[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O materacach Jak wybrać materac dla niemowlaka?

Jak wybrać materac dla niemowlaka?

Wybór odpowiedniego materaca dla Twojego dziecka jest szczególnie ważny, miękkie kości i stawy dziecka wymagają bardzo mocnego oparcia podczas snu. Przeczytaj, co musi spełniać materac do łóżeczka dziecięcego i wybierz taki, który ułatwi spanie nie tylko Twojemu maluchowi, ale także Tobie.

Zdecyduj się na twardszy

Materac dziecięcy nie może być miękki

Na naszej skali twardości od 1 do 5 wybieraj materace oznaczone jako średnio twarde lub twarde, czyli oznaczone co najmniej liczbą 3, a nawet 4 – 5. W naszym asortymencie znajdziesz właśnie najwięcej takich materacy dziecięcych.
Małe dziecko ciągle rośnie i jego ciało potrzebuje w tym okresie wyjątkowo dobrego podparcia –  na zbyt miękkim materacu dziecko się zapadnie. Taki materac jest nieodpowiedni ze względu na ciągle rozwijający się kręgosłup i bardziej miękki szkielet.
Oczywiście materac nie może też być jak kamień, na takim dziecko po prostu by nie spało, tylko wierciłoby się całą noc. W naszym sklepie nie znajdziesz tak twardych materacy.

Nigdy nie kupuj dla swojego dziecka materaca, który jest podzielony na strefy  anatomiczne. Nacisk na ciało musi być równomierny podczas snu, a ponieważ  niemowlę często porusza się w nocy, strefy mogą oddziaływać tam, gdzie nie  powinny. Zachowaj szczególną ostrożność, zwłaszcza jeśli śpisz na materacu   podzielonym na strefy i zabierasz w nocy dziecko do swojego łóżka.


Materac z jakiego materiału wybrać do dziecięcego łóżka?

Aby materac prawidłowo podtrzymywał ciało dziecka, musi być elastyczny. Dlatego w naszej ofercie znajdziesz wszystkie materace z elastycznym rdzeniem. Jaki będzie najlepszy dla Twojego dziecka?


Mówimy NIE materacom kokosowym

W ostatnim czasie wyjątkową popularność zyskał materiał zrobiony z włókien kokosowych. Warto jednak mieć świadomość, że jest to materiał odpadowy, który połączony jest ze sobą nieprzepuszczalnym klejem. Włókno naturalne ma zatem ograniczoną możliwość oddychania i istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się szkodliwych alergenów, roztoczy i pleśni. Jednocześnie jest to rodzaj materaca "twardego jak kamień". Wynika z tego, że materace z włóknem kokosowym są tak naprawdę odpowiednie dla mało kogo. Ten materiał może być stosowany wyłącznie do materacy dla dorosłych. Tutaj jednak również warto być bardzo ostrożnym.
 

Materac wykonany z piany pamięciowej nie będzie odpowiedni

Ciało dziecka potrzebuje twardego materaca do prawidłowego rozwoju kręgosłupa i zdrowych mięśni pleców. Materac nie może zapadać się pod ciałem, wręcz przeciwnie, musi je podtrzymywać, a jednocześnie musi spełniać określony poziom komfortu podczas snu dla maksymalnej satysfakcji dziecka. Jednocześnie niemowlęta i mniejsze dzieci potrzebują znacznie większej ilości płytkiego snu, dla lepszego przetwarzania informacji i wszystkiego, czego się nauczyły. Wszystko to (rozwój mięśni, kręgosłupa, uczenie się i przetwarzanie informacji) dzieje się u dzieci w trakcie fazy snu płytkiego.
Z tego powodu nie polecamy materacy wykonanych z piany pamięciowej.


A co w przypadku materacy warstwowych?

W przypadku materacy warstwowych (jedna strona twardsza, a druga strona z warstwą piany pamięciowej) dzieci w wieku od 3 do około 13-15 lat powinny spać na materacu po stronie bez piany pamięciowej. Ze względu na długą żywotność materacy (około 5 lat dla osoby dorosłej) i niskie zużycie materaca przy niskiej wadze dzieci, taki materac będzie służył dziecku aż do okresu dojrzewania. Wtedy możliwe jest odwrócenie materaca i nastolatek może spać po stronie z cienką warstwą piany pamięciowej. Od tego wieku nie stanowi to już zagrożenia dla jego zdrowia, ponieważ ciało zaczyna przyzwyczajać się do wygodniejszego snu, szkielet, kręgosłup i mięśnie wokół kręgosłupa są już rozwinięte, a starsze dzieci w okresie dojrzewania potrafią już same unikać złych nawyków podczas snu.

Materac z zimnej piany (czyli piana HR)

Zimna piana (wysokoelastyczna) - najlepszy materiał wśród materacy dla dzieci i niemowląt zapewnia wystarczające podparcie, ale równocześnie zmusza ciało do zdrowego rozwoju kręgosłupa i mięśni. Jednocześnie niemowlęta i mniejsze dzieci potrzebują znacznie większej ilości płytkiego snu, dla lepszego przetwarzania informacji i wszystkiego, czego się nauczyły. Materiał, z którego wykonany jest materac ma w swojej strukturze większe pory, dzięki czemu łatwiej usuwa wilgoć i nagromadzone ciepło. Materiał produkowany jest w niższych temperaturach niż większość innych pian, dzięki czemu pozostają w nim mikrokapsułki powietrza, które zapewniają niezbędną przewiewność (niemowlęta nie mają jeszcze w pełni rozwiniętej termoregulacji) i sprawiają, że materac jest jednocześnie twardy i elastyczny. Ponadto roztocza i pleśnie nie utrzymają się w materacu.

Materac dla dziecka wykonany z zimnej piany będzie się charakteryzował swoją trwałością, można go zatem używać nawet dla drugiego dziecka. Kiedy pierwsze dziecko z niego wyrośnie, nie zapomnij go dobrze zapakować i przechować.

 

Materace z piany PUR

Piana PUR to materiał  o krótkiej żywotności i słabych właściwościach higienicznych. Materace wykonane z piany PUR należą do najtańszych, więc kupując je na pewno zaoszczędzisz pieniądze. Może być stosowany jednak wyłącznie do krótkotrwałego snu, dlatego raczej nie zalecamy takiego rozwiązania.
 

Wysokość i wymiary materaca dla niemowlaka

Wysokość materaca powinna wynosić co najmniej 10-15 cm, w przeciwnym razie może być zbyt twardy lub miękki.
Materac dla dziecka wybierz dokładnie zgodnie z wewnętrznymi wymiarami łóżeczka lub łóżka dziecka. Między konstrukcją łóżeczka a materacem nie może być wolnej przestrzeni – inaczej dziecku mogłaby w tym miejscu utknąć ręka lub noga.
 

Najczęściej sprzedawany materac dla niemowląt 120 × 60 cm

Jest to najczęstszy rozmiar łóżek dla dzieci. Dziecięcy materac 120 × 60 cm dziecku starczy do trzeciego roku  życia, dlatego wybierz większy – dziecięcy materac 140 × 70 cm lub 200 × 90 cm.
W przypadku, gdy zdolny dziadek lub pomysłowy tata zrobili dla Twojego małego skarba łóżeczko w nietypowym rozmiarze, też nie musisz się martwić. W DlaSpania masz możliwość zamówienia materaca dostosowanego do Twoich indywidualnych potrzeb, wystarczy się z nami skontaktować.

 

Higienę w łóżeczku zapewni ochraniacz na materac, a o komfort dziecka zadba kołdra, którą można prać.

Gdy pieluszka przecieka lub mleko się rozlewa – wszystko to ma negatywny wpływ na stan materaca. Możesz uniknąć wilgotnego rdzenia materaca i roztoczy poprzez stosowanie  ochraniacza na materac, w idealnym przypadku powinien być wodoodporny, ale jednocześnie oddychający. Nasze ochraniacze są wygodne do zakładania i łatwe do utrzymania w czystości. Aby Twoje dziecko czuło się jeszcze bardziej komfortowo, uzupełnij łóżeczko o jedną z naszych dziecięcych kołder. Są przewiewne, higienicznie trwałe, a dziecko nie będzie się pod nimi pocić.
 

Kup swojemu dziecku najlepszy materac z salonu DlaSpania. 


Jakie to będą?

Materac do łóżeczka dziecięcego dla Waszego niemowlęcia Baby White, 60 × 120 cm

Po nocy na materacu Baby White Twoje dziecko obudzi się uśmiechnięte jak nigdy. Dzięki elastycznej zimnej pianie materac podtrzymuje malutkie ciało dziecka, a ponieważ materac jest zaprojektowany tak, aby zapewnić mu jak największą przewiewność, nie musisz martwić się o niechcianą obecność roztoczy. Materac posiada antyalergiczny i łatwo zdejmowany pokrowiec, który możesz wyprać w dowolnym momencie.

! Ten materac współpracuje również z monitorami oddechu dla niemowląt. Sprawdzone przez mamy !

 
 

Materac dla dzieci i dorosłych Mono Visco 2.0, 160 × 200 cm

Jeśli planujesz, aby po urodzeniu Twoje dziecko spało razem z Tobą w łóżku, polecamy materac Mono Visco 2.0. Wykonany jest z zimnej piany, która bardzo dobrze oddycha i sprawia, że kręgosłup układa się do swojej naturalnej pozycji, dzięki czemu oboje będziecie mieć spokojny sen. Rdzeń materaca jest chroniony antyalergicznym zdejmowanym pokrowcem, który wypierzesz w dowolnym momencie.

Materac z pokrowcem zawierającym jony srebra i pianę pamięciową Silver Mind, 90x200 cm

 Idealny materac Silver Mind dla osób szukających średniej twardości z efektem piany pamięciowej. Dzięki działaniu antybakteryjnemu ogranicza możliwość rozwoju bakterii i roztoczy. Jest odpowiedni dla alergików i astmatyków.