany pamięciowej zawierająca naturalne olejki Bio Moore Lawenda, 72x42 cm

Pamięciowa piana wiskoelastyczna to rewolucyjny materiał, który potrafi tak dostosować się do masy i nacisku, by zaoferować wyjątkowy poziom komfortu.
W magazynie
489 zł
 
 

Materiał poduszki też jest ważny 


Materiały, z których wykonane są poduszki do spania na boku, są bardzo zróżnicowane. Od klasycznych poduszek z pierza, przez włókna poliestrowe lub lateks, po pianę pamięciową. Piana pamięciowa to typowy materiał poduszek do spania na boku. Piana doskonale dopasowuje się do kształtu szyi i gwarantuje prawidłowe ułożenie kręgosłupa. 

Lateks to kolejny, po pianie pamięciowej, bardzo elastyczny materiał. Na rynku dostępne są zarówno poduszki z naturalnego, jak i syntetycznego lateksu, a ich największą zaletą jest to, że doskonale odprowadzają wilgoć. Jest to szczególnie ważne w gorące, letnie noce. Podobnie jak poduszki do spania z piany pamięciowej, poduszki lateksowe są również bardzo wygodne.  

W przypadku poduszek z pierza zalecamy te, które mają system wielokomorowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zapobiega się przesuwaniu pierza i gwarantuje jego prawidłowe rozmieszczenie. W dawnych poduszkach z pierza, które miały nasze babcia, tego nie było i każdy zapewne pamięta, że po chwili, zamiast spać na pierzu to spało się na pokrowcu.  
 

Wysokość i szerokość poduszki  

Szerokość poduszki uzależniona jest od jej rodzaju. Jeśli zdecydujesz się na zakup wyprofilowanej poduszki do spania na boku, będzie to prawdopodobnie poduszka o mniejszej szerokości. Typowa szerokość takiej poduszki wynosi od 50 do 60 cm. Klasyczne poduszki są natomiast o 20 cm szersze. 

Wysokość poduszki również zależy od jej kształtu. Należy jednak uważać, aby głowa lub szyja nie opadły całkowicie na materac. Jeśli nadal nie wiesz, jak wybrać poduszkę, przeczytaj szczegółowy poradnik, który znajdziesz tutaj
 

Materac do spania na boku 

Odpowiednia poduszka to jednak dopiero połowa sukcesu. Dobrym pomysłem jest również zakup odpowiedniego materaca, który zapewni kompleksowe rozwiązanie dla zdrowego snu. Ogólnie zaleca się, aby w przypadku spania na boku materac był bardziej miękki. Jest to tez kwestia odpowiedniego ułożenia np. barku.  

Materac o nośności aż do 200 kg – Bohemica Herkul, 90x200 cm

Na zamówienie
1 409 zł

Materac masujący z piany pamięciowej Air Massage Memory 3.0, 90x200 cm

W magazynie
3 379 zł
 
 
Gdy zdecydujesz się na zakup tzw. poduszki ortopedycznej do spania na boku, nie musisz automatycznie kupować tzw. materac ortopedyczny. Wybór zależy od tego, jak wygodny jest Twój obecny materac.