[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O pościelach Kołdry i poduszki także wpływają na jakość snu

Kołdry i poduszki także wpływają na jakość snu

Komfortowy sen regeneruje ciało i myśl. Spaniem spędzimy koło jednej trzeciej naszego życia, ale wyboru odpowieniej kołdry i poduszki nie bierzemy za bardzo pod uwagę. Jeżeli chcemy czuć się po obudzeniu wypoczęci i świeży, potrebujemy nie tylko odpowiedni materac, ale także odpowiednią kołdrę i…

Komfortowy sen regeneruje ciało i myśl. Spaniem spędzimy koło jednej trzeciej naszego życia, ale wyboru odpowieniej kołdry i poduszki nie bierzemy za bardzo pod uwagę. Jeżeli chcemy czuć się po obudzeniu wypoczęci i świeży, potrebujemy nie tylko odpowiedni materac, ale także odpowiednią kołdrę i poduszkę i pościel. Starajcie się o to, co macie pod głową i jaką kołdrą przykrywacie się.

Nowoczesne materiały

Materiał z którego są kołdry, poduszki i pościel wykonane powinien być:

  • przewiewny,
  • antyalergiczny,
  • z możliwością prania na minimalnie 60 °C.

Klasycznym naturalnym materiałem jest len. Jest miękki i przyjemny i łatwo się prasuje.

Za najlepszy materiał uważana jest bewełna. Jest to wytrzymały materiał przyjemny w dotyku, wyznaczający się wybitnym odprowadzeniem wilgoci i wysoką grzejnością. Niedogodniścią jest, że materiał bardzo gniecie się. Utrzymywanie owszem nie jest za bardzo skomplikowane, bo bawełnę można prać w wysokich temperaturach, dzięki temu jest idealna dla alergików.

Jakościowa satyna jest bardzo popularna przedewszystkim dzięki bardzo łatwemu utrzymaniu, nie trzeba jej prasować. Jest to tkanina z wybitną chłonnością i cieplną izolacją, bardzo przyjemna w dotyku. Niedogodnością jest złe oddychanie materiału i odprowadzenie wilgoci.

Flanela jest delikatna jak bewełna, bo zawiera 100% tkaninę bawełnianą. Dzięki temu dobrze grzeje i jest bardzo przyjemna w dotyku. Oczywistą zaletą jest jej wysoka chłonność i izolacja cieplna. Nadaje się przedewszystkim podczas miesiąców zimowych i w chłodnych pokojach. Lecz gorzej jest z utrzymywaniem. Delikatności można dosięgnąć tylko z użyciem specjalnego płynu do zmiękczania tkanin. Po prasowaniu owszem zostanie gładki dłużej niż bawełna i gęstość włókna lepiej chroni kołdrę i poduszkę. Uwaga na produkty z niską gęstością. Gęstość powinna być koło 125g/m2.

Popularna jest także krepa, przedewszystkim dzięki bardzo łatwemu utrzymaniu (nie trzeba jej prasować). Jest to jakościowa tkanina z wybitną chłonnością, cieplną izolacją i wybitnym odprowadzeniem wilgoci. Niestety dziś nie należy już między bardzo nowoczensne materiały.
 

Luksusowe materiały jak jedwab lub adamaszek wymagają delikatne traktowanie i ich utrzymywanie jest bardzo wymagające. Pościel z sztucznych włokien jest tania i nie trzeba jej prasować, ale w porównaniu z materiałami naturalnymi żle odprowadzają wilgoć i pot.

Mikrowłókno to sztuczny materiał. Dziewiędziesiąt procent tego materiału to mikrowłókno i rzesta to wiskoza. Produkowany jest z celulozy i posiada właściwości podobne do bawełny. Włókna są mocne, z wysokimi właściwościami absorcyjnymi i są przyjemne w dotyku. Materiał łatwo się utrzymuje. Latem jest chłodzący i zimą idealnie utrzymuje temperaturę ciała. Lecz nie dla wszystkich jest ten materiał przyjemny.

Prześcieradeł wykonano z podobnych materiałów, najczęściej z bewełny lub frotte. Frotte prześcieradła nie wymagają absolutnie żadnego utrzymywania, wystarczy ich wyprać. Bawełniane trzeba prasować, ale są bardzo przyjemne w dotyku.

Kołdry i poduszki

Kołdry z owczej wełny nie są dziś już bardzo popularne. Najwięcej wykorzystywano kołder i poduszek z wlóknem wydrężonym. Owcza wełna wyznacza się wybitnymi właściwościami termoregulacyjnym i odprowadzeniem wilgoci. Pod taką kołdrą nie poczujecie zimę i nie będziecie się pocić. Owcza wełna zawiera lanolinę, substancję naturalną na bazie tłuszczu, która ma działanie antybakteryjne i pielęgnuję skórę. Można wybrać także kołdrę z sierści wielbłądziej lub z sierści kozy kaszmirskiej.

Kołdry z nowoczesnych materiałów wynikają lekkością, przewiewnością, wybitnym odprowadzeniem wilgoci, właściwościami absorbacyjnymi, wysoką grzejnością i długim czasem użytkowania. Zapewniają komfortowy i zdrowy sen, doskonałe dopasowują się do kształtu ciała i dzięki właściowościom antybakteryjnym są idealne dla alergików.

Ochraniacze materaców utrzymują materac czysty i suchy. Posiadają wybitne właściwości izolacyjne i poprawiają komfort snu. Używano ich pod prześcieradlem, można ich prać na 95 °C.

Utrzymywanie pościeli i kołder

Najlepszym rozwiązaniem są pojemniki pod łóżko. Jeżeli nie ma tej możliwości, polecamy zostawić kołdry i poduszki wolno położone na łóżku.
Podczas kupowania poszew powinniśmy pytać nie tylko o cenę, ale przedewszystkim o trwałość materiału i kolorów. Idealne są materiały, które wystarczy wyprać i nie trzeba ich prasować.

Dla alergików najlepsze są kołdry i poduszki z włóknem wydrężonym. Trzeba ich ale często prać. Temperatura prania na 60°C lub wyższa zniszczy wszystkie roztocza i bakterie. Częste pranie jest niepraktyczne i drogie, dla tego gdyż kołder nie używamy, możemy je zostawić w antyalergicznych powłokach, które nie przepuszczają roztoczy. Ich utrzymywanie jest bardzo łatwe. Wystarczy ich prać 2 razy w roku.