[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O materacach Jak zapobiegać skoliozie u dzieci?

Jak zapobiegać skoliozie u dzieci?

Skolioza jest jednym z najczęstszych schorzeń kręgosłupa. Każdego roku przybywa osób, zwłaszcza dzieci, cierpiących na to schorzenie. Winę za to ponosi w większości przypadków siedzący tryb życia.

Skolioza jest jednym z najczęstszych schorzeń kręgosłupa. Każdego roku przybywa osób, zwłaszcza dzieci, cierpiących na to schorzenie. Winę za to ponosi w większości przypadków siedzący tryb życia. Dzieci spędzają kilka godzin w szkolnych ławkach, kolejne godziny przed komputerem, czy telewizorem. Nie zdajemy sobie sprawy, że skolioza zaczyna się tworzyć już w pierwszych miesiącach życia. Jak zatem zapobiegać skoliozie, oraz jak ją leczyć?

Jak zapobiegać skoliozie u dzieci

Co to jest skolioza i jakie są jej objawy?

W pierwszej kolejności trzeba sobie uświadomić, że nikt z nas nie posiada idealnie prostego kręgosłupa. Skoliozę definiujemy jako jego patologiczne skrzywienie. Najczęściej występującym rodzajem jest skolioza idiopatyczna. Może się tworzyć już w okresie niemowlęcym, a także w okresie nagłego wzrostu, między 10 – 12 rokiem życia dziecka. Interesujący jest fakt, że najczęściej cierpią na skoliozę dziewczęta. Rozpoznanie jej u dziecka jest stosunkowo proste. Podczas skłonu ciała, zauważamy u dziecka skrzywienie w jedną ze stron. Często zauważamy, że ma jedno ramię wyżej, niż drugie, albo żebra z jednej strony wystają bardziej, niż z drugiej. Skoliozę w większości przypadków diagnozuje pediatra podczas standardowej wizyty. Jeżeli chcesz zapobiec skoliozie u swojego dziecka od najmłodszych lat, zapoznaj sie z poradami w dalszej części artykułu.

Pozwólcie dziecku rozwijać się w naturalny sposób

Dziecko rozwija się w sposób naturalny i podczas swoich pierwszych miesięcy życia uczy się wielu nowych umiejętności. Na początku niemowlę, leżąc na brzuchu podnosi główkę, następnie zaczyna siadać, chodzić na czworaka, aż w końcu staje na dwóch nogach i zaczyna chodzić. Te umiejętności mają swoją stałą kolejność i są istotne dla kształtowania się kręgosłupa. Wszystko odbywa się w swoim czasie, czas ten może się różnić w zależności od dziecka. Rodzice powinni podchodzić do tego zagadnienia ze zrozumieniem i nie starać sie przyśpieszać naturalnego procesu rozwoju, ponieważ taka postawa może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Częstym błędem rodziców bywa, że starają się sadzać swe dzieci, nie czekając aż samo przejawi taką chęć. W ten sposób dochodzi do poważnej ingerencji w układ kostny. Zaczekaj lepiej, aż twój mały urwis usiądzie sam, ucieszy cię to bardziej, niż wcześniejsze sadzanie go na kolanach.

Nie prowadź za rękę

Dziecko już samo wstaje, stawia pierwsze niezdarne kroki i doskonali się w tych czynnościach coraz częściej. Masz tendencję łapać je za rękę i prowadzić po pokoju? Powstrzymaj się. Prowadzenie za rękę prowadzi do nadwyrężenia jednej ze stron kręgosłupa, co stwarza warunki do rozwoju skoliozy. Dbaj o to, aby prowadzić dziecko za obie ręce. Jeszcze lepsze będzie pozostawienie rączek wzdłuż ciała i podtrzymywanie za klatkę piersiową, czy brzuch.  

Zróżnicowana dieta

Przeciwko skoliozie dobrze działa zróżnicowana, bogata w składniki odżywcze i wyważona dieta. Podstawą jest obecność w diecie składników bogatych w wapń, który wspiera intensywne w tym okresie kształtowanie się kośćca.

Wysokiej jakości buty i tornister

Twoje dziecko wyrosło już z pieluch, ale zapobieganie skoliozie jeszcze się nie kończy. Uważaj przy wyborze dziecięcych butów. Niewłaściwe obuwie ma negatywny wpływ na postawę ciała i odpowiada za skrzywienie kręgosłupa. To samo można przypisać ciężkim tornistrom zabieranym do szkoły, które używane są przez większość tygodnia. Wybieraj tornistry mające dopasowaną do pleców i usztywnioną ścianę, wykonane z lekkich materiałów. Torby na ramię należy całkowicie wykluczyć, jednostronne obciążenie kręgosłupa to najszybsza droga do skoliozy.

Kółka zainteresowań dla dzieci

Po szkole dziecko powinno mieć wystarczającą ilość ruchu. To ważne dla jego regeneracji i odreagowania od szkolnych obowiązków. Dokonując wyboru, zwróć uwagę aby zajęcia były dla dziecka ciekawe, a jednocześnie wpływały korzystnie na rozwój ciała.  Należą do nich balet, pływanie, gimnastyka, wędrówki po górach, oraz różne dynamiczne sporty, stymulujące głębokie mięśnie pleców. Sporty obciążające tylko jedną stronę ciała, takie jak tenis, czy squash nie są zalecane.

Sen = materac

Niezależnie od tego, co robi twoje dziecko w ciągu dnia, w łóżku spędza dużą część swojego młodego życia. Również w przypadku dzieci, bardzo istotny jest właściwy wybór stelaża i materaca. Dziecko nie powinno spać na materacu przeznaczonym dla dorosłych, które zawiera strefy anatomiczne w pokrowcu, czy rdzeniu. Ze względu na jego niższy wzrost, strefy te się różnią w porównaniu z dorosłym człowiekiem, a podczas leżenia na materacu ich rozmieszczenie nie odpowiada potrzebom ciała. Przyjęło się, że odpowiednie dla dzieci materace muszą być twarde, ponieważ zapewniają odpowiednie oparcie ciała. Dla swych dzieci wybieraj materace z piany wysoko elastycznej z prostym, jednolitym rdzeniem.

Nie jesteś pewny, który materac będzie najwłaściwszy dla twojej latorośli – zasięgnij porady u naszych specjalistów w salonach DlaSpania.