[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O śnie Nasze ciało nigdy nie śpi! Co się dzieje z ciałem podczas snu?

Nasze ciało nigdy nie śpi! Co się dzieje z ciałem podczas snu?

Czasem może nas wybudzić sen, który jest tak wyrazisty, że z jego powodu przebudzamy się w nocy, ale zazwyczaj to dopiero budzik nas zrywa z łóżka. Nasze ciało jednak całkiem nie śpi, jak by się nam mogło wydawać.

Każdego dnia kładziemy się do snu i usypiając przenosimy się w stan nieświadomości. Czasem może nas wybudzić sen, który jest tak wyrazisty, że z jego powodu przebudzamy się w nocy, ale zazwyczaj to dopiero budzik nas zrywa z łóżka. Nasze ciało jednak całkiem nie śpi, jak by się nam mogło wydawać. Co się dzieje z ciałem podczas nocnego wypoczynku?

Sen jako terapia

Nasz oddech i tętno są jak w filmie ze zwolnionym tempem

Mamy poczucie, że podczas snu wszystko biegnie jakoś szybciej i nagle jest znowu ranek, aczkolwiek w rzeczywistości nasze procesy fizjologiczne wchodzą w fazę filmu ze zwolnionym tempem. Na przykład nasz oddech staje się głębszy, a wdechy mają niższą częstotliwość na minutę.  Podobnie dzieje się z naszym ciśnieniem krwi, które spada, tak samo jak tętno. Obniża się ono podczas snu o 1/3 , a nawet o połowę uderzeń na minutę. Należy wspomnieć, że sen ma kilka faz. Ich zmienność również wpływa na wspomniane procesy w ciele.  

Sen = burza hormonów?

Dlaczego nie możemy podczas snu pokonywać naszego lęku wysokości, czy lęku przed pająkami lub klaustrofobii. Ponieważ w pokonywaniu strachu pomaga nam hormon adrenalina. Poziom tego hormonu w trakcie nocy znacząco się obniża. Inaczej jak w przypadku hormonu wzrostu, który się zwiększa. W każdym razie w dorosłości nie pomaga nam on już urosnąć. Regeneruje jednak stare tkanki i tworzy nowe. To jest niezbędne dla regeneracji i odpoczynku naszych mięśni. Dlatego, do właściwego trybu życia nie możemy zaliczać jedynie zbilansowanej diety i ruchu, ale niezbędny jest również wysokiej jakości sen.

Dziwi cię, że podczas nocy nie musisz wstawać do toalety? To dzięki hormonowi o nazwie adiuretyna, który obniża ilość moczu w pęcherzu moczowym. Sen jest też w pewnym sensie rodzajem diety, ponieważ podczas snu nasze ciało uwalnia hormony, które ograniczają nasz apetyt. 
 

Sen jako terapia

Jest ogólnie znanym faktem, że sen jest lekiem prawie na wszystko. Działa zbawiennie również na nasze mięśnie. Nie tylko je regeneruje, jak wspomnieliśmy, ale jest też zbadane, że sen pomaga leczyć zranienia mięsni itp.

To bardzo ciekawe zjawisko, że podczas jednej z faz snu nie można ruszać żadnym mięśniem oprócz mięśni oczu i mięśni oddechowych. Ta faza hamuje przeżywanie fizyczne snów, co oznacza że nie może cię wybudzić nawet bardzo realistyczny sen. Niektórzy z was może teraz się odezwą, że na pewno im się już to przydarzyło. To niemal pewne, że mylisz ruch podczas snu z charakterystycznym szarpnięciem na krawędzi jawy i snu. Zdarza się to bezpośrednio przed uśnięciem, kiedy już niemal śpisz i nagle gwałtownie się wybudzasz z towarzyszącym temu szarpnięciem. Przyczyny tego zjawiska dotąd nikt nie odkrył.


Jest oczywiste, że ciało potrzebuje snu bardziej, niż się nam może wydawać. Tego sposobu relaksacji i regeneracji nie zastąpi zupełnie nic innego.  Jeżeli masz problem z usypianiem i snem, odwiedź naszych specjalistów w salonie DlaSpania, a na pewno znajdziemy wspólnie rozwiązanie twoich problemów.