[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O materacach Co to łóżko typu futon i dlaczego klasyczne jest lepsze?

Co to łóżko typu futon i dlaczego klasyczne jest lepsze?

Być może słyszałeś kiedyś określenie futon. Nie martw się, nie jedyny ze zdziwienia uniosłeś brwi po usłyszeniu tego słowa. Futon to materac w stylu japońskim, który charakteryzuje się twardością i tym, że można go łatwo przechowywać. W tym artykule dowiesz się o jego głównych zaletach i wadach.

Co to jest futon?

Większość Japończyków śpi na futonie. W nocy ich futon leży na podłodze, a w ciągu dnia wkładają go do szafy.  Tradycyjnie materac ten kładzie się na tatami, które jest rodzajem podkładki, która ma łagodzić twardość futonu. Jest wykonany głównie z naturalnych materiałów i właśnie dlatego też jest bardzo twardy.

Poza Japonią częściej używa się łóżka futon, które jest nowoczesną wersją starego futonu. Składa się z solidnej ramy i wspomnianego już elastycznego materaca, który wykonany jest z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, kokos czy wełna. Możesz wybrać materac futon w rozmiarze 180×200, jeśli śpisz razem ze swoją drugą połówką, lub materac futon 160×200, jeśli śpisz sam, ale lubisz się rozciągać w łóżku.
 

Zalety i wady łóżka futon

Zaletą japońskiego materaca futon jest oczywiście jego rozmiar.  Przy odpowiednim wyborze łóżka możesz złożyć go w elegancką kanapę. Może to być przydatne na przykład w kawalerce lub jeżeli mieszkasz w małym mieszkaniu ze współlokatorem. Właśnie dlatego łóżko futon jest idealne do studenckiego mieszkania.

Jednak wadą takiego łóżka jest to, że ze względu na naturalne materiały materac musi być regularnie wietrzony z okna lub balkonu. Futon pochłania dużą ilość wilgoci i łatwo pleśnieje.  Dlatego jeśli często zapominasz o takich rzeczach lub spieszysz się zazwyczaj rano, ten rodzaj łóżka nie jest dla Ciebie. 

Ponadto materac futon nie jest odpowiedni dla osób starszych. Seniorzy potrzebują wyższego materaca, aby łatwiej im się z niego wstawało.
 

Ile kosztuje łóżko futon?

Cena samego futonu zależy od materiału, z którego jest wykonany. Możesz kupić bardzo tanią wersję za około 600zł, ale cena w tym wypadku warunkuje jego jakość. Jeśli futon łączy różne materiały, znajduje się w tym samym przedziale cenowym co zwykły materac. 

Za ramę łóżka zapłacisz dodatkowo tyle samo, co przy zakupie standardowego łóżka. Na cenę wpływa materiał, z którego jest wykonana i design. Kluczowe pytanie brzmi: czy łóżko futon będzie tańsze od europejskiego? Jeśli kupujesz najtańszy bawełniany futon, to tak. Jednak narażasz się w tym momencie na większe ryzyko występowania pleśni.
 

Jakie są alternatywne łóżka?

Jeśli szukasz alternatywnych sposobów jak spać, a futon Cię rozczarował, możesz na przykład wypróbować łóżka wodne. Zawierają one materace wypełnione wodą, więc poczujesz się jak podczas pływania. Jest to dość specyficzne odczucie i nie każdy je polubi. 
Dlatego bezpieczną alternatywą dla futonu jest zwykłe łóżko ze stelażem z lameli i pianowym materacem.