[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty

Jak wybierać pościel?

Połowę życia spędzamy w łóżku. Dlatego ważne jest, żebyśmy się w sypialni czuli przyjemnie. Nie chodzi tylko o materace i stelaże, ale także o kołdrę, poduszkę i poścel! Nie wierzycie? Pokażemy Państwu, jak wybrać to odpowiednie! Większość z nas wybiera głównie według wyglądu, lecz wygląd to nie…

Połowę życia spędzamy w łóżku. Dlatego ważne jest, żebyśmy się w sypialni czuli przyjemnie. Nie chodzi tylko o materace i stelaże, ale także o kołdrępoduszkę i poścel! Nie wierzycie? Pokażemy Państwu, jak wybrać to odpowiednie!

Większość z nas wybiera głównie według wyglądu, lecz wygląd to nie jest najważnejszy czynnik przy wyborze pościeli. Zanim zdecydujecie się, pomyślcie, czego oczekujecie!

Trzeba wybrać kolor i wzór, który będzie harmonizować z wnętrzem pokoju. Bardzo polularny jest kolor cytrynowo-żółty, który świetnie wygląda w kombibacji z niebieskim, zielonym lub neutralnym siwym i białym kolorem. To znaczy, że kombinacje tych kolorów są także poluparne kiedy chodzi o pościel. Podobnych zasad jest więcej:

  • Do nowoczesnych wnętrz pasują proste geometryczne wzory tak samo jak eleganckie kwiatowe linie stwarzające atmosferę harmonii i czystości. Starożytny styl wymaga drobne kwiatki, które lubiły nasze matki.
  • Pościel nie musi koniecznie być  dominantą wnętrza.
  • Kolor i design powinny korespondować z ramą łóżka. Doskonale wygląda, kiedy się uda zharmonizować także wykładzinę podłogową lub poduszki.
  • Bardzo popularne są także duże kołdry zakrywające całe łóżko. Tylko może się stać, że z partnerem będziecie się kłócić o kołdrę podczas snu.

Rozmiar jest ważny!

Podstawowy i najczęściej używany rozmiar poszewki kołdry jest 140 x 200 cm, lub większa odmiana 140 x 220 cm. Dzięki trendom zagranicznym już nie ma problemu kupić także pościel na jedną wielką kołdrę o rozmiarach 200 x 200 cm, lub rozmiar niestandardowy 220 x 240 cm. Na wielkiej kołdrze  pięknie odznaczają się wzory. Poduszki zakupujcie ostrożnie. Można wybierać z nieprzebranego mnóstwa kształtów i rozmiarów.

Jak wybrać materiał?

Najważniejszym kryterium przy wyborze pościeli jest użyty materiał. Dzisiaj możemy na rynku znaleźć  kilka podstawowych materiałów. Jakie są ich zalety i niedogodności?   

Bawełna

Bawełna jest idealnym wyborem. Doskonale odprowadzi wilgoć, jest miękka, sprężysta i dobrze ogrzewa. Na drugą stronę ten materiał bardzo sie gniecie. Utrzymywanie owszem nie jest za bardzo skomplikowane, bo bawełnę można prać w wysokich temperaturach. Ponadto poszewki nie trzeba prasować codziennie. Istnieje też specjalna bawełna macerowana, która jest mocniejsza i bardziej lśni. Bawełnę można prać w 60°C.

Flanela

Flanela jest delikatna jak bewełna, bo zawiera 100% tkaniny bawełnianej. Dzięki temu dobrze grzeje i jest bardzo przyjemna w dotyku. Oczywistą zaletą jest jej wysoka chłonność i izolacja cieplna. Lecz gorzej jest z utrzymywaniem. Delikatności można dosięgnąć tylko z użyciem specjalnego płynu do zmiękczania tkanin. Po prasowaniu zostanie gładka dłużej niż bawełna i gęstość włókna lepiej chroni kołdrę i poduszkę. Najlepsza jest flanela dzięki wysokiej grzejności podczas zimy. Uwaga na produkty z niską gęstością. Gęstość powinna być koło 125g/m2.

Mikrowłókno

90% tego materiału to mikrowłókno, a resta to wiskoza. Produkowane jest z celulozy i posiada właściwości podobne do bawełny. Włókna są mocne, z wysokimi właściwościami absorcyjnymi. Materiał łatwo się utrzymuje. Latem jest chłodzący i zimą idealnie utrzymuje temperaturę ciała. Lecz nie dla wszystkich jest ten materiał przyjemny.

Krepa

Bardzo popularna jest przedewszystkim dzięki bardzo łatwemu utrzymaniu (nie trzeba jej prasować). Jest to jakościowa tkanina z wybitną chłonnością i cieplną izolacją. Lecz nie dla wszystkich jest ten materiał (zrobiony cieplnym opracowaniem bawełny) przyjemny.

Satyna

Jest bardzo popularna dzięki swej delikatności w dotyku. Utkana jest z przędzy czesankowej, która dodaje materiału połysku, delikatności i dobrze grzeje. Utrzymanie jest trochę skomplikowane. Aby pościel utrzymała pierwotny stan i kształt, trzeba  ją prać na lewej stronie. Zaletą jest, to że nie gnie się za bardzo. Z racji tego, że powierzchnia jest lekko chłodząca, to pościel polecamy raczej  latem.

Jersey

Ten materiał używany jest przedewszytkim do wyrobu prześcieradeł, ale ostatnio używa się też do wyrobu poszewki. Jest delikatniejszy niż satyna. Jersey to nie tkanina, to dzianina.

Len (kanafas)

Len dziś już nie ma takiej popularności jak kiedys. Pościel z tego materiału wyznacza się specjalnym wyglądem powierzchowym, dzięki któremu jest miękki i przystosowujący sie. Im więcej będziecie go prać, tym miększy będzie. Jest idealny dla alergików, bo nie przyciąga kurzu. Niestety trzeba go prasować. Jest bardziej chłodzący, więc nadaje się przedewszystkim w cieplejsze dni. 

Nawet ta najlepsza pościel potrzebuje należytego utrzymania. Zawsze postępujcie według danych na metkach. Do prania wystarczy mnije proszku niż zazwyczaj używacie, 1/3 powinna wystarczyć. Można dodać też awiważ, jeżeli na metce nie jest napisane żęby go nie stosować. Wybierzcie program z minimalnym machaniem. Odwirowanie powinno trwać maksymalnie 30 sekund.

Przy zakupach wybierajcie raczej produkty tradycyjnych polskich firm. Tanich towarów z targu nie można reklamować, kolory nie wytrzymają i powleczenia szybko zmieniają kształt.