[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog Ciekawe artykuły Pokój dziecięcy – plac zabaw i pole walki

Pokój dziecięcy – plac zabaw i pole walki

Każdy z nas chętnie wspomina swoje dzieciństwo – i nie ma się czemu dziwić. To jeden z najpiękniejszych okresów w życiu człowieka. Niestety, mija bardzo szybko, dzieci rosną jak na drożdżach i trzeba się do nich przystosowywać w zależności od ich potrzeb. Dotyczy to nie tylko ubrania i zabawek, ale również pokoju dziecięcego i jego wyposażenia.

Każdy z nas chętnie wspomina swoje dzieciństwo – i nie ma się czemu dziwić. To jeden z najpiękniejszych okresów w życiu człowieka. Niestety, mija bardzo szybko, dzieci rosną jak na drożdżach i trzeba się do nich przystosowywać w zależności od ich potrzeb. Dotyczy to nie tylko ubrania i zabawek, ale również pokoju dziecięcego i jego wyposażenia.

Pokój dziecięcy

Przestrzeń podzielona na strefy

Małe dzieci uważają swój pokój za cały świat. Dla nastolatków pokój staje się kryjówką przed całym światem, szukają w nim prywatności i spokoju. Pokój powinien być urządzony tak, aby był nie tylko praktyczny, ale również aby dziecko miało w nim wszystko, czego w danym momencie potrzebuje, przy jednoczesnym zachowaniu poczucia komfortu i bezpieczeństwa. Dziecko powinno się w nim czuć przytulnie i bezpiecznie.

Z tym wiąże się również design pokoju. Zwykły pokój można łatwo zmieć w dziecięce królestwo – wystarczy pomalować ściany, rozłożyć ulubione pluszaki lub na przykład umieścić kolorowe meble. Jeżeli masz problem – zapytaj dziecka. Zwykle dzieci potrafią opisać, jak wyobrażają sobie własny pokój.

Niezależnie od tego, czy pokój dziecięcy jest mały, czy duży, powinien być podzielony na strefy, z odpowiednio rozmieszczonymi meblami. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, które dopiero uczą się rytmu życia i nabierają właściwych nawyków. Nauczą się, że przy biurku ma miejsce nauka, a nie zabawa, albo że zabawek nie daje się do łóżka.

Nawyki dotyczące uczenia się

Pierwszą strefą w pokoju jest strefa nauki dziecka. Powinna to być spokojna i niczym niezakłócana przestrzeń, gdzie nic nie będzie rozpraszać małego ucznia. Jest to ważne zwłaszcza wówczas, kiedy rodzeństwo dzieli ze sobą pokój. Jeżeli między nimi jest duża różnica wieku, dzięki wydzieleniu przestrzeni do nauki dziecko znajdzie miejsce, w którym brat lub siostra nie będą mu przeszkadzać. Powinno się tutaj znaleźć wystarczająco duże i wysokie biurko, krzesło z oparciem oraz odpowiednie oświetlenie. Pomocne będą również schowki i półki – dziecko musi mieć wszystkie przybory szkolne pod ręką.

Wolny czas i odpoczynek

Do tej strefy zaliczamy zabawki i wszystkie rodzaje aktywności w wolnym czasie. Niezależnie od tego, czy dziecko woli domek dla lalek, kolekcję plastikowych zwierzątek, tor wyścigowy, klocki czy grę na instrumentach muzycznych, wszystko to powinno się znaleźć właśnie w tej strefie. Należy pamiętać o pudłach, skrzyniach czy boxach, gdzie można łatwo schować zabawki. Dzięki temu w pokoju nie będzie bałaganu. Dzieci chętnie bawią się na podłodze, dywan w pokoju dziecięcym to dobre rozwiązanie – dziecku w czasie zabawy nie będzie zimno.

Dzieci, zmęczone po zabawie, muszą mieć miejsce do odpoczynku. Łóżko nie jest do tego odpowiednie. Idealnym rozwiązaniem są pufy, foteliki lub małe dziecięce wersalki.

Higiena zdrowego snu

Ostatnią i najważniejszą strefą jest miejsce do spania. Zdrowy sen jest dla dziecka kluczowy, ponieważ podczas snu dziecko nie tylko odpoczywa i nabiera sił na kolejny dzień, ale przede wszystkim rośnie i rozwija się. Na rynku jest niezliczona ilość łóżek dziecięcych. Wszystko jedno, czy wybiorą Państwo łóżko z litego drewna, piętrowe, tapicerowane czy w kształcie pociągu lub domku. Ważny jest przede wszystkim materac i dobrany do niego stelaż. Jak wybrać materac dla dziecka?

Z pewnością nie należy kupować najtańszego. Decydującym kryterium jest materiał i wykonanie. Dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kręgosłupa ważne jest stabilne oparcie. Najodpowiedniejsze więc są te materace, które mają większą twardość i są wyprodukowane z wysokiej jakości pianek. Jeżeli dziecko jest małe i śpi w łóżku z barierkami, można kupić również specjalny materac dziecięcy.