[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O materacach Jak czyścić materac i dlaczego warto robić to regularnie?

Jak czyścić materac i dlaczego warto robić to regularnie?

Materac czasami musi z nami wiele przejść. W łóżku spędzamy sporo czasu, śpimy, chorujemy, jemy lub pijemy, śpią z nami nasze małe dzieci czy zwierzęta. I tak jak w życiu bywa, również w łóżku zdążają się różne wpadki, które sprawią, że na naszym materacu pojawią się plamy. Czyszczenie plam z rozlanych napojów, plam krwi czy moczu to ciężka praca, ale nie rozpaczaj, wystarczy kilka sztuczek i materac znów będzie jak nowy.

Dlaczego warto czyścić materac regularnie?

Wszyscy się pocimy. Chociażby, gdy jesteśmy chorzy lub jest nam gorąco. Nie da się tego uniknąć. Przez to szybko może dojść do sytuacji, że materac zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach. Zapach powstaje nie tylko z powodu potu, ale także z powodu resztek jedzenia lub rozlanego napoju. Rozwiązaniem problemu jest regularne czyszczenie materaca, które przedłuża jego żywotność i eliminuje wszelkie nieprzyjemne zapachy.

Do czyszczenia materaca przygotuj odkurzacz, miskę i szmatkę. W pierwszym kroku dokładnie odkurz materac.  Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić materac z roztoczy, mocny odkurzacz poradzi sobie nie tylko z kurzem. Dlatego alergikom zaleca się częstsze odkurzanie materaca. Pamiętaj również, że świeża i czysta pościel to podstawa spania w czystości. Przed czyszczeniem sprawdź metki kołder i pokrowców na poduszki, wyczyść je zgodnie z zawartymi na nich informacjami.
 

Jakie produkty do czyszczenia materacy używać?

Na rynku istnieje wiele różnych preparatów przeznaczonych do czyszczenia materacy, ale nie zawsze są one odpowiednio skuteczne lub przeznaczone do dane tkaniny. Jeśli nie chcesz mieć w domu mnóstwa nieskutecznych środków czyszczących, sięgnij po  środek do czyszczenia bezpośrednio od sprzedawcy materaca. Będzie to sprawdzona metoda, która zapobiegnie niewłaściwemu czyszczeniu materaca. Jednocześnie preparat będzie uniwersalny dla wszystkich rodzajów plam. 

Ale jeśli nie możesz kupić dedykowanego środka do czyszczenia, a chcesz szybko usunąć plamę, możesz użyć środków, które najprawdopodobniej będziesz mieć w domu. Będziesz potrzebować tylko:
  • wody utlenionej,
  • sody oczyszczonej,
  • i detergenty np. płynu do mycia naczyń czy proszku do prania.

Praktyczne wskazówki dotyczące czyszczenia materaca

W poniższych akapitach dowiesz się, jak czyścić materac przy użyciu wyżej wymienionych składników.

Na początku należy zdjąć pościel i odkurzyć materac. Teraz kroki będą się różnić w zależności od konkretnych plam, których chcesz się pozbyć. 
 

Jak wyczyścić materac z plam moczu?

Jeśli na materacu pojawiły się plamy z moczu, zrób mieszankę sody oczyszczonej, wody utlenionej i detergentu. Wymieszaj wodę utlenioną i sodę oczyszczoną w proporcji 5:1 i dodaj dwie krople płynu do mycia naczyń. Tak powstałą mieszankę nałóż na plamę i pozostaw do wyschnięcia bez szorowania. 

Jeśli ten sposób czyszczenie materaca z plam moczu nie zadziała wypróbuj mieszankę proszku do prania (bez wybielacza) i wody.  Nałóż go na plamę i pozostaw na pół godziny. Następnie zeskrob pozostałości. W następnym kroku namocz szmatkę w wodzie utlenionej i połóż ją na plamie.

Niezależnie od tego, czy wymaga to jednorazowego, czy kilkukrotnego czyszczenia, zawsze odkurzaj materac po wyschnięciu mieszanki.
 

Jak usunąć plamy z krwi z materaca?

Nigdy nie używaj ciepłej wody do czyszczenia plam z krwi.  Zawsze używaj na początek zimnej wody, żeby plama jeszcze bardziej nie wsiąkła. Następnie ponownie wymieszaj wodę utlenioną, sodę i detergent. Jedną szklankę wody utlenionej wymieszaj z jedną łyżkę sody oczyszczonej i jedną łyżkę detergentu. Wymieszaj i powstałą mieszankę nałóż na plamę. Jak tylko wyschnie, odkurz materac.
 

Jak zapobiec plamom na materacu?

Aby w przyszłości zapobiec powstawaniu plam na materacu, warto kupić wodoodporny ochraniacz na materac. Ochroni on Twoje łóżko przed brudem, plamami i uszkodzeniem oraz przedłuży jego żywotność.  Kupując ochraniacz, uważaj, aby nie kupić nakładki. Topper to nakładka na materac, który służy na przykład do zmiany twardości posiadanego materaca.  

Jeśli nadal nie wiesz, jak wyczyścić powstałe plamy na materacu, nie bój się skontaktować ze swoim sprzedawcą lub znajdź specjalistyczną pralnię, która wyczyści materac.