[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O łóżkach Sypialnia z nutą dawnych czasów: czyli poznaj styl retro

Sypialnia z nutą dawnych czasów: czyli poznaj styl retro

Dla miłośników starych czasów przedstawiamy inspiracje na retro sypialnie. Urządzanie sypialni w ten sposób nie jest trudne. Czasem wystarczy dokupić do aktualnej sypialni kilka designerskich elementów i już mamy sypialnię retro, w której każdy chciałby spać.

Dlaczego warto urządzić sypialnię w stylu retro?

Retro jest popularne z kilku powodów. Pierwszym z nich jest cena. Jeśli masz w domu stary mebel, który wymaga tylko renowacji, to po co inwestować w nowy? Innym powodem może być ekologiczny aspekt. Recykling starych mebli wpisuje się w aktualne eko trendy, a odnawianie jest wyraźnie przyjazniejsze dla środowiska niż produkcja nowych. Trzecim jest po prostu nostalgia. Starsze meble mogą przywoływać wspomnienia szczęśliwego dzieciństwa lub naszych ukochanych krewnych.
 

Jak urządzić sypialnię?

Jednak nawet remont sypialni nie może obyć się bez drobnej inwestycji. Niektóre meble ze starej sypialni będą musiały zostać zastąpione nowymi. Jak rozpoznać, które elementy będą potrzebne, a które nie? Odpowiedz sobie na te pytania:
  • Czy mebel spełnia swoje funkcje? 
  • Czy podoba mi się i chcę go mieć w swojej sypialni?
  • Dam radę go odnowić?
  • Ile czasu zajmie mi jego odnowienie?
  • Mogę gdzieś bez pracy kupić nowy?
Ważne jest, aby stare meble nie obniżały poziomu Twojego komfortu. Na przykład, długo używane łóżko z połamanymi listwami może obniżyć jakość snu. Idealnym rozwiązaniem byłoby kupić nowe łóżko i stoliki nocne w tym samym stylu, co reszta sypialni. Pozwoli to zachować komfort i wystrój sypialni. 

Komody, lustra, szafy lub lampy są najczęście pozostawiane i tylko odnawiane. Łóżko, materac lub dywan warto jednak wymienić. 
 

Co z czym i w jaki sposób łączyć czyli sypialniane inspiracje

Kluczem jest podjęcie decyzji, odnośnie kolorów, które chcemy wybrać do sypialni. Czy chcesz żeby któryś element został szczególnie wyróżniony? Zdecyduj się na ściany w bardziej neutralnych odcieniach, np. postaw na białe lub szare ściany sypialni. Takie kolory pozwolą Twoim meblom mówić same za siebie. Jeśli lubisz jaskrawe kolory, nie rezygnuj z nich, w sypialni w stylui retro też znajda swoje miejsce! Taki wybór kolorów sprawi, że sypialnia będzie wyglądać bardziej designersko.

Stwórz efekt wow używając w sypialni budowlane komponenty. Nawet prosta listwa wokół sufitu może przekształcić znaną Ci przestrzeń w coś świeżego.

Aby sypialnia nie wyglądała chaotycznie, ale przytulnie i przemyślanie, wszystkie meble i akcesoria powinny być tej samej jakości i wzajemnie się uzupełniać. Połącz na przykład bardzo ozdobną drewnianą komodę z czymś o miękkich liniach i prostym designie, takim jak prosta metalowa lampa. Podobnie dobrze sprawdzają się odważne nowoczesne meble w połączeniu z antycznym żyrandolem i lustrami.

W przypadku sypialni, w której króluje lite drewno staraj się trzymać jednego stylu drewna. Jeśli masz meble wykonane z różnych gatunków drewna, spróbuj dopasować je do siebie, malując je na ten sam kolor. 

Chociaż obecnie modne jest posiadanie białej sypialni, spróbuj poeksperymentować i wyjść poza swoją strefę komfortu. Na przykład, wypróbuj ciemnoniebieską sypialnię. Kontrast drewna i niebieskiego może stworzyć przytulny pokój do spania. 
 

Wybór akcesoriów i dodatków

Oświetlenie sypialni również odgrywa kluczową rolę. Na przykład, stary, masywny żyrandol może dodać charakteru sypialni, która składa się z prostych drewnianych mebli. W połączeniu z dekoracyjnymi lampami i efektownymi zasłonami, taka sypialnia będzie marzeniem każdego, kto do niej wejdzie.

Styl i kolor pościeli może również wpływać na ostateczny design sypialni. Do sypialni w stylu retro będą bardziej pasowały kwiatowe wzory. Pościel nie powinna znacząco wyróżniać się w takim wnętrzu. Jednocześnie powinna korespondować z poduszkami, a także ze stylem, w jakim utrzymane jest łóżko i stoliki nocne. Przeczytaj więcej na ten temat w tym artykule.