[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O materacach Sen a ból głowy: jak są ze sobą powiązane? Czy odpowiedni materac i poduszka mogą pomóc?

Sen a ból głowy: jak są ze sobą powiązane? Czy odpowiedni materac i poduszka mogą pomóc?

Bóle głowy mogą być ściśle związane z nawykami i higieną snu. Istnieje jednak wiele rodzajów bólów głowy. Wiedza o tym, jak je rozpoznać, to klucz do pomocy w radzeniu sobie z nimi. Niezależnie od tego, czy chodzi o bóle głowy związane ze snem, czy bóle głowy związane z brakiem snu, doradzimy Ci, co z nimi zrobić i jak sobie poradzić.

Jak rozpoznać różne rodzaje bólów głowy 

Prawdopodobnie słyszałeś o migrenie, ale co z bólem napięciowym lub klasterowym? Wszystkie te bóle łączy to, że mogą być powiązane ze snem.
 

Ból napięciowy 

Jest to jeden z najczęstszych rodzajów bólów głowy, który przynajmniej raz w życiu doświadczy każdy z nas. Charakterystycznym objawem jest napięcie mięśni – stąd też jego nazwa. Często jest on związany z bólami szyi, które pojawiają się u połowy osób cierpiących na ten rodzaj bólu głowy. Może być on zarówno ostry, jak i przewlekły 
   
Mówiąc najprościej, jeśli głowa znajduje się w nienaturalnej pozycji przez zbyt długi czas, zwiększa się ryzyko wystąpienia napięciowych bólów głowy. Ma to również związek ze snem. Jeśli śpisz w zimnym pomieszczeniu, ból głowy może pojawić się rano po przebudzeniu lub w ciągu dnia. Dlatego ważne jest, aby zastanowić się, w jaki sposób można pomóc ciału spać we właściwej pozycji. Rozwiązaniem mogą być wysokiej jakości poduszka ortopedyczna lub zdrowotna. Są one zazwyczaj zaprojektowane tak, aby zapewniać zdrową pozycję głowy i kręgosłupa szyjnego. 
 
W przypadku ostrego bólu napięciowego wystarczy ograniczyć stres, starać się spać w pokoju, w którym panuje odpowiednia temperatura i trzymać głowę na poduszce we właściwej pozycji. Jeśli ból jednak często się powtarza, należy udać się do lekarza.  
 

Migrena 

Migrena objawia się jako nawracające ataki bólu głowy, które częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Mogą towarzyszyć im mdłości, wymioty lub nadwrażliwość na dotyk, światło, dźwięki lub zapachy. Istnieje wiele przyczyn, które mogą wywoływać migrenę. Mogą to być na przykład:  
  • stres, depresja i zmiany emocjonalne, 
  • zażywanie antykoncepcji hormonalnej, ciąża, owulacja lub menopauza, 
  • niektóre leki, 
  • pewne rodzaje żywności i zmiany w diecie, 
  • migoczące światła,  
  • palenie papierosów i przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, 
  • nadmiar lub niedobór snu 
  • i wiele innych. 
To schorzenie ma trzy fazy. W pierwszej z nich możesz czuć się niespokojny, zmęczony lub mieć na przykład zmienne nastroje. Trwa ona od kilku godzin do kilku dni. 20% migren poprzedza tzw. aura, czyli mrowienie w jakiejś części ciała, zaburzenia wzrokowe w postaci błysków, migotania, kłopotów z widzeniem lub zaburzenia węchowe, takie jak np. odczuwanie zapachu spalonych gum. 
 
Drugą fazą jest sama migrena, którą można rozpoznać po pulsującym bólu głowy w okolicy czoła, skroni i oczu. Mogą wystąpić nudności, wymioty lub nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne. Leki i przebywanie w ciszy, w słabym świetle mogą pomóc w tym stanie. W przypadku ciężkiej migreny należy udać się do lekarza. Trzecia faza migreny to zmęczenie i wyczerpanie po ustąpieniu bólu.  
 
Ból głowy i mała ilość snu wzajemnie na siebie oddziałują. Jeśli cierpisz na migrenę i nie masz wystarczającej ilości snu, Twoje ciało doświadcza stresu fizjologicznego, a jeśli dodamy do tego stres psychiczny, jesteś na prostej drodze do migreny. To schorzenie trwa przez pewien dłuższy czas, przez co jest bardzo wyczerpujące, co z kolei wpływa na jakość naszego późniejszego snu. I tak możemy wpaść w błędne koło złej jakości snu i nawracających migren.  
 

Klasterowy ból głowy 

Klasterowy ból głowy lub cluster headache objawia się napadowymi bólami głowy w czasie snu. Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś ten rodzaj bólu głowy, wiesz, że osoby cierpiące na to schorzenie często nie są w stanie nawet wytrzymać leżąc, a ich ból jest naprawdę intensywny.  
 
Schorzeniu towarzyszy łzawienie, zapalenie spojówek, katar, zwężenie źrenic lub opadanie jednej powieki. Stąd właśnie pochodzi nazwa tego rodzaju bólu głowy, gdyż „klaster” oznacza skupienie, a chodzi o skupienie bólu wokół oka. Osoby dotknięte tymi bólami mają znacznie utrudnione codzienne funkcjonowanie, a schorzenie to utrudnia im wykonywanie codziennych czynności. Jeśli doświadczasz ekstremalnych bólów głowy podczas snu, skonsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci wprowadzić odpowiednie leczenie.  
 
Zdecydowanie nie zwlekaj z wizytą u lekarza w przypadku jakiegokolwiek przewlekłego bólu głowy, bóle trwające długo nie powinny być ignorowane! 
 

Jak sen wpływa na bóle głowy? 

Większość osób z zaburzeniami snu doświadcza częstszych bólów głowy. Występują one częściej na przykład u osób chrapiących lub u osób cierpiących na zaburzenia oddychania podczas snu. Jeśli doświadczasz klasterowych bólów głowy, o których pisaliśmy powyżej, prawdopodobieństwo wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego jest nawet 4 razy większe. Tak samo powiązane jest występowanie bólu głowy z brakiem snu. Oba te czynniki wzajemnie na siebie oddziałują. Badania wskazują, że osoby cierpiące na przewlekłą migrenę lub napięciowy ból głowy mają zwiększone ryzyko bezsenności, co ostatecznie oznacza brak wystarczającej ilości snu. 
  

Czy wysokiej jakości poduszka lub materac mogą pomóc? 

Wysokiej jakości poduszka lub materac mogą pomóc ciału lepiej się zregenerować, ale nie rozwiążą problemów związanych z bólem głowy. Jednak niektóre materace mają korzystniejszy wpływ na ciało niż inne. Wysokiej jakości materac pianowy może pomóc Ci łatwiej zasnąć i osiągnąć zdrowszy sen. 
 
Jak już wspomnieliśmy w poprzednich akapitach, odpowiednia poduszka dostosowana do twojej pozycji snu może pomóc w prawidłowym ułożeniu kręgosłupa szyjnego i głowy, co mogłoby złagodzić bóle głowy spowodowane przewlekłym napięciem.