[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O poduszkach Poduszki ortopedyczne, medyczne i anatomiczne – czym się różnią?

Poduszki ortopedyczne, medyczne i anatomiczne – czym się różnią?

Ortopedyczna, medyczna, anatomiczna... Może być trudno odnaleźć się pośród różnych nazw poduszek. Dlatego przygotowaliśmy artykuł, który Ci wszystko wyjaśni. Ponadto doradzimy Ci, która z nich jest odpowiednia dla Ciebie i jakie są ich poszczególne zalety.

Poduszka ortopedyczna 

Ortopedia jako dziedzina medycyny zajmuje się zapobieganiem i leczeniem problemów układu mięśniowo-szkieletowego, więc poduszki te w teorii odpowiadają za zdrową profilaktykę i powinny stanowić wsparcie przy odczuwaniu bólu lub dyskomfortu występującego w odcinku kręgosłupa szyjnego, które możesz odczuwać rano, po przebudzeniu. Nazwa „ortopedyczna” nie jest jednak w żaden sposób regulowana prawnie, więc nie powinieneś zakładać, że poduszka ortopedyczna automatycznie pozbędzie się bólu, jeśli już go odczuwasz. Może ona jednak temu zapobiec lub go złagodzić. 
 

Dla kogo jest odpowiednia 

Ten rodzaj poduszki powinien łagodzić bóle pleców wynikające z nieprawidłowej pozycji podczas snu przez co jest odpowiedni dla każdego, kto pragnie komfortowego snu. Najczęściej spotkasz poduszkę ortopedyczną wykonaną z piany pamięciowej, która doskonale dopasowuje się do kształtu głowy i szyi pod wpływem nacisku i ciepła ciała. W DlaSpania specjalizujemy się wyłącznie w poduszkach pod głowę, dlatego nie znajdziesz w naszej ofercie poduszek ortopedycznych pod nogi.  
 

Zalety i wady 

Poduszka ortopedyczna nie posiada certyfikatu, który gwarantowałby jej właściwości, co stanowi główną wadę. Z drugiej strony zaletą może być jej cena, która może być niższa niż w przypadku poduszki medycznej, która zgodnie z prawem musi spełniać określone parametry aby uzyskać status wyrobu medycznego. 

Poduszka z bio-piany pamięciowej zawierająca naturalne olejki Bio Moore Lawenda, 72x42 cm

Pamięciowa piana wiskoelastyczna to rewolucyjny materiał, który potrafi tak dostosować się do masy i nacisku, by zaoferować wyjątkowy poziom komfortu.
W magazynie
489 zł

 

Poduszka medyczna 

O klasyfikacji poduszki medycznej można mówić wtedy, gdy jest ona przebadana klinicznie i spełnia parametry Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Od momentu certyfikacji potwierdzającej jej status wyrobu medycznego produkt jest traktowany jako środek, który ma potwierdzone właściwości pomagające w leczeniu lub zapobieganiu niektórym chorobom. Dlatego odpowiednio dobrana poduszka medyczna pod kręgosłup szyjny może służyć jako środek zapobiegający przed bólem. Takie poduszki zawsze muszą posiadać odpowiedni certyfikat. 
 

Dla kogo jest odpowiednia 

Poduszka medyczna jest odpowiednia dla wszystkich tych, którzy chcą zapewnić sobie to, co najlepsze i stawiają na jakość. Kształt takiej poduszki może być anatomiczny, ale nie musi. Dlatego nawet miłośnicy klasycznych, dużych poduszek znajdą coś dla siebie. Zawsze jednak muszą one posiadać certyfikat potwierdzający ich właściwości. Uważaj, jeśli handlowcy przedstawiają Ci certyfikaty innych instytucji. Wyłącznie certyfikowane wyroby medyczne będą posiadać także numer CE, który potwierdza status produktu medycznego.  
 

Zalety i wady 

Zaletą poduszki medycznej jest to, że posiada ona potwierdzone właściwości korzystne dla zdrowia. Zakup poduszki medycznej jest gwarancją jakości, ponieważ to oznaczenie jest regulowane przez państwo, w przeciwieństwie do innych certyfikatów. Wadą może być wyższa cena, ale odpowiada ona jakości potwierdzonej statusem produktu. 

Poduszka anatomiczna, zapewniająca wyjątkowe podparcie w czasie spania na boku TEMPUR® Millennium M, 54x32 cm

Na zamówienie
592 zł

 

Poduszka anatomiczna 

Poduszki anatomiczne mają specyficzny kształt. Budowa poduszki odpowiada temu jak w prawidłowy i wygodny sposób powinny być ułożone głowa i kręgosłup w czasie snu. Przykładowo, poduszka anatomiczna do spania na boku zapewnia większe podparcie dla kręgosłupa szyjnego niż poduszka przeznaczona do spania na brzuchu. Wśród poduszek anatomicznych można znaleźć zarówno takie, które są zalecane tylko dla jednej lub dwóch pozycji spania, jak i takie, które są uniwersalne dla wszystkich. 
 

Dla kogo jest odpowiednia 

Poduszki anatomiczne przypadną do gustu tym, którzy wolą mniejsze poduszki. Dzięki odpowiedniemu kształtowi, poduszki anatomiczne stanowią skuteczną profilaktykę bólu pleców. Ten rodzaj poduszki jest szczególnie ceniony przez alergików, ponieważ poduszki anatomiczne są wykonane z piany pamięciowej, która jest antyalergiczna
 
Przed zakupem poduszki spróbuj się na niej położyć. Weź ze sobą partnera lub przyjaciela, aby sprawdzić, czy kręgosłup znajduje się w linii prostej gdy na niej leżysz. Jeszcze lepiej, odwiedź DlaSpania, aby uzyskać profesjonalną poradę od naszych specjalistów ds. zdrowego snu. A jak spać na anatomicznej poduszce? Głowa i szyja powinny zawsze znajdować się na poduszce, która powinna dopasować się do ramion. Pamiętaj jednak, że same ramiona nie powinny nigdy znajdować się na poduszce. 
 

Zalety i wady 

Wady anatomicznej poduszki mogą wynikać z jej specyficznego kształtu. Dotyczy to przede wszystkim tego, że większość standardowej pościeli nie będzie pasować do jej wymiarów. Jednocześnie, jeśli zależy ci na estetycznie wyglądającej sypialni, przygotuj się na to, że anatomiczna poduszka nigdy nie będzie dominującym elementem doskonale zaścielonego łóżka. Możesz jednak to skorygować poprzez dekoracyjne poduszki, które na noc przeniesiesz gdzie indziej.