[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O śnie Idealny sen w okresie zimowym

Idealny sen w okresie zimowym

Z pewnością wszyscy to znamy. Rano, kiedy się budzimy – jest jeszcze ciemno; wychodzimy do pracy – jest jeszcze ciemno, i często przy naszym powrocie z pracy – też jest ciemno. Okres zimowy jest specyficzny, dobrze jest wiedzieć – co jest dla niego charakterystyczne oraz jak się do tego przygotować.

Sezon zimowy jest generalnie trudniejszy dla naszych organizmów. Jest zimno, ciemno, brakuje nam słońca i ogarnia nas uczucie lenistwa. Czy też najchętniej zamienilibyście się w niedźwiedzia i zapadli w sen zimowy? Też macie ochotę wejść pod ciepłą pierzynkę i obudzić się dopiero na wiosnę? Mamy dla Was kilka porad, jak sobie ułatwić funkcjonowanie w okresie zimowym, i jak cieszyć się lepszym snem. Tak, aby rano lepiej się Wam wychodziło z domu, pomimo panujących mroków.

Światło w sypialni

Światło ma ogromny wpływ na jakość naszego snu. Jeśli mieszkacie na ruchliwej ulicy, którą oświetla mnóstwo lamp – i świecą one wprost do Waszych okien; to dobrym pomysłem jest zamontowanie rolet w oknach i zaciąganie ich każdego wieczoru. Ciemność przygotowuje organizm do snu, dlatego nie powinniśmy pozwolić, by światło latarni ulicznych nam przeszkadzało. Jeśli jednak mieszkacie w spokojnym miejscu, gdzie światło dochodzące z zewnątrz nie jest drażniące – nie warto zaciągać rolet, bowiem rano lepiej się wstaje, kiedy panuje naturalny, lekki półmrok i nie jest całkiem ciemno.

Nie zapominajmy o elektronice i inteligentnych technologiach. Jeśli masz w sypialni diody, zapalony budzik lub urządzenia z małym czerwonym światełkiem, które świeci również gdy są one wyłączone (jak np. telewizja lub komputer), to przenieś je do innego pomieszczenia, tak będzie najlepiej. Sypialnia powinna być ciemna i spokojna. Nawet tak drobny szczegół, jak przeniesienie laptopa do innego pokoju, może Cię wyzwolić od problemów ze snem.

Niebieskiemu światłu, emitowanemu przez ekran, poświęciliśmy cały artykuł, który możesz przeczytać tutaj.

Długość snu

Powszechnie wiadomo, że idealna długość snu – u zdrowego, dorosłego człowieka – to około 8 godzin dziennie. To jest najczęstsza wartość, podawana przez badaczy tematu, chociaż pojawiają się już badania twierdzące, że ten czas jest nawet o godzinę krótszy. Ale każdemu odpowiada coś innego. Komuś wystarczy 6 godzin snu i już się czuje wypoczętym, a inni potrzebowali by dwa razy tyle. Zazwyczaj jest to związane z warunkami do spania oraz stanem psychofizycznym. Jeśli jednak czas, który spędzasz śpiąc jest bardzo długi, a pomimo tego rano nie budzisz się wypoczętym, to warto się zastanowić, czy coś można zmienić. Naprzykład: czy masz odpowiednio dobrany materac?

Regularny tryb - rygor


 

Rygor jest ważny w całym naszym życiu. W wielu przypadkach, pomaga on rozwiązać problemy z długością snu. Ustal sobie rytm dnia i trzymaj się tego, co ustaliłeś. Zobaczysz, że po jakimś czasie Twój rytm dnia, dostosuje się do potrzeb Twojego organizmu. Należy wystrzegać się „odsypiania“ w dni wolne od pracy i codziennie wstawać o tej samej porze. Oprzyj się pokusie spędzenia całej niedzieli w łóżku, dzięki temu nie zaburzysz ustalonego biorytmu i ułatwisz sobie codzienne wstawanie.

Odpowiednio dobrany materac

Jak już wspominaliśmy, materac w znaczący sposób wpływa na jakość snu, i to niezależnie od pory roku. I tutaj obowiązuje zasada, że każdemu odpowiada coś innego. Czy masz jakieś ograniczenia zdrowotne? Czy w nocy, kiedy leżysz, bolą Cię plecy? Lubisz spać na twardszym materacu, czy wolisz umościć się na miękkim podłożu? Czy odpowiada Ci odczucie piany pamięciowej? Wszystko to odgrywa ważną rolę przy zakupie materaca. W parze z dobrą jakością, idzie komfort – ciało jest wypoczęte nie tylko po przebudzeniu, ale i przez cały dzień. Nasi eksperci, wspólnie z Tobą, dobiorą takie rozwiązanie, które będzie dla Twojego snu najlepsze.