[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog Porady o zdrowym śnie Nocne zmiany, jak się lepiej wyspać? II część

Nocne zmiany, jak się lepiej wyspać? II część

Każdy znosi system zmianowy w inny sposób. Dla niektórych jest łatwiejsza praca w godzinach nocnych i odpowiada mu bycie aktywnym w nocy i odpoczynek za dnia. Ranne ptaszki natomiast chętniej pracują od samego rana, ale wieczorem szybko kładą się spać.

Organizm ludzki bardzo źle sobie radzi z takimi radykalnymi zmianami. Nie zapomnij, że dla jakości snu dużą rolę odgrywa wiek. Dorastający człowiek potrzebuje znacznie więcej snu, niż człowiek w wieku podeszłym. Następnych parę rad może pomóc ci zasypiać łatwiej po zmianie nocnej.

Nocne zmiany

Wstań z łóżka

Nie brzmi to może zbyt logicznie, ale ma to swoje uzasadnienie. Jeżeli po położeniu się do łóżka nie zaśniesz w trakcie 20 minut, wstań i zacznij robić coś innego, mało wymagającego. Po 45 minutach spróbuj znów położyć się i zasnąć. Jeśli jednak tylko leżysz i zastanawiasz się, dlaczego nie możesz usnąć, nie ma sensu, aby pozostawać w tym stanie. Zajmij się czymś przez chwilę, a zobaczysz, że uśniesz szybciej.

Ogranicz alkohol

To, że nie jest korzystne picie napoi z kofeiną przed snem to znany fakt. Na jakość snu ma jednak również wpływ konsumpcja alkoholu, niezależnie od wypitej ilości i mocy. Nawet parę kieliszków wypitych w trakcie dnia zakłóca twój sen w nocy, czy w tym przypadku również za dnia.  Mimo to, że kieliszek alkoholu może ci pomóc usnąć, po paru godzinach staje się stymulantem. Alkohol zwiększa ilość przebudzeń w trakcie snu i pogarsza jego jakość.

Nie patrz na zegarek

Nie musisz mieć kontroli nad długością swojego snu zerkając co jakiś czas na zegarek. Odwróć zegarek i nie patrz się na niego po przebudzeniu. Robiąc tak, zwiększasz wewnętrzne napięcie, co oddala ponowne zaśnięcie. Podczas snu jest bardzo istotne zachować wewnętrzny spokój. Możesz być nawet bardzo zmęczony, ale kiedy będziesz zdenerwowany, po prostu nie zaśniesz.

Odżywianie

Wysokiej jakości pożywienie, odpowiednia ilość wypitych płynów, a także styl odżywiania ma także ogromny wpływ na sen. Podczas nocnej zmiany nie jedz ciężkostrawnych potraw. Lepiej zjedz coś lekkostrawnego z dużą zawartością witamin i minerałów. Odpowiednie są również produkty mleczne z zawartością białek, aby nie budził cię głód. Pozbędziesz się w ten sposób kłopotów z trawieniem i poczucia ciężkości

Ludzię odwiedzają lekarzy z najróżniejszymi problemami zdrowotnymi, przedstawiając problemy ze snem, jako te najmniej istotne. Często jednak kłopoty ze snem mogą mieć bardziej złożoną genezę.  Inne rady jak się lepiej wyspać po nocnej zmianie znajdziesz w pierwszej części artykułu Nocne zmiany, jak się lepiej wyspać I część.