[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O materacach Materac sprężynowy czy piankowy: który jest lepszy?

Materac sprężynowy czy piankowy: który jest lepszy?

Sprężyny… Jedni je kochają, drudzy ich nienawidzą. Gdy staniesz przed konieczność wybrania nowego materaca, pewnie zadasz sobie pytanie czy chcesz materac sprężynowy czy może wolisz piankowy? Jak w takiej sytuacji podjąć dobrą decyzję? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Materace z piany 

Dzisiejsze materace pianowe, nazywane też potocznie materacami piankowymi, często łączą w sobie kilka rodzajów piany, z tego powodu nazywane są również materacami warstwowymi. Dzięki temu zapewniają wiele różnych odczuć podczas leżenia, więc naprawdę każdy znajdzie materac odpowiedni dla siebie. 

Materace pianowe są dostępne we wszystkich twardościach, więc nie musisz się martwić, że ten rodzaj materaca będzie dla Ciebie zbyt miękki. Dla singli standardowy rozmiar materaca z piany to 90×200 cm, a dla par odpowiedni jest materac z piany o wymiarach 180×200 cm
 

Jakie rodzaje materacy pianowych oferujemy? 

W materacach DlaSpania wykorzystujemy różne rodzaje pian. Każda z nich ma inne właściwości i inne zalety. W przypadku materacy warstwowych, łączymy różne typy pian. By dobrze wybrać materac trzeba najpierw poznać, co oznaczają poszczególne nazwy? 

PUR w nazwie piany odnosi się do nazwy materiału, z którego jest wykonana. Jest nim poliuretan. 
 
Pianę HR możesz znać również pod nazwą zimna piana lub piana wysokoelastyczna. HR to skrót od High Resilience, który określa wysoką odporność tego materiału. Nazwa zimna piana odnosi się do procesu produkcyjnego, który wykorzystuje niższą temperaturę w porównaniu do innych pian. 

Piana pamięciowa jest prawdopodobnie najbardziej znanym rodzajem piany używanej w produkcji materacy. Możesz ją znać również pod nazwą leniwa piana, piana viscoelastyczna lub piana visco. 

Częstym pytaniem jest, czy materac 7-strefowy składa się z 7 różnych materiałów. Absolutnie nie. Strefy wykonane są z tego samego materiału jednak dzięki specjalnym zabiegom produkcyjnym osiągamy różne poziomy podparcia, tak żeby ramiona i biodra mogły się odpowiednio zapaść w materacu, a pozostałe części ciała były odpowiednio podparte. 
 

Właściwości różnych rodzajów piany 

Każdy rodzaj piany ma inne właściwości. Poniżej przedstawiamy podstawowe różnice pomiędzy nimi. 

Materace z piany PUR są lekkie i atrakcyjne cenowo. Są idealne w przypadku częstych przeprowadzek, na przykład do domków letniskowych lub akademików, jednocześnie zapewniają wystarczający komfort. 

Materace z zimnej piany są bardzo przewiewne ze względu na niską temperaturę produkcji, a przewiewność gwarantuje, że na materacu z piany HR będziesz się mniej pocić. Dodatkowo materace wysokoelastycznej zapewniają bardzo dobre podparcie i łatwą zmianę pozycji podczas snu.  

Kluczową cechą materacy z piany pamięciowej jest to, że idealnie dopasowują się do ciała, dzięki czemu materace wywierają znacznie mniejszy nacisk na ciało i są bardzo wygodne do spania. Ponieważ ciału nie dokuczają nieprzyjemne punkty nacisku, podczas snu na tym materacu następuje głęboka regeneracja naszego ciała.  
 

Materace sprężynowe 

Na pewno pamiętasz stare materace sprężynowe... Więc szybko o nich zapomnij. Dzisiejsze materace sprężynowe oferują taki sam komfort jak materace z piany, a nawet mają dodatkowe zalety. Zastanawiasz się jak? Zamiast dawnych sprężyn bonellowych stosuje się obecnie sprężyny kieszeniowe, które mogą być łączone z różnymi pianami i innymi materiałami. 
 

Jakie rodzaje materacy sprężynowych oferujemy? 

W DlaSpania sprzedajemy tylko wysokiej jakości materace sprężynowe, które są wykonane z najlepszych materiałów. Jeżeli chodzi o materace sprężynowe to najwyższej jakości wykorzystywanym materiałem są sprężyny kieszeniowe. Każda sprężyna jest umieszczona oddzielnie w materiałowym woreczku, który chroni ją przed uszkodzeniem. 

Dostępne są również materace hybrydowe, które łączą sprężyny z zimną pianą albo pianą pamięciową lub sprężyny z naturalnymi materiałami, takimi jak lateks lub jedwab. Niektóre z tych typów materacy mogą być samonośne, co oznacza, że rodzaj stelaża nie wpływa w żaden sposób na jakość snu. 
 

Cechy poszczególnych wersji 

Główną cechą sprężyn kieszeniowych jest to, że minimalizują przenoszenie ruchu z jednego punktu na drugi. Dlatego też materace tego typu nadają się idealnie do łóżek małżeńskich, ponieważ partnerzy nie będą się budzić, jeżeli któreś z nich obróci się w czasie snu.  

Materace hybrydowe łączą w sobie sprężyny kieszeniowe z pianami lub naturalnymi materiałami. Sprężyny zapewniają doskonałą przewiewność, a pozostałe materiały zapewniają wysoki komfort snu. Przykładowo, połączenie sprężyn i piany pamięciowej to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą się zdecydować, jaki materac kupić. 
 

Zalety i wady poszczególnych rodzajów materacy 

Wadą materaca z piany jest jego mniejsza przewiewność. Chociaż materac z zimnej piany jest najbardziej oddychający ze wszystkich materacy pianowych, nadal nie dorównuje pod tym względem materacom sprężynowym. 

Wadą materacy sprężynowych jest przenoszenie ruchu. Chociaż sprężyny kieszeniowe w dużej mierze eliminują ten problem, nic nie może się równać z materacem pianowym. Dlatego materace hybrydowe są odpowiednie dla tych, którzy nie chcą iść na kompromis ani w kwestii przewiewności, ani minimalizacji przenoszenia ruchu.  
 

Lepszy materac sprężynowy czy pianowy? 

W starciu materac sprężynowy vs. materac pianowy nie ma jednoznacznego zwycięzcy. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od swojego materaca. Jeśli więc ten artykuł nie pomógł Ci podjąć decyzji, odwiedź jeden z salonów DlaSpania i porozmawiaj z jednym z naszych specjalistów. Jesteśmy również do Twojej dyspozycji na naszej infolinii. Nasi specjaliści ds. zdrowego snu z pewnością pomogą Ci wybrać między materacem sprężynowym a pianowym.