[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O śnie Nadmierne pocenie się podczas snu

Nadmierne pocenie się podczas snu

Nadmierne pocenie się to duży problem społeczny dla każdego, kto się z nim spotkał. Wysokie zużycie pościeli, pidżama, która wygląda jak dopiero co wyciągnięta z pralki, mokre poduszki i włosy to właśnie efekt nocnego pocenia się. Chodzi o problem zdrowotny czy częsty, normalny nieistotny objaw?

Nadmierne pocenie się to duży problem społeczny dla każdego, kto się z nim spotkał. Wysokie zużycie pościeli, piżama, która wygląda jak dopiero co wyciągnięta z pralki, mokre poduszki i włosy to właśnie efekt nocnego pocenia się. Chodzi o problem zdrowotny czy częsty, normalny nieistotny objaw?

Kobieta w łóżku wyłącza budzik

Czym może być spowodowane?

Bardzo trudno jest określić przyczyny zjawiska nocnego pocenia. Może być spowodowane banalnymi przyczynami, ale jednocześnie może być także sygnałem poważnej choroby. W pierwszej kolejności lekarz powinien pobrać krew i przyjrzeć się morfologii krwi i CRP. To dostarczy Wam informacji o całkowitym stanie organizmu i poinformuje o ewentualnej obecności stanu zapalnego w organizmie.

Wpływ środowiska

Jeśli obudzicie się w środku nocy zupełnie mokrzy, nie panikujcie. Zwłaszcza jeśli przydarzy Wam się taka sytuacja raz na jakiś czas. Nocne pocenie się może mieć zupełnie niewinne wyjaśnienie. Na przykład zbytnio nagrzane pomieszczenie, gruba kołdra, ciepłe ubranie lub gorączka. W tym przypadku wystarczy zacząć wietrzyć pomieszczenie przed spaniem, a pościel dostosować do aktualnych warunków atmosferycznych i temperatury w pokoju, która powinna wynosić około 18°C. Jeśli jesteście chorzy, pocenie się ciała jest korzystne dla organizmu, ponieważ podczas tego procesu pozbywacie się z niego szkodliwych substancji.

Stan psychiczny

Dobre samopoczucie psychiczne stanowi połowę Waszego stanu zdrowotnego. Nawet jeśli tego nie widzicie, to, w jakim stanie umysłu jesteście, ma wyraźny wpływ na Wasz stan fizyczny. Jeśli przeżywacie stres, napięcie lub strach, nie unikniecie nadmiernego pocenia się.

Pomóc może znalezienie rozwiązania przyczyny uczucia stresu. Zorganizujcie dla siebie więcej czasu, spróbujcie odpocząć lub się rozproszyć w taki sposób, aby myśleć o czymś innym. Pomóc może także sama natura – herbatki ziołowe przed spaniem pomogą Wam się uspokoić, np. melisa lub szałwia. Warto spróbować także zapachowych świeczek, jogi lub na przykład woreczków napełnionych ziołami, które umieścicie w lub przy łóżku.

Leki

W niektórych przypadkach nadmierne pocenie się może być spowodowane lekami, które stosujecie. Zwłaszcza preparaty hormonalne, które mają bezpośredni wpływ w związku z tą problematyką. Następnie mogą to być antydepresanty, kortykosteroidy, kortykoidy i preparaty hormonalne.

Jeśli ten problem dotyczy także Was, w żadnym wypadku nie wyrzucajcie leków. Skonsultujcie się z lekarzem, czy leczenie nie mogłoby przebiegać w inny sposób.

Zła dieta i styl życia

Duży wpływ na pocenie się może mieć niezdrowy styl życia. Nie trzeba dodawać, że jeśli jesteście otyli lub jeśli macie nadwagę, to ma to duży wpływ na pocenie się. Tłuszcz ogrzewa. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu stracić na wadze. Będzie to korzystne nie tylko dla Waszego problemu z poceniem się, ale dla całego organizmu. Zmieńcie radykalnie dietę. Nieodpowiednie jest jedzenie tuż przed snem, w swojej diecie ograniczcie ostre sosy, zbyt słone, tłuste lub smażone potrawy, jedzcie mniej mięsa, a z przekąsek jak na przykład chipsy czy słodycze zrezygnujcie całkowicie. Te produkty zastąpcie owocami lub warzywami. Szkodliwe jest również nadmierne picie alkoholu lub kawy. Oczywiście nie rezygnujcie z ruchu i pobytu na świeżym powietrzu. Jeśli nie jesteście pewni, od czego zacząć, poradźcie się specjalisty. W specjalistycznych placówkach pomogą Wam dostosować dietę, a także ćwiczenia.

Objaw poważnej choroby

Jeśli nadal pojawia się problem z nadmiernym poceniem się, należy szukać przyczyny wewnętrznej, która może być bardzo poważna od problemów hormonalnych aż po choroby nowotworowe. W tym przypadku morfologia krwi może być niewystarczająca i niezbędne jest przeprowadzenie dogłębnego, szczegółowego badania.

Chorób, które są dość mocno związane z nadmiernym poceniem się, jest naprawdę wiele. Może za tym stać infekcja, zapalenie, a także choroba serca, gruźlica, AIDS, rak, tarczyca lub różnego rodzaju choroby neurologiczne. Potem wszystko zależy od tego, jakie dalsze objawy towarzyszą nadmiernemu poceniu się. W każdym przypadku nie lekceważcie tego i skonsultujcie się z lekarzem.

W jaki sposób sobie pomóc?

Jeśli ciało produkuje nadmierną ilość potu, bez jakiejkolwiek przyczyny zidentyfikowanej przez lekarza, mamy tutaj do czynienia z potliwością idiopatyczną. Celem jej leczenia jest obniżenie produkcji potu do stopnia (poziomu) akceptowalnego dla pacjenta. Możemy to osiągnąć natychmiast w kilka sposobów, w tym zabiegu chirurgicznego

Urządzenie sypialni

Usuńcie wszystkie materiały syntetyczne ze swojej sypialni, które ograniczają naturalne odparowywanie potu i nasilają pocenie. Zastąpcie je bawełnianymi, które dobrze odprowadzają wilgoć. Zakupcie także oddychający materac, który dobrze odprowadza pot. Jeśli Wasz problem jest na tyle poważny, że budzicie się z „kałużą” pod sobą, spróbujcie pod prześcieradłem umieścić gumową podkładkę. Możecie także spróbować spać w bieliźnie termoaktywnej lub obniżyć temperaturę w pokoju.

Higiena

Oczywiście należy bardziej dbać o higienę, częściej się myć, porządnie wysuszyć skórę i przebierać się w suchą bieliznę. Wybierajcie częściej bawełnianą lub najlepiej przewiewną. W miejscach, które się najbardziej pocą, można stosować dezodorant, lub antyperspirant. Jaka jest różnica? Dezodoranty dzięki substancjom antybakteryjnym ograniczają działanie bakterii i tym samym pomagają zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Natomiast antyperspiranty zawierają sole glinu, które powodują mechanicznie zamykanie gruczołów potowych i tym samym produkcja potu jest znacznie ograniczona.

Leki

Nadmierne pocenie się można także ograniczyć za pomocą leków z klasy antycholinergicznych. Można je stosować tylko przez krótki czas i zawsze leczenie za pomocą takich leków powinno być skonsultowane z lekarzem, ponieważ mają one wiele skutków ubocznych. Jeśli pocenie się jest spowodowane głównie z przyczyn problemów psychicznych, można zastosować benzodiazepiny, których główne działanie polega na całkowitym zmniejszeniu uczucia lęku, niepokoju.

Preparaty naturalne

W przypadku nadmiernego pocenia się tracimy nie tylko wodę, która tworzy największą część potu, ale także minerały i sole, przede wszystkim magnez. Dlatego też należy uzupełniać braki niektórymi suplementami diety. Nadmierne wydzielanie potu także zwiększa prawdopodobieństwo powstania grzybicy (ręce, nogi), dlatego pamiętajcie, jeśli ten przypadek Was dotyczy, stosować w takich miejscach kremy i maści przeciwgrzybicze.

W walce z nieprzyjemnym potem może pomóc także szałwia. Herbatę z szałwii można pić kilka razy dziennie. Jedną łyżkę stołową szałwii zalejcie 200 ml zimnej wody, zagotujcie i zaparzcie. Następnie odcedźcie i pijcie napar na noc. W przypadku nadmiernego pocenia się rąk czy nóg bezcenną pomocą może być kąpiel z liści orzecha, kory dębowej, skrzypu czy lawendy. Można także zastosować alternatywne metody leczenia. Na przykład chińska medycyna, która leczy nie tylko objawy, ale zajmuje się ogólnym stanem zdrowotnym psychiki czy homeopatii.

Leczenie chirurgiczne

Ten wybór jest ostatnim już rozwiązaniem po wszystkich poprzednich metodach, które zakończyły się niepowodzeniem. Jedną z możliwości jest wycięcie tkanki podskórnej pod pachą, dzięki czemu usuniemy gruczoły potowe. Ten sposób przeprowadzany jest za pomocą skrobaczki pewnego rodzaju ostrej łyżeczki po nacięciu skóry.

W celu długotrwałej likwidacji objawu pocenia się na większej powierzchni przeprowadza się sympatektomię piersiową. Celem tej operacji jest usunięcie części przewodu nerwowego, który ma wpływ na ukrwienie i potliwość kończyn górnych..

Jeśli nie chcecie operacji, dość skuteczną, ale także drogą metodą są zastrzyki z toksyny botulinowej. Blokuj ona proces neurotransmisji między nerwem i gruczołem, dzięki czemu dochodzi do wyraźnego obniżenia stanu nadmiernego pocenia.