[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty

Jak wybrać łóżko?

Chociaż trudno w to uwierzyć, w łóżku spędzamy 1/3 naszego życia, dlatego powinnyśmy wybrać je wyjątkowo starannie. To niewiarygodne, jak mało uwagi poświęcamy zazwyczaj temu meblowi mimo, że dobry sen ma wpływ na nasz nastrój i zdrowie. Według badań podczas snu regeneruje się do 90% naszych sił psychicznych i fizycznych.

Chociaż trudno w to uwierzyć, w łóżku spędzamy 1/3 naszego życia, dlatego powinnyśmy wybrać je wyjątkowo starannie. To niewiarygodne, jak mało uwagi poświęcamy zazwyczaj temu meblowi mimo, że dobry sen ma wpływ na nasz nastrój i zdrowie. Według badań podczas snu regeneruje się do 90% naszych sił psychicznych i fizycznych.

Lozko drewniane

Czy dobrze sypiasz?

Jeśli nie, prawdopodobnie winę za to ponosi niewłaściwe łóżko z leciwym materacem. Twojemu ciału do regeneracji nie wystarczy tapicerowana kanapa ze sprężynami lub gąbkowy tapczan. Znacznie lepiej zregeneruje się na wysokiej jakości łóżku i materacu. Aby mogło w nocy odpocząć i abyś mógł wstawać rano w dobrym nastroju i pełen energii, warto zainwestować w dobre łóżkostelaż i materac.

Zbyt krótkie łóżko może sprawiać ból!

Jest prawdą, że samo łóżko nie ma wpływu na jakość naszego snu w takim stopniu jak stelaż, materac oraz materiał poduszek i kołder. Ale nieprawidłowy wybór łóżka również może spowodować wystąpienie problemów zdrowotnych, na przykład, gdy będzie ono za krótkie.

Minimalna długość łóżka powinna równać się wzrostowi człowieka plus minimalnie 25 centymetrów.

Szerokość musi wynosić co najmniej 80 centymetrów, ale 90 lub 100 zapewnia zdecydowanie większą wygodę. Standardowe wymiary łóżka jednoosobowego wynoszą 90 x 200 centymetrów, łóżka podwójnego 140 x 200160 x 200 lub 180 x 200 centymetrów.

Łóżko musi mieć też dostateczną wysokość - co najmniej 30 cm nad podłogą (minimum higieniczne wynosi 25 cm), nie tylko, aby wygodnie było z niego wstawać, ale również, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i skutecznie zapobiegać gromadzeniu się kurzu pod łóżkiem. Idealna wysokość wynosi od 40 do 50 cm, dla osób starszych lub mających problemy z poruszaniem nawet 60 cm.

Zagłówek chroni przed przeciągiem

Łóżka wyposażone są często w zagłówek i podnóżek. Choć może to brzmieć zabawnie, zagłówek chroni przed przeciągiem, można się o niego wygodnie oprzeć i sprawia, że poduszka nie spada na podłogę. Podnóżek łóżka nie jest tak ważny, w mniejszych sypialniach może nawet przeszkadzać.

Cena łóżka zależy od szeregu czynników

 Cena łóżka zależy od materiału i sposobu wykonania - te wykonane z miękkiego drewna (sosna, świerk) jest tańsze, łóżka z twardego drewna (brzoza, dąb, buk) mają zazwyczaj wyższą cenę. Zawsze należy zwrócić uwagę na to, czy podana cena łóżka zawiera również cenę materaca i stelaża, czy też każdy z tych elementów trzeba kupić osobno. W większości przypadków klienci wybierają materac i stelaż oddzielnie, dopasowując je do jak najlepiej do własnych potrzeb.