powrót do listy artykułów

8 porad dla idealnego snu w okresie zimowym – II część

Sen jest niezmiernie istotny zarówno dla kondycji fizycznej, jak i psychicznej. Jest to szczególnie ważne w okresie ponurych, zimowych miesięcy, kiedy czujemy się wyczerpani z powodu zimna i małej ilości naturalnego światła.  Wiele bodźców zewnętrznych może zakłócać nasze nawyki związane ze snem. Są one jednak również niezbędne dla naszego prawidłowego funkcjonowania. Nocą nasz organizm potrzebuje maksymalnej regeneracji, aby naładować energię, przez co staje się bardziej odporny na negatywny wpływ zimy. My możemy skupić się już tylko na pozytywnych stronach tego okresu. Ponadto sen doskonale działa na układ odpornościowy. Wypoczęte ciało jest silniejsze i mniej podatne na infekcje.  

Ćwiczenia dla zdrowia i prawidłowego snu

Specjaliści są zgodni, że ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ również na sen. Poprawiają jakość snu, a jeżeli zdecydujesz się dołączyć je do swoich porannych zajęć, ułatwiają również wstawanie.

Nie musisz każdego dnia wylewać siódmych potów na siłowni, aby zmęczyć ciało i szybciej usnąć. Wręcz przeciwnie, zwiększony wysiłek przed snem nie jest wskazany, ponieważ pobudza on jeszcze bardziej, zamiast wyciszać.  Wystarczy krótka poranna rozgrzewka, czy rozciągnięcie mięśni i zobaczysz, że ciało po paru tygodniach takich praktyk będzie Ci wdzięczne. Ważne jest, aby zaangażować się w tę aktywność również w zimowych miesiącach i stworzyć w ten sposób zdrowy nawyk, którego będziesz przestrzegać przez cały rok.

Koniec z kofeiną

Wiemy, że nie jest korzystne picie napojów z kofeiną w wieczornych godzinach.  Jeżeli masz problemy ze snem, usuń ją całkowicie ze swojej diety. Spożycie kofeiny w godzinach przedpołudniowych jest w porządku, ale po południu zamień kawę na herbatę owocową lub ziołową.

Idealnym rozwiązaniem jest wypicie około pół godziny przed snem naparu z melisy, który ma doskonałe właściwości uspokajające i pomaga szybciej usnąć. W okresie zimowym dodatkowo przyjemnie rozgrzewa od środka.

Ani za ciepło, ani za zimno

Idealna temperatura do spania jest o około 2°C niższa, niż w pozostałych pomieszczeniach. Jeżeli w Twojej sypialni jest cieplej, możesz wybudzać się z powodu temperatury, bądź uczucia pragnienia. Zbyt niska temperatura spowoduje natomiast, że nie będzie nam się chciało rano wstawać z ciepłego łóżka. Obniż ogrzewanie nocą o parę stopni. 

Krótkie wietrzenie przed snem spowoduje wymianę powietrza, co jest bardzo korzystne, niezależnie od  temperatury na zewnątrz, a Tobie będzie się lepiej zasypiało.

Jakie kołdry?

O materacach wspominaliśmy w pierwszej części tego artykułu, ale nie powinniśmy również zapominać o odpowiedniej kołdrze. Również kołdry różnią się między sobą pod względem cech i funkcji. Niektóre z nich są odpowiednie latem, inne zimą. Na rynku pojawiają się również tzw. całoroczne kołdry, które są uniwersalne. Nasze babcie spały pod prawdziwymi pierzynami z naturalnego pierza. Jeżeli jednak myślisz o wymianie kołdry na zimę, istnieje obecnie sporo opcji kołder wykonanych z użyciem nowoczesnych materiałów. Potrafią one zapewnić wysoki poziom ciepła, jednocześnie są lekkie i wygodne. Szczególnie zalecane w okresie zimowym są kołdry o wyższej gramaturze. Docenią je również osoby, które lubią się opatulić grubszą kołdrą.  

Pozostałe porady, jak osiągnąć idealny sen zimą znajdziesz w pierwszej części artykułu.


Najnowsze artykuły

10 wskazówek, jak zaoszczędzić więcej czasu na sen II część

W pierwszej części naszego artykułu otrzymałeś parę rad, jak zaplanować dzień, aby pozostać produktywnym i jednocześnie wygospodarować więcej czasu na sen. Sen wymaga czasu, jeżeli nie nadążamy realizować naszych obowiązków, mamy tendencję okradać się o czas potrzebny na wypoczynek. To szkodzi nie tylko zdrowiu, ale ma wpływ na naszą produktywnosć. Jak poradzić sobie z codziennymi obowiązkami szybciej?

więcej

Spokojny i zdrowy sen w trakcie ciąży – 1. trymestr

Dla przyszłych mam i ich dzieci ważny jest każdy każdy krok podejmowany od początku ciąży. Wszystko co podczas tego pięknego okresu przeżywa i robi mama, bezpośrednio wpływa też na rozwój płodu. Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na jakość naszego życia, nie tylko podczas ciąży, jest zdrowy sen. W naszym nowym artykule opowiemy o tym, jak go sobie zapewnić.
więcej