[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog Porady o zdrowym śnie Nocne zmiany, jak się lepiej wyspać?

Nocne zmiany, jak się lepiej wyspać?

Duża część zakładów pracy nie może się obejść bez systemu zmianowego. Ranne, popołudniowe i nocne, czy tzw. dwunastki, czyli dzienna i nocna zmiana. Przy zmianowym systemie pracy jest całkiem zakłócony rytm dnia i nocy, co stanowi dla organizmu duże obciążenie psychiczne i fizyczne.

Duża część zakładów pracy nie może się obejść bez systemu zmianowego. Ranne, popołudniowe i nocne, czy tzw. dwunastki, czyli dzienna i nocna zmiana. Wymagająca praca, wykonywana tylko we dnie, jest znacznie korzystniejsza niż zmiany nocne, z jednego prostego powodu – ciało jest w stanie się zaadaptować. Przy zmianowym systemie pracy jest całkiem zakłócony rytm dnia i nocy, co stanowi dla organizmu duże obciążenie psychiczne i fizyczne.

Nocne zmiany, jak się lepiej wyspać?

Ryzyko jest większe, niż się może wydawać

Nieregularny tryb snu może mieć większy wpływ na twój organizm i psychikę, niż się może wydawać. Według badań, ilość zawodów ze zmianowym trybem pracy zwiększa się w ostatnich latach. Największą część pracowników zmianowych stanowią mężczyźni. Kobiety jednak nie pozostają daleko w tyle. Jeżeli nie należysz do tych, którzy po kilku tygodniach pracy zmianowej „przyzwyczajają się“, lepiej się zastanów. Nieregularny tryb życia może powodować istotne zdrowotne komplikacje, jakimi sa problemy trawienne, zmniejszona odporność organizmu, zaburzenia psychiczne, zaburzenia snu – bezsenność, narkolepsja, parasomnia i inne. O tych zaburzeniach możesz przeczytać w pozostałych artykułach. Co zatem uczynić, aby poradzić sobie z nieregularnym trybem życia? Dowiesz się z naszego artykułu.

Wsłuchaj się w swój organizm

Każdy człowiek ma inne potrzeby. Nie ma reguły, że sen powinien trwać równo 8 godzin. Każdy ma inne zapotrzebowanie na sen. Jest to jedynie orientacyjny, zalecany czas. Jeżeli twój organizm będzie wypoczęty już po 6 godzinach, to wszystko w normie. Podobnie jak to, że sypiasz po 9 godzin. Każdy posiada inny czas potrzebny do regeneracji organizmu i ma inne przyzwyczajenia. Dlatego czasem po przyjściu do domu rano po zmianie nocnej nie ma potrzeby spać 8 godzin w jednym bloku. Możesz rozdzielić sobie odpoczynek na dwie części, niekoniecznie o tej samej długości. Przyglądaj się uważnie temu, co chce ci  przekazać twój organizm a dowiesz się, co ci bardziej służy i dostosuj się do swojego indywidualnego rytmu.

Otoczenie podczas snu = połowa sukcesu

Dostosuj sypialnię do tego, co masz zamiar robić, czyli do snu. Jak najbardziej zaciemnij pomieszczenie i postaraj się usunąć źródła hałasu. Niektórzy ludzi stosują nawet korki do uszu. Uważaj również na niebieskie światło, które emitują telewizory, komputery, czy smartfony. Nie powinienes ich używac w sypialni. Powinieneś również zrezygnować z używania telefonu godzinę przed snem.

Ciepła kąpiel z solą do kąpieli i kubkiem ziółek

Jeżeli po przyjściu do domu nie czujesz naturalnego zmęczenia, może pomóc ci w zasypianiu ciepła kąpiel z solą i wybranym przyjemnym zapachem, idealna jest np. lawenda. Do ręki weź napar z melisy i zrelaksuj się. Nastroisz się w ten sposób do snu i uśniesz znacznie szybciej.

 

Kolejne rady, jak sobie poradzić ze snem po nocnej zmianie odnajdziesz w drugiej części artykułu. Nocne zmiany, jak się lepiej wyspać II część