[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O materacach Jak poprawić jakość snu podczas gorących letnich miesięcy?

Jak poprawić jakość snu podczas gorących letnich miesięcy?

Podczas gorących letnich miesięcy czasem trudno zasnąć i nie budzić się z powodu upału. Dotyczy to szczególnie tych, którzy nie mają możliwości korzystania z klimatyzacji lub po prostu nie lubią spać przy włączonej klimatyzacji. Przychodzimy jednak do Was z kilkoma wskazówkami, jak skutecznie się ochłodzić.

Wszystko zaczyna się od materaca 

Czy wiedziałeś, że materac może Cię chłodzić? Tak, niektóre materiały w pokrowcu lub same tkaniny pokrowca mogą mieć właściwości termoregulacyjne. Na przykład piana Clima Fresh w pokrowcach materaców Perdormire zawiera mikrokapsułki, które pochłaniają nadmiar ciepła i utrzymują stałą temperaturę w łóżku. Podobnie działa pokrowiec w materacach i poduszkach Tempur o nazwie SmartCool. Absorbuje ono nadmiar ciepła i sprawia wrażenie chłodnego w dotyku. Również naturalne włókna w materacach mogą pomóc w odprowadzaniu ciepła i termoregulacji. Szukaj materaców z dodatkiem lnu, konopi lub na przykład modalu. 

Kolejnym czynnikiem, który może mieć znaczenie podczas gorących letnich nocy jest kołdra. Nie każdemu odpowiada spanie pod całoroczną kołdrą. Przy zakupie zwróć uwagę na ich gramaturę, która określa stopień grzania. Najmniej ciepłe są kołdry letnie. Niektóre z nich wykonane są z innowacyjnych materiałów, takich jak na przykład materiał Outlast®, który utrzymuje stałą temperaturę w łóżku – latem chłodzi, zimą grzeje.
 

Jak radzić sobie z nocnym poceniem się? 

Letnie pocenie może być spowodowane kilkoma czynnikami. Większość osób ma po prostu gorąco w sypialni i w żaden sposób nie stara się zbić temperatury. Możesz mieć niewłaściwą kołdrę i pościel. Możesz również nie mieć odpowiedniej piżamy. 

Jeśli masz już wszystko przygotowane na lato, problem prawdopodobnie leży gdzie indziej. Sprawdź, jak rozwiązać problem z nadmiernym poceniem się w nocy u mężczyzn, kobiet i dzieci tutaj. W przypadku, gdy pocicie się często, warto zainwestować w bardzo przewiewny materac sprężynowy i wysokiej jakości stelaż
 

Piżama 

Na lato wybieraj piżamy z krótkim rękawem i nogawkami. Idealnym materiałem jest na przykład len, który doskonale odprowadza wilgoć i ma chłodzący efekt. Jego jedyną wadą jest to, że mocno się gniecie, dlatego często piżamy nie są wykonywane z 100% lnu, ale z jego domieszką. 
 

Zmniejszenie temperatury w sypialni 

Jeśli nie posiadasz klimatyzacji, trzeba ochładzać sypialnię w inny sposób. Wietrz głównie wieczorem i wcześnie rano. W ciągu dnia, zaciemnij sypialnię, opuść żaluzje lub zasłoń zasłony, aby ciepło nie przenikało do pomieszczenia. Stwórz przeciąg w mieszkaniu, aby powietrze z mniej gorącego pomieszczenia przepływało do sypialni. W przypadku, gdy w pomieszczeniu jest bardzo gorąco, pomocny może być mokry ręcznik położony na oknie. Unikaj również gotowania w ciągu dnia, aby nie ogrzewać niepotrzebnie pomieszczeń. 
 

Dieta i nawodnienie 

Jadłeś kiedyś ostrą papryczkę i spociłeś się przy tym? Jeśli nie chcesz niepotrzebnie rozgrzewać swojego ciała, unikaj ciężkich oraz ostrych potraw. Idealne będą sałatki, świeże warzywa i owoce. 
 
Jeśli chodzi o napoje, unikaj kawy i słodkich napojów. Kawa jest moczopędna, a cukier może wywoływać fałszywe uczucie pragnienia. Pij wodę lub herbatę, najlepiej o temperaturze pokojowej. Jeśli będziesz pić bardzo zimne napoje, Twoje ciało najpierw będzie musiało je ogrzać, co dodatkowo niepotrzebnie je rozgrzeje. Odpowiednia dieta i nawodnienie mogą poprawić ogólną jakość Twojego snu.