[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog Porady o zdrowym śnie Zespół niespokojnych nóg: Jak jakość materaca może złagodzić napięcie nóg podczas leżenia?

Zespół niespokojnych nóg: Jak jakość materaca może złagodzić napięcie nóg podczas leżenia?

Czy zmagasz się z nocnym wzmożonym napięcem nóg? Ruszasz nogami w czasie snu lub przed zaśnięciem? Uważaj, możesz mieć zespół niespokojnych nóg (RLS). Jest to najczęstsza przyczyna bezsenności u dorosłych. Ryzyko wystąpienia tego zespołu wzrasta wraz z wiekiem. A dotyka on również dzieci, którym często błędnie diagnozuje się ADHD, ponieważ objawy RLS są bardzo podobne.

Czym jest zespół niespokojnych nóg?

Zespół niespokojnych nóg dotyka nawet 10% populacji, więc być może sami go doświadczyliście. Jest to zaburzenie neurologiczne, które wpływa na zdolności motoryczne. Charakteryzuje się kompulsywną potrzebą poruszania kończynami, która nawet może powodować odczuwanie nieprzyjemnego bólu nóg podczas leżenia. Ponieważ potrzeba ta pojawia się wieczorem lub w nocy, często wiąże się z bezsennością.1
 

Dlaczego przy RLS bolą nogi? 

Ból jest wywoływany przez nieprzyjemne uczucie związane z poruszaniem nóg. Potrzeba nasila się, jeśli dzień przebiegał spokojniej, bez odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Ale jest to też dobra wiadomość, bo odpowiednia aktywność fizyczna może z drugiej strony złagodzić objawy RLS – warto dziennie przejść się na dłuższy spacer. Pamiętaj, że objawy RLS można zauważyć jednak w nocy.

RLS często ma podłoże genetyczne, ale nierzadko współistnieje z innymi chorobami. Schorzenie częściej też dotyka kobiet i osób starszych. Natomiast u dzieci nie zależy od płci. Podobnie jak u dorosłych, u dzieci podłoże genetyczne jest bardziej prawdopodobną przyczyną RLS, rzadziej natomiast występuje współistniejąco z innymi chorobami.
 

Jak leczyć zespół niespokojnych nóg?

Lekkie przypadki zespołu niespokojnych nóg można spróbować złagodzić domowymi sposobami. Warto wypróbować odpowiednie ćwiczenia lub zimny prysznic. Co jeszcze pomaga w łagodzeniu objawów RLS? Masaże, limfatyczne drenaże lub zimne okłady. W walce z RLS może pomóc włączenie żelaza do diety. W cięższych przypadkach konieczne mogą okazać się odpowiednio dobrane leki. Jeżeli tylko podejrzewasz, że RLS może dotyczyć także Ciebie, skonsultuj się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie.2
 

Jaki wpływ na ból nóg przy RLS mają materace?

Nie ma naukowo udowodnionego związku między tym zespołem a rodzajem materaca, na którym śpią pacjenci. Warto jednak zadbać o higienę snu i zapewnić ciału odpowiednie środowisko do wysokiej jakości odpoczynku. Najważniejsze jest wyeliminowanie wszystkich czynników, które mogłyby zakłócać sen jak właśnie odczuwalny prze RLS np. ból nóg. Jeśli masz problemy zdrowotne, dobrym pomysłem jest zainwestowanie w wysokiej jakości materac będący wyrobem medycznym.
 

Jak wybrać jakościowy materac?

Materac zawsze powinieneś wybierać według własnych indywidualnych preferencji. Przy wyborze materaca należy wziąć pod uwagę swój wiek, wagę i wzrost. W dzisiejszych czasach znajdziesz nie tylko materace pianowe najwyższej jakości. Podobne cechy zaoferuje Ci również odpowiednio dopasowany materac sprężynowy.