[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog Porady o zdrowym śnie Jakość snu jest zależna od zachowania równowagi

Jakość snu jest zależna od zachowania równowagi

Wyobraź sobie dzień, w którym wstajesz pełen energii i czujesz się zupełnie wypoczętym. Bez wątpienia, jest to marzenie każdego z nas. Taki dzień można uznać za dużo piękniejszy, kiedy to można być w dobrym nastroju i cieszyć się życiem. I na odwrót: jeśli źle się wyśpisz i już z samego rana obudzisz się obolały, zmęczony, połamany – to w znaczący sposób wpłynie to na cały Twój dzień. Co zatem tak w ogóle oznacza sformułowanie „dobrze się wyspać“?

Kluczem jest właściwy rytm snu

Jakość snu, oceniamy (w laicki sposób) na podstawie tego, jak nam się zasypia i jak nam się wstaje, co jest dosyć subiektywną oceną. Obiektywna ocena skupia się na odcinku czasu pomiędzy tymi dwoma momentami. Jakość snu, możemy dzisiaj zmierzyć w laboratoriach snu, gdzie są mierzone następujące parametry: ruchy gałek ocznych, aktywność mózgu oraz aktywność mięśni. Bada się to w celu poznania proporcji między dwoma głównymi fazami snu. Każda z nich ma inne znaczenie i wpływa na nasze funkcjonowanie w ciągu kolejnego dnia.


 

Jak zapewnić idealne warunki dla snu?

Środowisko, w którym śpisz, ma zasadniczy wpływ na jakość snu. Podstawą zdrowego łóżka jest dobrej jakości materac, który wytworzy przyjemny mikroklimat, dostosuje się do ciała i umożliwi właściwą regenerację kręgosłupa, stawów i mięśni. Kolejny element: stelaż – umożliwi przepływ powietrza przez materac i wzmocni jego właściwości. Oczywiście nie może zabraknąć właściwej poduszki, która aż w 30% wpływa na jakość snu. Ważne jest również właściwe dobranie kołdry, zwłaszcza dla ludzi, którzy się zbytnio pocą – kołdry, która potrafi regulować temperaturę i wilgotność w łóżku.

Do wykreowania przyjemnego środowiska przydadzą się również: cisza, wystarczające zaciemnienie pomieszczenia, przyjemny zapach i właściwa temperatury w sypialni.