[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog Porady o zdrowym śnie Czym jest biały szum i jak pomaga w zasypianiu?

Czym jest biały szum i jak pomaga w zasypianiu?

Nie możesz zasnąć? Budzisz się zaspany, mimo że śpisz na dobrej jakości materacu lub poduszce? Problemem może być otoczenie, które przez całą noc zakłóca Twój sen. Biały szum może pomóc! Nie tylko mamy niespokojnych dzieci mają z nim styczność, ale także wielu dorosłych, którzy mają trudności z zasypianiem.

Czym jest biały szum? 

Biały szum (z angielskiego White Noise) to nierozpraszający, monotonny dźwięk w tle, który zagłusza inne dźwięki. Jeśli w nocy obudzi Cię hałas, nie jest to wina samego hałasu, ale zmiany poziomu hałasu wokół Ciebie. Tak więc, budząc się ze snu, mózg reaguje na zmianę intensywności lub głośności otaczających dźwięków. 
 

Znaczenie białego szumu 

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że kiedy zasypiasz w pokoju, w którym panuje całkowita cisza, słyszysz każdy dźwięk w domu? Słyszysz tykanie zegara w sąsiednim pokoju, samochód jadący na zewnątrz i wszystkie inne dźwięki. Mózg rejestruje wszystkie te dźwięki i przetwarza je. Za każdym razem, gdy zasypiasz, głośniejsze dźwięki mogą Cię obudzić lub wpłynąć na Twój sen i zakłócić go, nawet jeśli wcale Cię nie obudzą. 
 

Jak biały szum może pomóc w zasypianiu? 

Jeśli próbujesz zasnąć, zmiana poziomu dźwięku może Cię obudzić lub uniemożliwić zaśnięcie. Kiedy jednak umysł odbiera stały dźwięk, skupia się na nim i nie dostrzega już innych dźwięków z otoczenia. Ułatwia to zasypianie i zmniejsza prawdopodobieństwo zakłóceń snu w nocy. 

Do wytworzenia białego szumu można na przykład użyć zwykłego wentylatora lub innego urządzenia wytwarzającego monotonny, niezakłócony dźwięk. Zalecamy jednak wypróbowanie jednej z wielu dostępnych aplikacji na smartfony. Kiedy kładziesz się spać, wypróbuj aplikację NiteFan na iOS, a na Androida, na przykład, można bezpłatnie pobrać aplikację White Noise Free

Po stworzeniu przyjemnej atmosfery do snu za pomocą białego szumu zauważysz, że dźwięki, które normalnie słyszysz, są ledwo zauważalne i każdego ranka obudzisz się bardziej wypoczęty. 
 

Biały szum usypia nawet niemowlęta i noworodki 

Zaletą białego szumu jest to, że redukuje hałas. Dlatego jest to świetne narzędzie dla rodziców. Puszczanie białego szumu noworodkom lub nawet starszym dzieciom zmniejsza ryzyko ich wybudzenia przez hałas otoczenia. Dzieci będą szybciej zasypiać i nie będą budzone przez codzienny hałas, więc możesz kontynuować swój dzień, nawet jeśli dziecko śpi. Możesz odtwarzać na przykład biały szum z deszczem. W ekstremalnych sytuacjach możesz wykorzystać szum z suszarki do włosów lub odkurzacza jednak pamiętaj by odpowiednio ustawić ich głośność i intensywność.  
 

Biały szum - czy może być szkodliwy? 

Pamiętaj, że nie możesz puszczać dzieciom białego szumu tak jak Ci się podoba. Dźwięki należy odtwarzać zawsze przy niższej głośności. Głośne dźwięki, jakiekolwiek by nie były, nie są dobre dla uszu dzieci. Jaką głośność należy ustawić? Podstawową zasadą jest taka: odtwarzaj muzykę tak głośno, aby nadal można było prowadzić rozmowę z partnerem i słyszeć się nawzajem bez żadnych problemów.  

Pamiętaj też, że małe dzieci potrzebują różnych bodźców słuchowych i nie powinny być wystawione przez bardzo długi czas.