[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog Porady o zdrowym śnie Porady jak szybko zasnąć. Najlepsze metody

Porady jak szybko zasnąć. Najlepsze metody

Po pracowitym dniu z niecierpliwością czekasz na to żeby wrócić do łóżka, ale gdy tylko głową dotkniesz poduszkę, nie możesz zasnąć. Jeśli widzisz siebie w tym opisie, nie rozpaczaj, zasypianie nie musi być już przykrym doświadczeniem. Zebraliśmy najbardziej niezawodne wskazówki, co zrobić, gdy nie możesz zasnąć.
Średnio zasypianie zajmuje nam od 7 do 15 minut. Jeśli więc potrafisz zmieścić się w tym przedziale, zasypiasz tak, jak powinieneś. Co jednak zrobić, gdy trwa to dłużej?
 

Metoda 4 7 8

Metoda 4 7 8 wykorzystuje technikę świadomego oddychania, która uspokaja nie tylko umysł ale i ciało. Metoda ta wywodzi się ze starożytnej jogicznej praktyki pranajamy, która skupia się na oddychaniu. Wykorzystując tę metodę, pokażemy Ci, jak się wyciszyć i zasnąć.
 

Jak szybko zasnąć stosując metodę 4 7 8?

  • Weź głęboki wdech przez 4 sekundy. 
  • Wstrzymaj oddech na 7 sekund.
  • Wykonuj powolny wydech przez 8 sekund.
  • Powtarzaj, aż zasniesz.
W tej metodzie nasz mózg skupia się na liczeniu i oddychaniu. Ciało i umysł wraz z powtarzaniem stopniowo się rozluźniają i stają się lepiej przygotowane do snu.
 

Dostosuj swoją sypialnię 

Jeśli masz problemy z zasypianiem, dostosuj swoją sypialnię żeby jeszcze lepiej Ci się zasypiało. Idealnie byłoby, gdyby Twoja sypialnia służyła tylko do spania. Twój mózg skojarzy tę przestrzeń z zasypianiem, przez co będziesz zasypiać szybciej. Pamięć węchowa działa na podobnej zasadzie, więc kup zapach, świecę lub dyfuzor, który będą pachnieć tylko w sypialni. Uważaj jednak, by zapach nie był zbyt mocny. Zbyt intensywny zapach może przyprawić Cię o ból głowy.

Tak samo usuń z sypialni rzeczy, które mogą Cię rozpraszać. Zabierz elektronikę do innego pokoju, a w sypialni użyj żarówek o ciepłej barwie.

Na zasypianie wpływa również to, na czym śpisz. Dobrej jakości materac i łóżko wpływa nie tylko na zdrowy sen, ale także na to, jak zasypiasz. Wybór materaca jest kluczowy, ponieważ nawet w 80% wpływa on na jakość Twojego snu. 
 

Jak zasypiać bez złych nawyków

Unikanie pewnych nawyków to podstawa szybkiego zasypiania. Co należy zmienić, aby lepiej zasypiać? Wyłącz ekran na dwie godziny przed snem. Niebieskie światło uniemożliwia uwalnianie melatoniny i oszukuje nasz mózg. Myśli on, że jest jeszcze dzień. Unikaj jedzenia na dwie godziny przed snem i nie pij alkoholu. Ostatnią kawę wypij nie później niż sześć godzin przed planowanym snem. Nie ćwicz ani nie wykonuj żadnych skomplikowanych zadań umysłowych, takich jak nauka tuż przed snem.

Ustalenie zdrowych rytuałów również pomoże Ci w zasypianiu. Przewietrz tuż przed snem sypialnię i utrzymuj temperaturę w sypialni między 18 a 21 stopni. To, co pomaga w szybkim zasypianiu, to ukojenie organizmu poprzez czytanie książek.

Sport również odgrywa ważną rolę. Regularne uprawianie sportu wprowadza organizm w większą równowagę. Możesz spróbować na przykład biegania lub jazdy na rowerze. Jeśli nie jesteś fanem tych sportów, spróbuj treningu hiit lub jogi.