[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog Porady o zdrowym śnie 10 wskazówek, jak zaoszczędzić więcej czasu na sen I część

10 wskazówek, jak zaoszczędzić więcej czasu na sen I część

Każdy z nas ma wiele obowiązków i wykonuje wiele codziennych czynności, które muszą być dokończone na czas i solidnie. Najłatwiejszym sposobem na zaoszczędzenie czasu, co często robimy nieświadomie, jest skracanie czasu snu.

Każdy z nas ma wiele obowiązków i codziennych czynności, które muszą być wykonane w odpowiednim czasie i dobrze. Gonią nas terminy i naciskają przełożeni, planner staje się naszym nieodłącznym towarzyszem, a i tak nie udaje nam się zrobić wszystkiego, co byśmy chcieli. Najprostszym sposobem na oszczędność czasu jest skracanie czasu poświęconego na sen. Zaczynamy chodzić spać coraz później, pracujemy nad tym, czego nie zdążyliśmy, a rano jesteśmy wyczerpani i nasza efektywność spada.

Kluczem do sukcesu jest rozłożenie zadań na cały dzień i we właściwy sposób. Mamy dla ciebie 10 wskazówek, dzięki którym możesz lepiej i szybciej zarządzać swoimi obowiązkami, oszczędzić wiele czasu na relaks. Określ swoje priorytety

Jak zaoszczędzić więcej czasu na sen 2

Ten punkt jest naprawdę ważny. Musisz wiedzieć, jakie są twoje cele, marzenia i priorytety, abyś umiał poradzić sobie ze wszystkim, co masz do wykonania. Weź długopis, kartkę i napisz spis rzeczy, które są dla ciebie ważne. Może to być szkoła, praca, rodzina, twoje hobby, czy podróże. Zastanów się nad celami życiowymi, które chcesz osiągnąć. Gdzie widzisz siebie za 10 lat? Według tego powinieneś postępować już dziś, a każdy krok powinien zbliżać cię do tego celu.  Nie obawiaj się użyć trochę fantazji i napisz swoje wszystkie, nawet skryte i szalone marzenia. Następnie, przy każdym punkcie, który masz zapisany, napisz cyfrę od 1 do 5 jako skalę ważności, gdzie 5 oznacza najważniejsze, a 1 najmniej istotne sprawy.  Dzięki temu zabiegowi, otrzymasz na kartce przejrzysty obraz twoich celów życiowych i uświadomisz sobie w którym kierunku masz podążać.

Staraj się wykorzystać czas do maksimum

Rano do szkoły, po południu do pracy a wieczorem na jogę? Tak, to jest możliwe. Pozbądź się stereotypu, że kończąc pracę o 17 nie pozostaje ci już wiele czasu na robienie ciekawych rzeczy. Wykorzystaj w pełni czas przed położeniem się do łóżka. Pójdź pobiegać, albo wyjdź na spacer z psem. Przygotuj dobrą kolację, albo wykorzystaj resztę dnia na sprzątanie mieszkania, zamiast odkładać to na weekend.

Lista rzeczy do zrobienia jako świetny pomocnik

To-do-list“, czyli lista spraw do załatwienia w określonych ramach czasowych. Możesz sporządzać taką listę codziennie, albo z góry planować tydzień, lub cały miesiąc. Napisanie jej zabiera parę minut, ale działa bardzo motywacyjnie. Jeżeli stworzysz sobie listę na każdy dzień tygodnia, nie zapomnij, że zadania muszą być zaplanowane rozsądnie. Planując jednak listę zadań na miesiąc, możesz uwzględnić złożone zadania, rozłożone w czasie. Nie zapomnij również dopisać do swojej listy rzeczy sprawiających ci przyjemność, typu przeczytanie paru stron książki, czy pójście do sauny.

Podrużujesz pociągiem/autobusem?

Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco, wykorzystaj również ten czas spędzony w podrózy. To doskonały moment na czytanie ksiązki, odpisywanie na e-maile. Nie musisz przez całą drogę zerkać w telefon, czy przez okno. Jeżeli podążasz tą samą monotonną trasą każdego dnia, dobrze jest uświadomić sobie, ile czasu  spędzasz dziennie w ten sposób i starać się wykorzystać go jak najlepiej.

Nikt nie jest doskonały

Pozbądź się przekonania o tym, że musisz być idealny, nie obawiaj się, jeśli czegoś nie zdążysz wykonać na czas, świat się nie zawali. Czasem może się zdarzyć, że masz za dużo nałożonych na siebie obowiązków. To zupełnie naturalne. Najważniejsze, to nie dać się z tego powodu wyprowadzić z równowagi. Jeśli masz ustalone priorytety, jak ci radziliśmy na początku artykułu, oraz będziesz pracować według ustalonych reguł, może się okazać że chodzi o drobnostki, a nie rzeczy naprawdę istotne.  Gdyby jednak było inaczej, ważne jest aby zachować zimną krew i nie doganiać w popłochu spraw, kosztem wieczornego relaksu. Sen jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na twój psychiczny i fizyczny stan równowagi. Kolejne pomysły, jak zaoszczędzić czas na sen, poznasz w drugiej części naszego artykułu - 10 wskazówek, jak zaoszczędzić więcej czasu na sen II część.