[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O łóżkach Kiedy wymienić łóżko niemowlęce na łóżko dziecięce i jak je wybrać?

Kiedy wymienić łóżko niemowlęce na łóżko dziecięce i jak je wybrać?

Chcemy zapewnić naszym dzieciom to, co najlepsze. Dotyczy to również kwestii ich łóżeczek i późniejszych łóżek. Ale jak poznać, kiedy jest odpowiedni moment, w którym należy wymienić łóżko niemowlęce na łóżko dziecięce? Jaki rozmiar łóżka wybrać i na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów?

Kiedy wymienić łóżeczko niemowlęce na łóżko dziecięce? 

Łóżeczka występują w rozmiarach 60x120, 70x140, ale można też spotkać łóżeczko w rozmiarze 160×80 cm. Materace do łóżeczek są dostępne w tych samych pasujących rozmiarach. Powinny one wystarczyć dzieciom do około 2,5-3 roku życia. Kiedy dziecko podrośnie i mierzy około 96-100 cm, co zwykle ma miejsce właśnie około tego wieku, należy wymienić łóżeczko na łóżko dziecięce.
 

Jak wybrać łóżko dziecięce 

Wybór łóżka dziecięcego nie musi być skomplikowany. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które sprawią, że dane łóżko stanie się tym właściwym łóżkiem. Istotnym czynnikiem jest na przykład materiał, z którego zostało ono wykonane. Rodzice powinni zastanowić się nad tym jakie łóżko wybrać żeby było praktyczne oraz by pasowało do wnętrza pokoju dziecka. Równie istotny jest sam wybór koloru i designu. 
 

Rozmiar łóżka 

Jakie łóżko dla dziecka wybrać wtedy? Najprostszym rozwiązaniem dla rodziców jest zakup klasycznego łóżka pojedynczego w rozmiarze 90x200 cm. Nie jest to jednak jedyna opcja, jaką mamy do wyboru. W przypadku małych pomieszczeń możemy wybrać węższe, ponieważ dziecku wystarczy w tym momencie łóżko o szerokości 80 cm. Jeśli jednak chcemy już przygotować się na to jak dziecko będzie dorastać i traktujemy zakup łóżka jako inwestycję na przyszłość, możemy rozważyć także łóżko w rozmiarze 120x200 cm. 

Łóżko też nie musi być koniecznie długie, klasycznie na 200 cm. Odpowiednim wyborem może być łóżko dziecięce o wymiarach 180x80 cm, które będzie służyć jako przejściowe miejsce do spania między łóżeczkiem a standardowym łóżkiem pojedynczym. W sklepie internetowym DlaSpania znajdziemy także łóżka o wymiarach 80x190 cm, które mogą mieć podobne zastosowanie. 
 

Materiał łóżka 

Jak wybrać łóżko dziecięce, które przetrwa nawet okres dojrzewania dziecka? Ważne jest, aby skupić się nie tylko na konstrukcji, ale także na materiale, z którego wykonane jest łóżko. Najpopularniejsze materiały to laminowana płyta wiórowa lub lite drewno. Jeśli tylko pozwala nam na to budżet, łóżko wykonane z litego drewna będzie zawsze dobrym wyborem. 

W przypadku łóżek drewnianych możemy wybrać dowolny kolor lub wykończenie drewna, a dzięki temu możemy wybrać łóżko, które będzie pasowało idealnie do wystroju pokoju dziecięcego.    
 

Nośność 

Nośność łóżek dziecięcych wynosi zazwyczaj do 120 kg, ale można również znaleźć takie, które mają większą nośność. Jeśli nie rozważamy zakupu łóżka dziecięcego podwójnego z dodatkowym miejscem do spania, z którego moglibyśmy sporadycznie skorzystać, należy do wagi dziecka dodać jeszcze swoją wagę. Czasami dziecko będzie chciało się przytulić w łóżku lub posłuchać czytaną przez nas książkę, dlatego powinniśmy wybierać łóżko, którego nośność będzie odpowiednia dla dwóch osób. 
 

Miejsce do przechowywania 

Przestrzeń do przechowywania pod łóżkiem na pewno przyda się w dziecięcych pokojach nie tylko do przechowywania pościeli, ale także na nieużywane zabawki, sprzęt sportowy lub ubrania na różne pory roku. Niektóre łóżka dziecięce mogą mieć wbudowaną przestrzeń do przechowywania, a do innych istnieje możliwość dokupienia takiego schowka. Wiemy, że wszystko zależy od naszych preferencji dlatego w sklepie internetowym DlaSpania znajdziesz różne rodzaje łóżek dziecięcych. 

 

Bezpieczeństwo łóżka 

Łóżko powinno zapewnić naszemu dziecku spokojny i jakościowy sen, aby mogło bez przeszkód bawić się i uczyć nowych rzeczy w ciągu dnia. Kluczem do naszego spokojnego snu bez wątpienia jest fakt, że nasze dziecko jest bezpieczne. Do tego może przyczynić się również wybór wysokiej jakości łóżka. 

Bezpieczne łóżko to takie, które ma solidne połączenia i stabilną konstrukcję. Przy łóżkach piętrowych dla dzieci należy zwrócić uwagę na barierki, czy na pewno są wystarczająco mocno przymocowane. Ponadto, przy piętrowych łóżkach dla dzieci ze zjeżdżalnią, musimy mieć pewność, czy dzieci są wystarczająco duże żeby korzystać z takiego łóżka. 
 

Stelaże do łóżek dziecięcych 

Jakość snu zależy nie tylko od odpowiednio dobranego materaca, ale także od stelaża. Powinniśmy wybierać go razem z materacem, ponieważ może on wpływać na jego ortopedyczne właściwości. Najtańszą opcją jest stelaż listwowy. Jeśli chcemy zapewnić naszym dzieciom lepszy sen, zdecydowanie lepszym wyborem będzie stelaż lamelowy, który pomaga odprowadzać wilgoć z materaca, a dzięki przesuwanym wzmocnieniom możemy regulować twardość materaca w odcinku lędźwiowym. To inwestycja na lata, która będzie przydatna wraz z rozwojem dziecka. 
 
WSKAZÓWKA: Przeczytaj, jak wybrać twardość materaca
 

Jak wybrać materac dla dziecka 

Rozmiar materaca wybieramy w zależności od rozmiaru łóżka. Dzieci do 15 roku życia nie powinny spać na miękkich materacach, dlatego dobrym wyborem będzie materac z piany wysokoelastycznej o  twardości 4-5. Materace dziecięce powinny zapewnić wystarczające podparcie dla rozwijającego się wciąż kręgosłupa. Artykuł, w którym opisywaliśmy jak wybrać odpowiedni materac dla dziecka znajdziesz tutaj
 

Gdzie w pokoju umieścić łóżko dziecięce 

Gdy już mamy łóżko dziecięce z materacem i stelażem w domu, pojawia się kolejne wyzwanie - jego umiejscowienie. Łóżko najlepiej umieścić tak, aby stopy dziecka były skierowane w stronę drzwi. Idealnie więc naprzeciwko drzwi. Ostatnie badania, w których eksperci ds. snu badali nawyki snu ponad tysiąca Amerykanów, potwierdziły, że najgorszym miejscem na łóżko jest miejsce bezpośredni obok drzwi, dlatego powinniśmy unikać umieszczania łóżka w tym miejscu.