[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O materacach Jak wybrać materac dziecięcy dla starszych dzieci?

Jak wybrać materac dziecięcy dla starszych dzieci?

Sen dzieci znacząco różni się od snu dorosłych. Czy wiesz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru materaca dla dziecka? Co wpływa na jakość materaca i jak wspierać zdrowy sen swoich dzieci? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jakość snu ma wpływ na samopoczucie i zdrowy rozwój małych dzieci. Podczas snu dzieci nie tylko odpoczywają, ale także rosną i rozwijają się. Dla zdrowego wzrostu i rozwoju potrzebują wysokiej jakości materaca, odpowiednio dopasowanego do ich specyficznych potrzeb. 

Jak wybrać materac dla starszego dziecka? 

Kiedy dziecko wyrośnie i mierzy już około 100 cm, jest to odpowiedni czas, aby zakupić materac o wymiarach 90x200 cm. Dla prawidłowego rozwoju kręgosłupa dziecka niezbędny jest wybór materaca, który zapewnia wysoką jakość i stabilne podparcie. Idealne materace dla dzieci to zatem te wykonane z wysokiej jakości pian wysokoelastycznych o wyższej twardości. Jeśli chcesz myśleć przyszłościowo, warto zakupić materac o podwójnej twardości. Do ok. 15 roku życia dziecko może spać po stronie materaca, gdzie znajduje się piana wysokoelastyczna, a następnie może ją zmienić poprzez obrócenie na drugą stronę, gdzie znajduje się piana pamięciowa. 

Równie ważny dla dobrego snu jest odpowiedni pokrowiec na materac. Powinien być zdejmowany i nadawać się do prania w temperaturze co najmniej 40°C. 

Jaki rozmiar materaca dla dziecka wybrać? 

Począwszy od niemowląt, materace do łóżeczek dziecięcych są najczęściej dostępne w rozmiarach 60x120 lub 70x140 cm. W naszym sklepie internetowym możesz również zamówić materac w rozmiarze 80x160 cm. Jak już wspominaliśmy wcześniej, dla dziecka w wieku około czterech lat lepiej jest kupić klasyczny materac 80x200 lub 90x200 cm. Niemniej jednak można również zakupić materac o skróconej długości 90x190 cm, jest to rozmiar, który będzie odpowiedni np. do dodatkowej powierzchni do spania, które czasem oferują łóżka dziecięce. W takich łóżkach główny materac najczęściej ma długość 200 cm, a wysuwana dodatkowa powierzchnia jest krótsza.  

Łóżko i stelaż – czy brać je również pod uwagę?  

Czy typ łóżka i stelaża wpływa na jakość snu? Możemy jednoznacznie odpowiedzieć, że tak. Ważne jest, aby łóżko było stabilne. Nic nie zakłóca snu dziecka bardziej niż trzeszczące, ruszające się łóżko. Stelaż odpowiada za jakość snu aż w 20%. Dobry stelaż bowiem wspiera właściwości materaca, a nawet przedłuża jego trwałość. Dlatego przy zakupie materaca warto rozważyć, czy nie poprawić snu swojego dziecka odpowiednim stelażem. 

Typy materacy 

Gdy szukasz materaca dla osoby dorosłej, pamiętaj, że dobrej jakości materace mogą być podzielone na strefy anatomiczne - to znaczy, że są bardziej miękkie w obszarze ramion i bioder, a twardsze w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. W przypadku materacy dla dzieci, wyraźne podziały na strefy nie są pożądane i często tracą sens, ponieważ dzieci rosną, często „przemieszczają się” w różnych pozycjach na łóżku i w przypadku najmłodszych częste zmiany pozycji są naturalnym etapem. 

Szukając materaca dla siebie czy też dla swojego dziecka możesz zwrócić uwagę też na materace będące wyrobami medycznymi. Są to produkty, które muszą posiadać odpowiednie certyfikaty.  

Materace ortopedyczne są zalecane dla osób mających problemy z plecami oraz dla wszystkich dbających o prawidłową postawę kręgosłupa podczas snu. 

Materiał 

Materace można podzielić ze względu na materiał, z którego są wykonane: materace pianowe i materace sprężynowe. Jeśli skupimy się na materacach sprężynowych, których często tak bardzo się obawiamy, należy najpierw podkreślić, że współczesne materace mają o wiele lepszą technologię niż te stare, które pamiętamy z domów naszych babć i dziadków. Sprężyny kieszeniowe stosowane w dzisiejszych materacach nie przenoszą ruchu z jednej części materaca na drugą. Sprężyna jest pokryta tkaniną, co zwiększa żywotność materaca. Materace pianowe są wykonane z różnych materiałów. Do najbardziej znanych materiałów najwyższej jakości należą piana pamięciowa lub piana wysokoelastyczna. W przypadku materaca dla dzieci polecamy w szczególności materace z piany wysokoelastycznej, gdyż tak jak już wspomnieliśmy potrzebują stabilnego podparcia dla rozwijającego się kręgosłupa.  

Dodatki 

Odpowiednim dodatkiem do materaca będzie ochraniacz na materac - wielowarstwowe prześcieradło z bawełnianą powierzchnią i wodoodpornym pokrowcem lub membraną na spodzie, który chroni materac przed zabrudzeniami i zamoczeniem. Jednocześnie bardzo dobrze odprowadza wilgoć i jest oddychający.