[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O łóżkach Jak wybrać odpowiednie łóżko dla dziecka i dorosłego?

Jak wybrać odpowiednie łóżko dla dziecka i dorosłego?

Czy łóżko o wymiarach 90x200 cm jest odpowiednie dla każdego? Kiedy powinniśmy rozważyć inne wymiary łóżka i dlaczego jest to tak ważne, wyjaśnimy w poniższym artykule.

Jak wybrać długość łóżka dla dorosłego? 

Odpowiednia długość łóżka to taka, która przynajmniej o 20 cm przewyższa wzrost śpiącego, zapewniając wystarczającą przestrzeń w obrębie głowy i stóp. 
 
Klasyczny rozmiar łóżka pojedynczego to 90x200 cm, natomiast rozmiar łóżka podwójnego to 160x200 cm lub 180x200 cm. Jeśli chcesz więcej miejsca i komfortu w łóżku pojedynczym, możesz wybrać łóżko o wymiarach 140x200 cm. A co jeśli dzielisz łóżko z partnerem, który potrzebuje łóżko innej długości niż Ty? Zawsze wybieraj łóżko podwójne na podstawie wzrostu tej osoby, która jest wyższa. To, że dla jednej osoby będzie dłuższe niż powinno być zgodnie z zasadą 20 cm, w tym przypadku nie ma znaczenia. 
 

Jak wybrać długość łóżka dla dziecka? 

W przypadku dzieci długość łóżka jest dobierana inaczej niż w przypadku dorosłych. U nas znajdziesz materace do łóżek dziecięcych w rozmiarze 60x120 lub 70x140 cm. Łóżka dla najmłodszych, czyli łóżeczka są dostępne właśnie w takich rozmiarach. Następnie z tych łóżek dzieci najczęściej przechodzą do łóżek pojedynczych o rozmiarze materaca 90x200 cm. Powinno to nastąpić, w momencie gdy dziecko mierzy około 100 cm. 
 
Przy zmianie łóżka należy wybrać dla dziecka dobrej jakości materac, który pomoże mu uniknąć problemów z nieprawidłową postawą i bólami pleców w przyszłości. Materac dla dziecka powinien być twardy, najlepiej wykonany z piany wysokoelastycznej. 
 

Przedłużone łóżko – czyli coś dla wysokich 

U nas znajdziesz również łóżka o wydłużonej długości aż do 240 cm lub nietypowe wymiary łóżek wykonane na zamówienie dokładnie według Twoich potrzeb. Dlatego jeśli mierzysz więcej niż 180 cm, powinieneś rozważyć zakup przedłużonego łóżka. 
 

Wysokość łóżka – czemu jest taka ważna? 

Całkowita wysokość łóżka, czyli odległość od miejsca, w którym się położysz do podłogi, ma istotny wpływ na wygodne wstawanie i kładzenie się do łóżka. Z ortopedycznego punktu widzenia optymalna wysokość ramy bocznej łóżka powinna wynosić ok. 50 cm, a w połączeniu z odpowiednim materacem lub regulacją wysokości stelaża można osiągnąć idealną wysokość łóżka 50-65 cm w zależności od wieku i wzrostu śpiącego. Na przykład dla osób starszych odpowiednie są wyższe łóżka, z których łatwiej będzie im wstawać. 
 
Odpowiednia wysokość łóżka umożliwia również wentylację dolnej części materaca co przyczynia się do higienicznego środowiska w sypialni. Minimalna zalecana wysokość pod względem ograniczenia kurzu i zimna od podłogi wynosi ok. 30 cm. 
 

Jak wybrać łóżko, aby nie skrzypiało? 

Wybierając łóżko, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zostało ono skonstruowane, aby służyło jak najdłużej. Wysokiej jakości i solidne połączenia zapewniają stabilność w pionie i poziomie, długotrwałą wytrzymałość całego łóżka, a tym samym brak skrzypienia i spokojny sen.  
 
Wysokiej jakości konstrukcja istotnie podnosi jakość łóżka. Dobrej jakości łóżko można wielokrotnie rozmontowywać i składać bez utraty jego wytrzymałości. Dlatego zachęcamy do wyboru np.  łóżek drewnianych z naszej kolekcji (np. z litego drewna bukowego lub dębowego).