[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O materacach Jak spanie na brzuchu wpływa na Twoje ciało?

Jak spanie na brzuchu wpływa na Twoje ciało?

Czy sen na brzuchu jest zdrowy? Co ta pozycja snu mówi o Tobie i czy powinieneś się z nią pożegnać? Przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd informacji na temat snu na brzuchu, wraz z zaleceniami dotyczącymi odpowiedniego materaca i poduszki.

Spanie na brzuchu – jak wpływa na zdrowie? 

Różne pozycje podczas snu wpływają na Twoje zdrowie. Badania pokazują, że większość ludzi spędza tylko 10% nocy na brzuchu. Dla większości ludzi ta pozycja nie jest zdrowa. Na przykład spanie na brzuchu w ciąży, zwłaszcza w późniejszych miesiącach. Tej pozycji snu nie zaleca się również osobom cierpiącym na bóle pleców i szyi. Dlaczego? W tej pozycji musisz spać z głową zwróconą na jedną lub drugą stronę, co sprawia, że kręgosłup szyjny jest nienaturalnie skręcony w przeciwieństwie do reszty pleców. Długotrwale może to prowadzić do dalszych problemów z plecami. 

Jedną z korzyści spania na brzuchu jest zmniejszenie chrapania. Dzieje się tak, ponieważ drogi oddechowe są bardziej rozluźnione w tej pozycji. Żebra muszą jednak pokonać nacisk materaca i grawitacji, więc ten sen może nie być tak jakościowy, jak powinien.
 

Bóle przy spaniu na brzuchu

Bóle mogą wystąpić, jeśli śpisz na bardzo miękkim materacu. Wtedy Twój kręgosłup ma minimalne wsparcie i wygina się w dół. Ten stan odczujesz rano w postaci bólu pleców. 

Nieprawidłowa pozycja głowy może także prowadzić do bólu szyi. Zły wybór poduszki może to jeszcze pogorszyć. 
 

Poduszka do spania na brzuchu 

Kluczową kwestią w przypadku tej pozycji snu jest odpowiednia poduszka. Pomaga ona już i tak przeciążonej szyi. Najlepsza poduszka do spania na brzuchu to taka, która nie odchyla Twojej głowy i szyi w górę. W przypadku poduszek anatomicznych wybieraj te przeznaczone do spania w tej pozycji. Ulgę w bólu może przynieść także poduszka ortopedyczna o anatomicznym kształcie. Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze, napisaliśmy dla Ciebie artykuł o tym, jak wybrać właściwą poduszkę
 

Materac do spania na brzuchu 

Średnio miękki materac o twardości od 2 do 4 zmniejszy wpływ tej pozycji spania na Twoje zdrowie. Możesz wybrać materiał materaca zgodnie z własnymi preferencjami, przy odpowiedniej twardości materac może być zarówno pianowy lub sprężynowy. Jeśli masz już problemy z spaniem na brzuchu, wypróbuj materac medyczny, który może pomóc w walce z odczuwalnym dyskomfortem w plecach...
 

Spanie na brzuchu w przypadku dzieci i noworodków 

Noworodki i niemowlęta do pierwszego roku życia nie powinny spać na brzuchu. Dotyczy to każdej sytuacji, również drzemek w ciągu dnia. Według ekspertów, sen na brzuchu zwiększa ryzyko zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Zamiast tego, dzieci powinny spać na plecach. 

Po pierwszym roku życia nie ma znaczenia, w jakiej pozycji śpi dziecko. Badania pokazują, że starsze dzieci zaczynają regularnie zmieniać swoje pozycje w czasie snu, a w okresie dojrzewania zaczynają preferować tę, która jest dla nich najwygodniejsza.