[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty

Jak wybrać poduszkę medyczną?

Dokonując wyboru poduszki medycznej, czasami możemy być przytłoczeni możliwościami. Jakich cech szukać i co jest najważniejsze? Czy powinniśmy skupić się bardziej na materiale czy kształcie? I ostatecznie, która poduszka medyczna jest najlepsza?

Medyczna vs. anatomiczna 

Podstawowa zasada brzmi: „Nie wszystkie poduszki medyczne są anatomiczne!”  

Określenie poduszka medyczna odnosi się tylko do tych produktów, które zostały przetestowane i otrzymały certyfikat potwierdzający, że uzyskały status wyrobu medycznego. Takie poduszki są wówczas postrzegane jako pomoc w zapobieganiu lub łagodzeniu danych problemów zdrowotnych. Poduszki medyczne nie muszą mieć anatomicznego kształtu. Mogą mieć klasyczny kształt o standardowym rozmiarze 70×90 cm. 

Jak rozpoznać wysokiej jakości poduszkę 

O jakości poduszki może świadczyć wsparcie, jakie zapewnia ona naszej szyi. Wysokiej jakości poduszka powinna być wygodna, a jednocześnie utrzymywać nasz kręgosłup w linii prostej. Powinniśmy być w stanie stwierdzić na pierwszy rzut oka, że nasza głowa nie jest ani za bardzo skierowania w górę, ani za bardzo skierowana w dół. To właśnie wtedy poduszka staje się doskonałym partnerem dla naszego zdrowego snu.  

To, jak poduszka wpływa na nasz kręgosłup, zależy od pozycji, w jakiej śpimy i od kształtu poduszki. Materiał, z którego jest wykonana, również odgrywa ważną rolę. 

Kształt 

W przypadku poduszek medycznych tradycyjny kształt jest często uniwersalnym rozwiązaniem umożliwiającym spanie niezależnie od  preferowanej pozycji. Ważne jest jednak, aby poduszka medyczna miała korzystny wpływ na kręgosłup i szyje, czyli aby głowa nie znajdowała się w niezdrowej dla ciała pozycji. Jeśli nie jesteś przekonany co do korzystnego wpływu tradycyjnych poduszek na nasze ciało, możesz przetestować te anatomiczne, które są podzielone na typy w zależności od pozycji, w której najczęściej śpisz. 

Materiał 

Poduszki medyczne z piany pamięciowej są doskonałym rozwiązaniem do zapewnienia wysokiej jakości snu. Istnieją jednak również poduszki medyczne wykonane z poliestru. Zaletą obu tych materiałów jest to, że są antyalergiczne w przeciwieństwie do poduszek puchowych. 

Najlepsza poduszka medyczna 

Najlepsza poduszka to taka, która jest dopasowana do naszych potrzeb. Każdy z nas ma indywidualne wymagania, które wpływają na nasz wybór, dlatego warto skonsultować się z przeszkolonym specjalistą. 

Jak spać na poduszce medycznej 

Wybraliśmy już poduszkę medyczną, ale co teraz? Równie ważne jest samo ułożenie głowy i szyi na poduszce: 

Gdy śpisz na boku 

Jeśli wybierasz poduszkę medyczną do spania na boku o anatomicznym kształcie, może ona mieć wiele różnych kształtów. Najpopularniejszy jest poduszka o kształcie podobnym do fali. Jeśli śpimy na takiej poduszce, kładziemy głowę na wyższej części poduszki, czyli na wyższej "fali". 

Najlepszy produkt w ofercie

Poduszka ergonomiczna zapewniająca wyjątkowe oparcie w trakcie spania na brzuchu TEMPUR® Ombracio, 60x50 cm

Opracowana specjalnie dla osób śpiących na brzuchu
Na zamówienie
793 zł

Gdy śpisz na plecach 

Gdy śpimy na plecach, poduszka powinna przylegać do ramion, otulać szyję ale ramiona nie powinny już leżeć na poduszce. Czyli poduszka kończy się tam gdzie zaczynają się ramiona. . Nigdy nie należy spać na poduszce z samą położoną na niej głową. Jeśli w trakcie snu na plecach bolą nas biodra, warto zaopatrzyć się w poduszkę medyczną pod nogi lub, zapobiegawczo, w poduszkę medyczną do siedzenia w przypadku pracy siedzącej. 

Uniwersalna poduszka z profilem masującym Dual Clima, 72x42 cm

Uniwersalna poduszka profilowana masująca.
W magazynie
519 zł

Gdy śpisz na brzuchu 

Najmniej zdrową pozycją do spania jest spanie na brzuchu. Jest to spowodowane tym, że w tej pozycji wywieramy nacisk na nasze narządy i niezdrowo skręcamy kręgosłup. Jeśli jednak lubimy tę pozycję, warto zaopatrzyć się nie tylko w poduszkę przeznaczoną do spania na brzuchu, ale także w specjalnie do tego przeznaczony materac.  

Poduszka zapewniająca komfort w każdej pozycji snu TEMPUR® Symphony S, 63x43x11 cm

Na zamówienie
635 zł

Ból pleców spowodowany poduszką 

Zdarza się, że po zakupie nowej poduszki zaczynają boleć nas plecy. Taka sytuacja jest dość powszechna. Nasze ciało przyzwyczaja się do zdrowszej pozycji i powoli nasz kręgosłup się prostuje. Proces ten nie powinien jednak trwać dłużej niż 14 dni. Co zrobić, gdy ból nie ustępuje, opisaliśmy w tym artykule