[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O materacach Co oznacza, że materac jest podzielony na strefy?

Co oznacza, że materac jest podzielony na strefy?

Zastanawiasz się nad zakupem materaca z podziałem na strefy anatomiczne? W naszym nowym artykule wyjaśnimy, do czego służą strefy na materacu, dla kogo są odpowiednie, a kto powinien raczej unikać tych materacy.

Czym są materace podzielone na strefy? 

Strefy na materacu to miejsca o różnej twardości. Dzięki nim materac potrafi ustąpić lub zapewnić niezbędne podparcie tam, gdzie ciało tego potrzebuje. Sprawia to, że  możemy zapewnić ciału odpowiednie podparcie dbając o naturalną krzywiznę kręgosłupa bez spania w nienaturalnej pozycji, która mogłaby z czasem powodować bóle pleców, bioder lub szyi. Rozmieszczenie i liczba stref najczęściej odzwierciedlają budowę naszego ciała i jego potrzeby. 
  

Dla kogo są odpowiednie materace podzielone na strefy? 

Materace strefowe są polecane dla osób śpiących na boku. Wynika to z faktu, że właśnie osoby śpiące w ten sposób potrzebują nie tylko wsparcia w okolicy kręgosłupa, ale także dla ich zdrowia istotne jest, aby materac ustąpił w odpowiedni sposób w okolicy bioder i ramion. Oznacza to, że potrzebne są co najmniej dwa rodzaje twardości. 

WSKAZÓWKA: Dowiedz się więcej o spaniu na boku lub o tym, jak pozycje podczas snu może wpływać na Twoje zdrowie
 
Co więcej, materace te są polecane osobom z różnymi problemami zdrowotnymi. Niektóre materace będące wyrobami medycznymi są podzielone na strefy anatomiczne lub mają w ofercie cztery różne rodzaje twardości. Kto powinien unikać tych materacy? Dzieci. Podział stref nie odpowiada proporcjom ich ciała, dlatego odpowiednie dla nich będą materace dziecięce, które są twardsze. 
 

Rodzaje stref i ich różnice 

Strefy na materacu różnią się swoją twardością, dzięki czemu materac może lepiej dopasować się do Twojego ciała. Istnieje na przykład materac 7-strefowy, który ma różną twardość od głowy do stóp. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, inną twardość będą miały strefy w obszarze ramion lub bioder, w porównaniu do strefy wspierającej kręgosłup. Najczęściej spotykane są materace 7-strefowe, ale również materace 9-strefowe nie są rzadkością. 

Podobne do materacy podzielonych na strefy anatomiczne są materace oferujące więcej twardości. Z jednej strony materac jest miękki, z drugiej twardy. Aby móc regulować również lepiej to, jak bardzo dana strona jest twarda lub miękka, możesz spotkać się z materacami, które mają na przykład pianę pamięciową w pokrowcu. 
  

Z jakich materiałów są wykonane materace podzielone na strefy 

W naszym sklepie internetowym znajdziesz wyłącznie materace podzielone na strefy anatomiczne wykonane z wysokiej jakości pian, z czego każda ma inne właściwości. Spotkać się można z materacem 7-strefowym z piany wysokoelastycznej lub z piany pamięciowej. Piana wysokoelastyczna jest przewiewna i lepiej reguluje temperaturę. Typowe dla niej jest to, że ma długą żywotność i świetnie utrzymuje swój kształt. Piana pamięciowa doskonale się dopasowuje i nie wywiera nacisku na ciało. 
 
Jak więc wybrać 7-strefowy materac pianowy idealnie dopasowany do Ciebie? O tym możesz przeczytać tutaj