[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O śnie Oznaki deficytu snu u dzieci

Oznaki deficytu snu u dzieci

Sen jest ważną częścią naszego życia, jego brak nie oddziaływa negatywnie jedynie na dorosłych. Może się również pojawić u dzieci, ma jednak inne objawy. Mimo, że przyczyny i objawy mogą być inne u dzieci, mają jednak często wpływ na całą rodzinę. Jakie są przyczyny bezsenności u dzieci i jak je wykryć?

Sen jest ważną częścią naszego życia, jego brak nie oddziaływa negatywnie jedynie na dorosłych. Może się również pojawić u dzieci, ma jednak inne objawy. Mimo że przyczyny i objawy mogą być inne u dzieci, mają jednak często wpływ na całą rodzinę. Jakie są przyczyny bezsenności u dzieci i jak je wykryć?

Oznaki deficytu snu u dzieci

Dobry sen jest ważny

Sen jest dla dziecka kluczowy i dziecko potrzebuje go w naprawdę dużej ilości. Oczywiście zależy to od wieku dziecka, na przykład noworodek powinien spać nawet 15 godzin dziennie, mały przedszkolak 8-10 godzin.

U dzieci, które śpią mniej niż potrzeba, mogą się pojawić deficyty snu, objawiające się w następujący sposób:

Rozdrażnienie

Małe dzieci nieustająco płaczą, większe dzieci są niegrzeczne, małomówne i płaczliwe. Nie bawią ich rzeczy, które zawsze bawiły i na wszystko reagują negatywnie. Często również odmawiają przyjmowania jedzenia.

Wieczorna apatia

Chociaż dziecko jest bardzo senne, wręcz apatyczne, uparcie odmawia pójścia do łóżka.

Problemy z usypianiem

Dziecko nie zasypia mimo waszych wszelkich starań. Małe dzieci są zdolne do przepłakania nawet całej nocy, większe dzieci przekręcają się z boku na bok, patrzą w sufit lub w tajemnicy się czymś bawią.

Częste przebudzenia w nocy

Nawet jeżeli dziecko w końcu uśnie, radość nie trwa długo, ponieważ budzi się w regularnych odstępach czasu. Niemowlaki budzą rodziców płaczem, większe dzieci przychodzą do sypialni.

Nieregularny sen

Rodzice starają się wprowadzić regularność zwłaszcza u małych dzieci. W tym samy czasie kładą dziecko do popołudniowego lub wieczornego snu. Jeżeli dziecku nie uda się usnąć, narusza regularność i staje się albo rozdrażnione, albo ma zbyt mały okres czasu między poszczególnymi czasami odpoczynku.

Zmiana zachowania

Jeżeli dziecko cierpi na zaburzenie snu przez długi okres czasu, może się u niego pojawić zdecydowana zmiana zachowania. Bardzo często jest to agresja, dziecko atakuje wówczas rodziców i rodzeństwo, często się wścieka, zachowuje się impulsywnie.

Następują częste zmiany nastrojów, dziecko może być również przesadnie aktywne. U starszych dzieci pojawia się zaburzenie uwagi, pogorszenie koncentracji i pamięci.


Czytaj dalej: Jak pomóc dziecku w przypadku bezsenności?