[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O poduszkach Poduszka anatomiczna: jak ją wybrać i jak na niej spać?

Poduszka anatomiczna: jak ją wybrać i jak na niej spać?

Odpowiednia poduszka i materac razem tworzą idealny duet do zagwarantowania jakościowego snu, co jest istotne dla Twojego zdrowia. Wybór odpowiedniej poduszki bywa czasem trudny. Przejdźmy przez wszystkie kroki razem, aby wiedziieć, na co zwracać uwagę przy wyborze poduszki anatomicznej.

Jak wybrać poduszkę anatomiczną? 

Poduszki anatomiczne różnią się materiałem, kształtem i rozmiarem. Dlatego ważne jest, aby skupić się na jakości materiału i wybrać kształt odpowiedni do swojej pozycji snu. 
 

Materiał 

Podstawową cechą poduszki anatomicznej jest jej zdolność do dopasowania się do anatomii Twojego ciała. Dlatego ważne jest, aby wybrać materiał, który ma dobrą zdolność do dopasowywania się. Idealnym materiałem jest piana, która minimalizuje nacisk na głowę i szyję. Dlatego poduszka anatomiczna z piany pamięciowej jest odpowiednim wyborem. Piana pamięciowa reaguje na ciepło naszego ciała i jego i nacisk, doskonale się do nich dostosowując. 
 

Kształt 

Istnieje mnóstwo anatomicznych poduszek. Najczęściej kształt poduszki dostosowany jest już do pozycji snu, dla której jest przeznaczona. W każdej pozycji snu kręgosłup szyjny i głowa potrzebują różnego rodzaju podparcia. Na przykład, najbardziej potrzebują go podczas snu na boku, dlatego anatomiczna poduszka do spania na boku ma kształt fali, który doskonale podpiera kręgosłup szyjny. Dzięki niemu szyja jest wyrównana z kręgosłupem. 
 
Spanie na plecach wymaga niższej poduszki niż spanie na boku. Na przykład poduszka Tempur Millenium ma specjalne wcięcie na głowę. Dzięki temu głowa jest utrzymywana w jednej z najzdrowszych pozycji w jakiej można spać. 

Oczywiście istnieją również uniwersalne poduszki anatomiczne do wielu pozycji naraz. Na przykład wspomniana już poduszka Millenium ma także wycięcie – falę do spania na boku. Te uniwersalne poduszki mają zazwyczaj klasyczny kształt prostokąta. 

Poduszka anatomiczna, zapewniająca wyjątkowe podparcie w czasie spania na boku TEMPUR® Millennium M, 54x32 cm

Na zamówienie
592 zł

 

Rozmiar 

Jeśli szukasz anatomicznej poduszki o rozmiarze 50x70 cm, musimy Cię zmartwić. W naszej ofercie jest ich niewiele. Poduszki tego rodzaju nie mają standardowego rozmiaru klasycznych poduszek. Duże poduszki często zajmują dużo miejsca w łóżku. Przez to często śpimy na nich również ramionami, co może spowodować skrzywienie nie tylko kręgosłupa szyjnego, ale także wspomnianych ramion lub pleców. Dlatego poduszki anatomiczne mają mniejszy rozmiar, który odpowiada zdrowej pozycji snu. 
 

Poduszki anatomiczne dla dzieci i niemowląt 

Niemowlęta powinny spać bez poduszki do pierwszego roku życia. Według amerykańskiej organizacji pediatrów AAP spanie na poduszce u niemowląt może zwiększać ryzyko syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej, znanego także jako SIDS. 

Dla starszych dzieci nie jest konieczne kupowanie specjalnej anatomicznej poduszki dla dzieci lub niemowląt. Odpowiedni dla nich będzie standardowa poduszka anatomiczna, która jest uniwersalna dla wszystkich pozycji snu. Dzieci w wieku dojrzewania zmieniają pozycje snu, dlatego taka poduszka będzie odpowiednia. 
 

Jak spać na poduszce anatomicznej 

Sposób spania na poduszce zależy od jej kształtu. Jednak podstawy pozostają takie same. Poduszka powinna być dobrze dopasowana do ramion i wypełnić przestrzeń między nimi a głową. Jeśli masz poduszkę o kształcie fali, śpij na wyższej części poduszki. Jeśli używasz innej poduszki i nie wiesz, jak na niej spać, nie wahaj się skontaktować z naszą infolinią, gdzie specjalista ds. zdrowego snu udzieli ci porady.