[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog Porady o zdrowym śnie Rady, jak w zimowym okresie zadbać o dobry sen

Rady, jak w zimowym okresie zadbać o dobry sen

Sen jest niezmiernie istotny zarówno dla kondycji fizycznej, jak i psychicznej. Szczególnie jest to odczuwalne w trakcie zimowych, ponurych miesięcy, kiedy czujemy się wyczerpani z powodu zimna i małej ilości naturalnego światła. Wiele bodźców zewnętrznych może zakłócać nasze nawyki związane ze snem; który jest niezbędny dla naszego prawidłowego funkcjonowania.

Nocą nasz organizm musi odnowić zasoby energii oraz zregenerować się, by w ciągu dnia był bardziej odporny na negatywny wpływ tej pory roku i byśmy mogli cieszyć się pozytywnymi askeptami, które przynosi zimowy czas. Ponadto sen jest doskonałą prewencją przeziębień, grypy i innych chorób. Wypoczęty organizm jest silniejszy i mniej podatny na infekcje.Ćwiczenia fizyczne – droga do zdrowia i prawidłowego snu

Specjaliści są zgodni, że ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ również na sen. Poprawiają jakość snu, ale też ułatwiają wstawanie tym, którzy dołączą ćwiczenia do swoich codziennych porannych rytuałów.

Nie musisz każdego dnia wylewać siódmych potów na siłowni, aby zmęczyć ciało i szybciej zasnąć. Wręcz przeciwnie, nie zalecemy zwiększonego wysiłku fizycznego tuż przed snem. Wystarczy krótka poranna rozgrzewka lub rozciągnięcie mięśni a przekonasz się, że po paru tygodniach takich praktyk, Twoje ciało będzie Ci za to wdzięczne. Ważne jest, aby nie rezygnować z ćwiczeń w zimowych miesiącach, ale wytworzyć sobie zdrowy nawyk, którego będziesz się trzymać przez cały rok.

Koniec z kofeiną

Wiemy, że nie jest korzystne picie napojów z kofeiną w wieczornych godzinach. Jeżeli masz problemy ze snem, usuń ją całkowicie ze swojej diety. Spożycie kofeiny w godzinach przedpołudniowych jest w porządku, ale po południu zamień kawę na herbatę owocową lub ziołową.

Idealnym rozwiązaniem jest wypicie naparu z melisy na około pół godziny (do godziny) przed snem. Napar ten ma doskonałe właściwości uspokajające i pomaga szybciej usnąć. W okresie zimowym dodatkowo przyjemnie rozgrzewa od środka.Jakie kołdry?

Również kołdry różnią się między sobą pod względem cech i funkcji. Niektóre z nich są przeznaczone specjalnie na lato, inne na zimę. Na rynku pojawiają się również tzw. kołdry całoroczne, które można używać przez cały rok (dobre rozwiązanie dla tych, którzy wolą mieć jedną, uniwersalną kołdrę). Szczególnie zalecane w okresie zimowym są kołdry o wyższej gramaturze wypełnienia; docenią je również osoby, które lubią się opatulić puszystą kołdrą.

Nasze babcie spały pod prawdziwymi, ciężkimi pierzynami. Jeżeli jednak chcesz na zimę wymienić kołdrę, to dzisiaj dostępnych jest wiele rodzajów kołder, w których wykorzystano nowoczesne materiały. Potrafią one zapewnić wysoki poziom ciepła, jednocześnie są lekkie i wygodne. My polecamy m. in. kołdry puchowe.

Kolejne rady, dotyczące tego w jaki sposób, w okresie zimowym, uczynić swój sen przyjemniejszym, znajdziesz w tym artykule.