[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty

Jak się dobrze wyspać

Sypialnia, to chyba najbardziej ulubione miejsce w całym domu. Jest miejscem, które ranem niechętnie opuszczamy i wieczorem nie możemy się doczekać powrotu. Bo w sypialni znajduje się nejwiększy i najlepszy wynalazek - łóżko. Prawidłowy i wystarczająco długi sen jest jedną z podstawowych potrzeb…

Prawidłowy i wystarczająco długi sen jest jedną z podstawowych potrzeb ludzkiej egzystencji. Dla zapewnienia dobrego, zdrowego snu potrzebujemy wygodne łóżko w przytulnej sypialni i przede wszystkim wygodny materac. Bardzo ważne jest także umieścienie łóżka w sypialni.

Nie będzie mowa o skomplikowanych sprawach jak feng-shui lub o strefach geopatycznych. Biędziemy się kierować dobrym uczuciem i własnym instynktem. Mało kto chce spać głową przy drzwiach lub kaloryferze. Nie polecano spać głową do okna lub do drzwi. Powinniśmy z łóżka widzieć drwi i wchodzących osób. Niedogodne jest także spanie w przestrzeni pomiędzy oknem i drzwiami, bo przeciąg może powodować przeziębienie. Na odwrót może być przyjemne skulić się w łóżku lekko ukrytym "za rogiem." Każdy, i przedewszytkim dzieci, czasami lóbi ukryć się gdzieś, gdzie będzie mieć spokój.

Główną misją łóżka jest zapewnienie chroniska dla całej jednej trzeciej życia człowieka. Dlatego powinno być wygodne, higieniczne i nieszkodliwe pod względem zdrowotnym, aby sen i wypoczynek mógł być pełnowartościowy i nadawał dostatek energii dla następnego wymagajęcego dnia.

Wybór łóżka

Ramę łóżka wybieramy najczęściej według  wyglądu, materiału, kształtu, rozmiarów i pojemników na pościel.
 

Długość łóżka powinna być 20-30 cm więcej niż jest wzrost jego użytkownika. Ramy oferowano w różnych rozmiarach. Standardowy rozmiar łóżka i materaca jest 90 x 200 cm w przypadku łóżka jedoosobowego i 160-200 x 200 cm łóżka dwoosobowego. Dziś już także nie ma problemu zamówić łóżko i materac w dowolnym rozmiarze nietypowym. Wysokość podstawki łóżka powinna być 45-50 cm dla wygodnego wstawania z łóżka.

O rozmiarach łóżka decyduje także wielkość przestrzeni sypialni. Aby był dostęp do łóżka wygodny, trzeba liczyć przynajmiej z 60 cm odstępem od ściany po każdej stronie. Zazwycaj tego  miejca wykorzystywano dla stolików nocnych.

Najczęściej używanym materiałem do wyrobu ram łóżek jest lite drewno, fornir, laminat i metal. Łóżka tapicerowane nie są do codziennego spania najlepsze - absorbują kurz i ich czyścienie jest trudne. Tradycyjny kształt prostokąta można wymienić za okrągłe łóżko,owalne lub w kształtu serca, lecz są to raczej modne ekscesy. Rama i stelaż są podstawą łóżka i musią być wytrzymałe. Także nogi łóżka powinny być z twardego litego drewna, żeby nie dochodziło do ich uszkodzenia, np. podczas odkurzania.

Większość ram jest wyposażona w tzw. powierzchnię czołową przy głowie i niekiedy także przy nogach. Powierzchnia czołowa jest ważnym elementem. Dzięki niej nie dochodzi do kontaktu poduszki z ścianą, nie odczuwamy chłodu od ściany i poduszka lub kołdra nie pada na podłogę. Rama jest także kwestią designu i  zapewnia poczucie biezpeiczeństwa.

Rola stelaża

Rozmiar stelaża zależy od rozmiaru ramy łóżka. Stależ wspiera materac i zapewnia swobodny przepływ powietrza pod materacem. Stelaże są zazwyczaj listwowe, o różnej ilości i szerokości lamel. Można wybierać także pomiędzy stelażem statycznym i regulowanym. Różnica w cenie jest duża, trzeba zważyć, czy regulowany stelaż naprawdę potrzebujemy. Przydaje się, jeżeli lubimy w łóżku czytać lub oglądać telewizję. Idealny jest także dla osób starszych i długotrwało chorych. Dla tych najlepszy jest stelaż regulowany elektrzycznie za pomocą pilota. Stelaż regulowany nie nadaje się w kombinacji z materacem sprężynowym, bo ten nie dopasowuje się dobrze do stelaża.

Twardy lub miękki materac?

Materac jest najważniejszą częścią łóżka i powinna spełniać wiele wamagań: dopasować się do ciała użytkownika, musi być przewiewny, zapobiegać poceniu i musi być wytrzymały. Zaletą są uchwyty po bokach materace dla łatwiejszej manipulacji. Wybór materaca ma duży wpływ na jakość snu. Wolić możemy pomiędzy materacem miękkim, twardym i bardzo twardym, dalej pomiędzy materacem sprężynowym, lateksowym, pianką wysokoelastyczną lub termoelastyzcną. Materace wysokoelastyczne są najbardziej przewiewne, materace lateksowe wyznaczają się zaś swoją miękkością. Można wybrać także materac ze strefami ortopedycznymi. Ich przewiewność jest niższa. Materace sprężynowe powinno stosować z mocniejszym stelażem. Materace sprężynowe używano coraz mniej. Niektóre materace posiadają stronę letnią i zimową. Prawidłowe przewracanie materaca zapewnia dłuższy czas użytkownaia.

Jednym z kryteriów w wyboru jest twardość materaca. Im wyższa waga użytkownika, tym twardszy materac trzeba wybrać. Materace z strefami ortopedycznymi mają miększe strefy dla ramion i miednicy i twardsze dla bioder i kręgosłupa. Strafy zapeniają odpowiednie podparcie dla naszego ciała. Materace strefowe są oferowane w trzech wariantach według wzrostu użytkownika.

Dużą zeletą są zdejmowane pokrowce. Często można je podzielić na dwie części i ich pranie jest łatwiejsze. Pokrowiec może mieć także właściwości atyalergiczne, zapobiegające powstaniu bakterii i roztoczy.

I jeszcze ostatnia rada dotycząca materaca. Do dwuosobowego łóżka lepsze są dwie samoistne materace. Każdy z nas ma inne wymagania na właściwości materaca i przedeszystkim możemy spać spokojniej, bo nie czujemy jak partner przewraca się ze strony na stronę.